Dotacje na studia podyplomowe dla firm i szkół – dla jakich sektorów pracy jest to opłacalne rozwiązanie?

oszczędności

Dotacje dla firm i szkół na pracowników, a także dofinansowanie do studiów podyplomowych dla osób pozostających bez zatrudnienia są inicjatywą pozwalającą zmniejszyć poziom bezrobocia w kraju. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku branż deficytowych, które charakteryzują się tym, że liczba wakatów jest większa niż osób zainteresowanych aplikowaniem oraz spełniających wymagania pracodawcy.

Czym jest dofinansowanie do studiów podyplomowych?

Dofinansowanie do studiów podyplomowych jest formą pomocy dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy oraz pracowników pragnących zwiększyć swoje kompetencje w celu utrzymania zatrudnienia. Realizowane jest, aby zwiększyć dostęp do edukacji, a w następstwie kształcenia rozwijać rynek pracy. Tym samym dotacje oświatowe prowadzą do zmniejszenia bezrobocia i są wsparciem dla krajowej gospodarki. 

baner: dofinansowanie nauki

Dotacje na naukę pochodzą z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). Przeznaczone są na wsparcie osób zarejestrowanych jako bezrobotne, a także firm oferujących pracownikom umowę o pracę. KFS dofinansowanie otrzymuje z Funduszu Pracy. Co więcej, bezrobotni mają prawo korzystać z puli środków urzędów pracy, które dysponują budżetem przeznaczonym na promocję zatrudnienia.

Podanie o dofinansowanie studiów przez pracodawcę

Pracodawcy, chcący budować profesjonalne zespoły w swoich firmach, muszą inwestować w szkolenia, studia lub inne formy umożliwiające podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników. Dobrym rozwiązaniem takiej sytuacji jest wykorzystanie dotacji oferowanych przez urząd pracy. Podanie o dofinansowanie studiów przez pracodawcę mogą złożyć przedstawiciele wszystkich przedsiębiorstw: dużych, średnich, małych oraz mikroprzedsiębiorstw. Warunkiem jest zatrudnienie na umowę o pracę chociaż jednej osoby.

KFS dofinansowania udziela pracodawcom, którzy motywują otrzymanie środków na kształcenie dla pracowników m.in.: wsparciem na szkolenia w zawodach deficytowych, potrzebą przyuczenia z powodu wprowadzenia nowych technologii i narzędzi pracy, czy też pomocą dla pracowników, którzy wykazali się minimum 15-letnią pracą w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a mimo to nie mają prawa do emerytury pomostowej.

Dotacje dla firm jako pomoc dla branż deficytowych

Raport „Barometr zawodów 2022”, który powstał na zlecenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, ma na celu analizowanie sytuacji w poszczególnych branżach. Za sprawą tego badania wyróżnia się trzy grupy zawodów: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Najnowszy raport (kwiecień 2022 r.) odnotowuje także liczbę zarejestrowanych bezrobotnych wynoszącą 878 tys., a także stopę bezrobocia – 5,2%. 

W ostatnich trzech latach zawody deficytowe odnotowano w następujących branżach: medyczno-opiekuńcza (ratownicy, psycholodzy i psychoterapeuci); transportowa (magazynierzy, mechanicy); edukacyjna (szczególnie nauczyciele zajmujący się nauką zawodową). 

Wobec powyższego dofinansowanie na studia podyplomowe może stanowić rozwiązanie problemu braków kadrowych w wymienionych branżach, ale także stanowić podstawę znalezienia zatrudnienia dla osób bezrobotnych.

Wniosek o dofinansowanie studiów podyplomowych nauczyciela

Za przygotowanie listy priorytetów, na które może być przeznaczona dotacja oświatowa, odpowiedzialni są minister właściwy do spraw pracy i Rada Rynku Pracy. Na podstawie tych ustaleń Krajowy Fundusz Szkoleniowy udziela dofinansowanie na studia podyplomowe lub inne kursy doszkalające dla bezrobotnych lub pracowników zgłoszonych przez pracodawcę. Wśród tych priorytetów wymienia się wykonujących zawody deficytowe na danym obszarze. Jak ukazał wyżej przywołany raport – należą do nich także nauczyciele.

słuchacz podczas nauki online

W przypadku ubiegania się o pomoc materialną wniosek o dofinansowanie studiów podyplomowych nauczyciela należy uzupełnić oświadczeniem wskazującym, że uzyskane w ten sposób kompetencje pozwolą na pozostanie danej osoby w zatrudnieniu. Z kolei w przypadku nauczycieli zajmujących się nauczaniem zawodowym należy dołączyć oświadczenie, że studia są traktowane jako szkolenie branżowe, realizowane na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty.

Jak najprościej złożyć podanie o dotację oświatową?

Decydując się na studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, przyszły słuchacz nie musi martwić się o formalności związane ze składaniem wniosku. Szkoła ta wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu większość formalności może odbywać się bez uczestnictwa zainteresowanego podjęciem nauki. Pracodawca jedynie musi wypełnić formularz dostępny na stronie szkoły – https://studia-online.pl/dotacje_dla_firm_szkol. Pracownik zajmie się formalnościami, a następnie skontaktuje się z przyszłym słuchaczem w celu przedstawienia dalszych kroków rekrutacji.

Warto dodać, że dofinansowanie do studiów podyplomowych dla pracowników oscyluje w granicach od 4000 PLN do 20000 PLN, dzięki czemu istnieje możliwość realizacji nawet kilku kierunków studiów.