Rekrutacja na studia to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu każdego maturzysty. Niezależnie od wyniku egzaminów, presja wyboru przyszłej ścieżki edukacji potrafi przytłoczyć. Na wielu uczelniach oprócz głównego terminu naboru występuje jednak również druga tura rekrutacji na studia. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest i w jakich sytuacjach jest korzystna dla aspirujących studentów.
Kiedy jest druga tura rekrutacji na studia, a kiedy rekrutacja uzupełniająca?
Będąc w klasie maturalnej, z pewnością już wielokrotnie robiłeś research na temat egzaminu dojrzałości, atrakcyjnych kierunków studiów, a także naboru na uczelnie. Poszukując informacji o procedurze składania dokumentów, mogłeś trafić na dwa, być może obce Ci do tej pory, terminy, jak „rekrutacja dodatkowa” oraz „rekrutacja uzupełniająca”.
Warto zaznaczyć, że to dwa osobne pojęcia – pierwsze z nich oznacza nabór przeprowadzany na zasadach, jakie obowiązują podczas rekrutacji podstawowej i skierowany jest do każdego kandydata bez względu na to, czy brał udział w rekrutacji podstawowej. Druga tura jest organizowana w celu:
- wypełnienia wolnych miejsc;
- możliwości zmiany decyzji przez studentów;
- stworzenia szans dla osób zdających maturę poprawkową.
Z kolei rekrutacja uzupełniająca przeprowadzana jest najczęściej w przypadku, gdy liczba miejsc na dany kierunek się zapełniła, jednak zwolniły się miejsca na skutek rezygnacji przyjętych osób. Niektóre uczelnie przeprowadzają także rekrutację uzupełniającą, gdy nie udało się uzyskać minimalnej liczby studentów do uruchomienia kierunku.
Kiedy jest druga tura rekrutacji? W tych terminach jest organizowana najczęściej
Warto pamiętać, że każda placówka może ustalać własne zasady i harmonogramy, dlatego przed rozpoczęciem procesu rekrutacji należy zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie internetowej wybranej uczelni. To, kiedy jest druga tura rekrutacji, może zależeć od wielu czynników, jednak zazwyczaj odbywa się w okresie od lipca do października.
Większość rekrutacji odbywa się online – kandydaci muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy, przesłać wymagane dokumenty (np. świadectwo maturalne, zdjęcie do legitymacji) oraz, w niektórych przypadkach, uiścić opłatę rekrutacyjną. Staranność w przestrzeganiu procedur i terminów to klucz do pomyślnego zakończenia tego etapu.
Druga tura rekrutacji na studia – jakie kierunki są dostępne na innych uczelniach?
W drugiej turze rekrutacji często pojawiają się wolne miejsca na mniej obleganych kierunkach oraz niszowych specjalnościach. Warto regularnie sprawdzać ofertę uczelni, ponieważ miejsca mogą się zwalniać w wyniku rezygnacji innych kandydatów. Cierpliwość i systematyczne monitorowanie dostępnych opcji mogą zaowocować znalezieniem idealnego kierunku nawet na ostatniej prostej rekrutacji.
Druga tura czy tura dodatkowa? Rekrutacja otwarta na naszej Uczelni to najlepsze rozwiązanie
Zarówno druga tura rekrutacji, jak i tura dodatkowa może być dla kandydatów stresująca ze względu na ograniczoną ofertę kierunków oraz brak pewności, czy dostępne miejsca będą odpowiadały ich oczekiwaniom. Tymczasem rekrutacja otwarta na naszej Uczelni to elastyczne i wygodne rozwiązanie, które pozwala uniknąć presji związanej ze sztywnym harmonogramem. Dzięki temu masz możliwość składania dokumentów w dogodnym dla siebie momencie, co eliminuje pośpiech i stres. To idealna opcja dla Ciebie, jeśli chcesz świadomie wybrać swoją przyszłą ścieżkę edukacji.
WEŹ UDZIAŁ W REKRUTACJI OTWARTEJ NA NASZEJ UCZELNI I ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE
Zalety rekrutacji otwartej:
- Elastyczność terminów – brak sztywnych dat sprawia, że możesz aplikować bez względu na termin uzyskania pozytywnej oceny z egzaminu maturalnego.
- Szeroki wybór kierunków – rekrutacja otwarta pozwala na zapisanie się na wiele atrakcyjnych kierunków bez ograniczeń związanych z dostępnością miejsc.
- Mniej stresu – możesz spokojnie zapoznać się z ofertą studiów i składania dokumentów bez presji czasu.
Wydłużony czas zapisu na studia dotyczy wszystkich kierunków dostępnych w naszej ofercie, które są opatrzone informacją „rekrutacja otwarta”. Warto zaznaczyć, że ilość miejsc na studia licencjackie lub jednolite studia magisterskie może być ograniczona, a o przyjęciu może decydować kolejność zgłoszeń oraz dokonanej płatności. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule „Otwarta rekrutacja na studia 2024. Wybierz swój kierunek i zostań studentem!”.
Druga tura rekrutacji to doskonała szansa dla tych, którzy chcą jeszcze raz spróbować swoich sił w procesie rekrutacyjnym lub zmienić wcześniejszą decyzję. To moment, który pozwala wykorzystać dostępne miejsca na uczelniach i znaleźć kierunek, który spełnia oczekiwania. Jeśli jednak chcesz mieć znacznie większą elastyczność oraz wygodę, lepszym rozwiązaniem okaże się rekrutacja otwarta, dostępna na naszej Uczelni, Niezależnie jednak od wybranego rozwiązania, warto pamiętać, że każda decyzja przybliża Cię do realizacji Twoich edukacyjnych i zawodowych celów.