Zaktualizowano dnia 6 czerwca 2024
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-online.pl/kursy/4867082
„Egzekucja” to słowo, które nikomu nie kojarzy się dobrze. Jednak jest to pojęcie na stałe w pisane w rynek biznesu. Wedle prawa, gdy wierzyciel domaga się zapłaty może dojść do egzekucji administracyjnej, aby dłużnik ostatecznie uregulował swoje należności. Niestety nie tylko firmy prywatne mają problem z zadłużeniem. W Polsce z roku na rok w Krajowym Rejestrze Długów przybywa niespłaconych terminowo zobowiązań. Oznacza to, że każdego roku pojawia się więcej dłużników, którzy z wielu różnych przyczyn nie płacą swoim wierzycielom. Największy problem z płatnościami mają oczywiście banki i firmy pożyczkowe, ale też dostawcy mediów podają wielu dłużników do baz. Również jednostki administracji państwowej nie zawsze otrzymują swoje należności na czas. Dlatego w wielu urzędach tworzone są działy związane z egzekucją. Uprawnienia do powadzenia egzekucji administracyjnej mają choćby naczelnik urzędu skarbowego, urząd gminy i miasta, a nawet dyrektor oddziału ZUS. Także w jednostkach samorządu terytorialnego można wyznaczyć organ odpowiadający za egzekucję administracyjną.
W wielu firmach oraz urzędach można zauważyć, że wzrosło zapotrzebowanie na pracowników do działów windykacji i egzekucji. Dlaczego tak się dzieje? Otóż każdego dnia rośnie liczba dłużników, co dodatkowo potęguje kryzys gospodarczy. Przedsiębiorstwa, Urzędy Skarbowe, gminy, banki czy inne jednostki gospodarcze nie mogą sobie pozwolić na posiadanie kontrahentów i konsumentów, którzy zwlekają z zapłatą swoich należności. Z tego powodu poszukiwani są pracownicy, którzy mają doświadczenie w windykacji oraz mogą zajmować się zadaniami związanymi z egzekucją. Zwłaszcza egzekucja administracyjna jest teraz bardzo potrzebna.
Można więc powiedzieć, że w każdym urzędzie ma zasadność istnienia dział zajmujący się egzekucją należności. Nie ma urzędu, w którym nie byłoby zadłużeń do ściągnięcia z tytułu podatków, opłat, grzywny, kary, które nie zostały na czas zapłacone. Także Zakład Ubezpieczeń Społecznych boryka się z wieloma dłużnikami, którzy nie odprowadzają składek z ubezpieczenia na czas. A przede wszystkim wielu dłużników ma zaległe sprawy w Urzędzie Skarbowym. Tutaj do nich można zaliczyć zarówno osoby prywatne, które nie odprowadziły podatku np. dochodowego, jak i przedsiębiorców, którzy zręcznie próbują unikać płacenia podatków, a przez to robią sobie większy dług.
Organami egzekucyjnymi w Polsce są organy uprawnione do stosowania środków służących do doprowadzenia do spłaty należności o charakterze pieniężnym lub niepieniężnym. Do organów egzekucji zalicza się między innymi naczelnika urzędu skarbowego, właściwy organ gminy o statusie miasta, dyrektora oddziału ZUS, czy też przewodniczącego organu orzekającego w sprawie naruszenia dyscypliny finansów. Egzekucje niepieniężne mogą też przeprowadzać wojewoda, właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego, kierownik wojewódzkiej służby, inspekcji czy straży. Jak więc widać wiele organów jest upoważnionych do prowadzenia egzekucji administracyjnej. A to oznacza dużo szans znalezienia pracy w tej dziedzinie, o ile mamy odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Jak je uzyskać? Można zapisać się na Egzekucja administracyjna studia online. W zasadzie będzie to metoda najszybsza i nie kolidująca z grafikiem pracy.
Wybierając studia w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego można zapisać się na nie w dowolnej chwili bez czekania aż zacznie się nowy semestr akademicki. Z pewnością jest to więc oszczędność czasu, gdy ktoś np. na naukę zdecyduje się tuż po nowym roku lub w wakacje. Ponadto takie studia łatwo jest pogodzić z pracą, ponieważ sami ustalamy sobie grafik nauki. Każdy kierunek ma podstawę programową zgodną z MNiSW, podobnie jak na studiach stacjonarnych. Jednak sami decydujemy, kiedy wejdziemy na platformę e-learningową i zaczniemy się uczyć. Dzięki temu można na naukę poświęcać czas, kiedy możemy i kiedy chcemy się uczyć, a przede wszystkim przyswajać wiedzę w swoim tempie, co jest również bardziej efektywne.