Gdzie może pracować psycholog?

Gdzie może pracować psycholog? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, które chcą pracować w tym zawodzie.

Zaktualizowano dnia 12 lipca 2021

Czasy, w których przyznanie się do uczęszczania na sesje terapeutyczne do psychologa wiązały się z poczuciem wstydu, minęły bezpowrotnie. Aktualnie problemy psychiczne nie są już tematem tabu, a większa świadomość społeczeństwa w tym zakresie sprawia, że coraz więcej osób nie zwleka ze swoimi problemami i udaje się do specjalisty w celu ich rozwiązania. Z tego powodu, na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na psychologów, czyli specjalistów z bardzo wszechstronnej dziedziny, która umożliwia podjęcie zatrudnienia nie tylko w szpitalach. Gdzie może pracować psycholog i czym się zajmuje?

Kim jest psycholog?

Na wstępie warto przyjrzeć się kim jest psycholog oraz jakie ma obowiązki. Psycholog to osoba wykonująca zawód zaufania publicznego, co oznacza, iż wszystkie jego działania muszą być poparte odpowiednimi kwalifikacjami, doświadczeniem i przede wszystkim dyskrecją. Jego zadaniem jest troska o swojego pacjenta w taki sposób, by nikt postronny nie dowiedział się o jego problemach – nawet o samym fakcie podjęcia leczenia. Tajemnica zawodowa nie obejmuje psychologa w momencie, kiedy udziela pomocy osobie nieletniej. Zgodnie z prawem, specjalista musi poinformować wówczas rodziców lub opiekunów prawnych o przebiegu spotkań.

Psycholog, na podstawie zebranego wywiadu, ma za zadnie postawić diagnozę i dobrać formę pomocy adekwatną do danego problemu. W zależności od przypadku, może być to np.:

  • psychoterapia,
  • interwencja kryzysowa,
  • wsparcie psychologiczne.

W niektórych przypadkach, psycholog może zadecydować, iż dodatkowo konieczna jest konsultacja z neuropsychologiem albo psychiatrą. Szczególnie, jeśli pacjent ma problemy w obszarze funkcji poznawczych np. z pamięcią.

Gdzie może pracować psycholog po studiach?

Studia psychologiczne oferują wiele specjalizacji, które później mają wpływ na miejsce oraz charakter zatrudnienia. Jednym z popularnych wyborów jest podjęcie pracy jako psycholog szkolny, który ma za zadanie pomagać uczniom, ich rodzicom, a także nauczycielom.

Kolejną możliwością jest praca w policji lub służbie więziennej. Obecność specjalistów z tego obszaru nauk od wielu lat jest standardem, a zapotrzebowanie na tego typu stanowiska stale utrzymuje się na wysokim poziomie. Psycholog więzienny lub psycholog policyjny może pełnić swoje funkcje jako cywil lub funkcjonariusz, który udziela porad dla ofiar wypadków i przestępstw oraz dla innych policjantów. Psycholodzy policyjni mogą brać również udział w tworzeniu portretów psychologicznych sprawców, a także w diagnozowaniu kandydatów do służby. Do zadań takiego specjalisty należy także zapewnienie bezpieczeństwa więźniom oraz monitorowanie ich zachowania podczas odbywania kary.

Psychoterapeuta to kolejny kierunek na ścieżce zawodowej po ukończeniu studiów z psychologii. Specjaliści odpowiedzialni za prowadzenie terapii, które prowadzą do złagodzenia lub wyleczenia objawów chorobowych, zatrudniani są najczęściej w ośrodkach leczenia uzależnień, szpitalach psychiatrycznych czy prywatnych gabinetach.

Gdzie może pracować psycholog kliniczny?

Psycholog kliniczny to specjalista z zakresu mechanizmów powstawania oraz podtrzymywania chorób psychicznych. Najczęściej pracują oni albo z konkretną grupą pacjentów albo ze względu na wiek (jako psycholog kliniczny młodzieży, psycholog kliniczny dorosłych) albo ze względu na charakter zaburzeń (np. jako neuropsycholog kliniczny). Specjalista z tego obszaru psychologii może być zatrudniony na oddziałach internistycznych lub onkologicznych. Podobnie jak psychoterapeuta, popularnym rozwiązaniem jest również otwarcie prywatnego gabinetu lub zatrudnienie w szpitalach psychiatrycznych czy ośrodkach uzależnień.

Inne kierunki pracy po psychologii

Różnorodność specjalizacji w zakresie psychologii sprawia, iż po studiach psychologicznych można podjąć pracę nie tylko w szpitalach czy ośrodkach uzależnień. Istnieje wiele obszarów, w których praca psychologa odgrywa bardzo duże znaczenie. Przykładem może być praca w dziale HR, gdzie umiejętność analizy cech osobowości oraz potencjału jednostki odgrywa kluczową rolę. Kompetencje psychologa okazują się niezwykle przydatne także w pracy jako doradca zawodowy, który – podobnie jak rekruter – musi skutecznie ocenić predyspozycje kandydata do konkretnego stanowiska.

Psychologia studia podyplomowe online

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego posiada w swojej ofercie wiele kierunków z obszaru psychologii, które można zrealizować w trybie online. Słuchacze mogą zdobyć dodatkowe umiejętności bez wychodzenia z domu dzięki zastosowaniu nowoczesnej i bardzo skutecznej platformy dydaktycznej, umożliwiającej naukę z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu. Wymagania, jakie należy spełnić, aby zapisać się na konkretny kierunek dostępne są w opisie każdego z nich.

WSKZ oferuje studia online m.in. z psychologii:

  • sądowej,
  • pozytywnej,
  • ekonomicznej,
  • śledczej
  • biznesu,
  • sportu,
  • i wielu innych.