Gdzie na studia podyplomowe z BHP?

Gdzie na studia podyplomowe z BHP

Zaktualizowano dnia 18 października 2021

Każdy pracownik, który podejmuje pracę w danym miejscu musi zapoznać się z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny w pracy, a następnie pamiętać o ich przestrzeganiu. BHP są zbiorem zasad, które określają sposób wykonywania pracy oraz zapewnienia pracownikom takich warunków do pracy, żeby jej wykonywanie było higieniczne i – przede wszystkim – bezpieczne. Na pracodawcę nałożona jest odpowiedzialność, jaką ponosi za stan bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy. W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na osoby wykwalifikowane w kierunku BHP, rośnie zainteresowanie studiami, które umożliwią zdobycie kwalifikacji do pracy w tego rodzaju służbach. Gdzie na studia podyplomowe z BHPwarto się zapisać i dlaczego jest to Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego?

Co to jest BHP?

BHP jest skrótem od Bezpieczeństwo i higiena pracy. Jest to zbiór zasad, które odnoszą się do higienicznego i bezpiecznego wykonywania pracy. Stanowi on również dziedzinę wiedzy, która traktuje o kształtowaniu odpowiednich warunków pracy. W obszarze tym znajdują się takie zagadnienia, jak ergonomia, medycyna pracy, ekonomika pracy, psychologia pracy czy bezpieczeństwo techniczne.

Najważniejszym organem, którzy przestrzega przepisów oraz zasad BHP jest w naszym kraju PIP, czyli Państwowa Inspekcja Pracy. Wymagania odnośnie BHP w zakładach pracy znajdują się w Dziale X Kodeksu pracy, a także wielu rozporządzeniach.

Specjalista BHP i Główny specjalista BHP – kto może nim zostać?

Wymagania odnośnie kryteriów kwalifikacyjnych do pracy jako inspektor BHP, starszy inspektor BHP, specjalista ds. BHP, starszy specjalista ds. BHP oraz główny specjalista do spraw BHP określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Starszym inspektorem ds. BHP może być osoba, która posiada:

  • zawód technika BHP oraz minimum 3-letni staż pracy w służbie BHP lub
  • wyższe wykształcenie o kierunku bądź specjalności BHP lub
  • studia podyplomowe w zakresie BHP.

Specjalistą ds. BHP może zostać osoba, która posiada:

  • wyższe wykształcenie o specjalności BHP lub
  • studia podyplomowe z tego zakresu i minimum roczny staż pracy w służbie BHP.

Starszym specjalistą ds. BHP może być osoba posiadająca:

  • wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności BHP lub
  • studia podyplomowe w zakresie BHP oraz minimum 3-letni staż pracy w służbie BHP.

Głównym specjalistą ds. BHP może natomiast zostać osoba, która posiada:

  • wyższe wykształcenie o specjalności BHP lub
  • studia podyplomowe z tego zakresu oraz minimum 2-letni staż pracy w służbie BHP.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Gdzie studiować BHP i co dają takie studia?

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego jest uznaną uczelnią, na której od ponad 20 lat słuchacze zdobywają wiedzę z wielu perspektywicznych obszarów. Placówka nieustannie śledzi zapotrzebowanie na rynku pracy oraz trendy związane z zatrudnieniem, co pozwala na wprowadzanie do bogatej oferty kolejnych przyszłościowych kierunków. W związku z dużym zapotrzebowaniem na specjalistów ds. BHP, WSKZ stworzyła studia podyplomowe umożliwiające zdobycie odpowiednich kwalifikacji do pracy w tym zakresie.

WSKZ posiada w swojej ofercie kilka kierunków kwalifikacyjnych, które umożliwiają zdobycie wymaganych uprawnień do podjęcia pracy jako Starszy Inspektor, Specjalista, Starszy Specjalista czy Główny Specjalista ds. BHP:

  • Bezpieczeństwo i higiena pracy (bhp).
  • Bezpieczeństwo i higiena pracy (bhp) oraz ochrona przeciwpożarowa.
  • Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy (bhp).

Ile trwają studia BHP?

Studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego można zrealizować w trybie on-line – za pośrednictwem intuicyjnej i niezwykle efektywnej platformie dydaktycznej. Słuchacze mogą logować się o dowolnych porach w celu realizacji materiału. Studia z zakresu BHP są podzielone na 2 semestry.

Czy warto studiować BHP?

Studia BHP to bardzo przyszłościowy kierunek, który może być początkiem niezwykle ciekawej oraz rozwojowej kariery zawodowej. Ze względu na nieustannie zmieniające się przepisy z obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy, specjalista BHP to pracownik o bardzo ważnych kompetencjach, którego obecność w wielu sytuacjach jest konieczna. Osoba z takimi kwalifikacjami nie tylko nadzoruje kwestie przestrzegania określonych przepisów w miejscach pracy i opracowuje przepisy, ale także przeprowadza szkolenia z zakresu BHP.