Pomoc finansowa dla bezrobotnych stanowi jedną z metod walki z bezrobociem. Jednak musi być to świadczenie przemyślane, które realnie wpłynie na poprawę życia danej osoby. Szczególnie frustrujące mogą być niepowodzenia w poszukiwaniu zatrudnienia przez absolwentów studiów. W związku z tym warto zapoznać się z ich sytuacją na rynku pracy.
Bezrobotny a poszukujący pracy
Bezrobotny a poszukujący pracy nie są określeniami tożsamymi, ponieważ w świetle prawa każde z nich oznacza coś innego. Jedyne podobieństwo wynika z tego, że każda z tych osób szuka zatrudnienia. Natomiast podstawową różnicą pomiędzy bezrobotnym a poszukujący pracy jest możliwość pobierania zasiłku. Ta pomoc finansowa przyznawana jest dla obywatela posiadającego status osoby bezrobotnej w przypadku całkowitej utraty środków.
Jeśli chodzi o poszukującego pracy, to zazwyczaj ma on pewne zatrudnienie lub przychody, które mogą wynikać z:
- tytułu najmu,
- pobieranej renty,
- posiadania gospodarstwa rolnego powyżej 2 ha przeliczeniowych.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy osoba ta nie ma zapewnionych żadnych środków, ale utraciła możliwość korzystania z zasiłku w wyniku odmowy podjęcia zatrudnienia, szkolenia lub stażu wskazanego przez urząd pracy.
Metody walki z bezrobociem
Najlepsze metody walki z bezrobociem to takie, które angażują osoby bez zatrudnienia do aktywizacji zawodowej. Są one sposobem motywacji bezrobotnych do tego, by postarali się znaleźć pracę. Wymienia się różnorodne formy wsparcia, a wśród nich: organizowanie targów dla pracodawców pragnących znaleźć pracowników; pośrednictwo pracy przez urzędy pracy; angażowanie osób pozostających bez zatrudniania w roboty publiczne.
Jedną z najbardziej popularnych metod walki z bezrobociem jest pomoc finansowa dla bezrobotnych. Może ona występować jako świadczenie dla opiekujących się dzieckiem lub osobą zależną; dodatek aktywizacyjny; dotacje w celu tworzenia nowych miejsc pracy; dofinansowanie do studiów podyplomowych.
Sytuacja absolwentów wobec bezrobocia
Na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki powstał system ELA (pełna nazwa to: Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych) w celu weryfikowania sytuacji absolwentów na rynku pracy. Badania prowadzone na jego potrzeby oparte zostały na podstawie danych udostępnionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i system POL-on.
Raporty wskazują pozytywny wpływ ukończonych studiów na sytuację zatrudnienia. Potwierdza to Względny Wskaźnik Bezrobocia, a także Względny Wskaźnik Zarobków. Chociaż w pierwszych dwóch latach osoby z dyplomem mają wyższe ryzyko bezrobocia, to już w kolejnych latach wskaźnik spada znacznie poniżej wartości określonej dla osób bez studiów. Natomiast w kwestii zarobków od początku pracownicy z wykształceniem zarabiają więcej (po trzech latach nawet dwukrotnie więcej) niż osoby, które studia rzuciły.
Wykształcenie jest wysoko cenione ze względu na dynamikę zmieniającej się współczesnej gospodarki. Branże i cały rynek pracy stale rozwijają się, a w związku z tym aktualizowanie wiedzy i zdobywanie nowych kompetencji jest potrzebne, by osiągnąć sukces w pracy.
Dlaczego warto skorzystać z dofinansowanie do studiów podyplomowych?
Warto skorzystać z dofinansowania do studiów podyplomowych przede wszystkim dlatego, że jest to szansa na poszerzenie swojej wiedzy i umiejętności. Kształcenie to ma na celu zapobieganie utraty posady z powodu niewystarczających kompetencji wywołanych przez dynamicznie zmieniające się wymagania gospodarcze.
Inną zaletą jest wysokość dofinansowania do studiów podyplomowych, która może wynosić od 3000 zł do 18000 zł. Dzięki temu słuchacz ma możliwość realizacji nawet kilku kierunków studiów, co zwiększy jego atrakcyjność na rynku pracy. Ponadto wybór naszej uczelni pozwala zminimalizować formalności i skrócić czas ubiegania się o dofinansowanie do studiów podyplomowych, ponieważ pomagamy w przygotowaniu i wypełnieniu formalności związanych z uzyskaniem dotacji. Zainteresowany musi wypełnić wniosek na stronie szkoły – https://studia-online.pl/dotacje_dla_bezrobotnych. Jednak to w obowiązku słuchacza leży osobiste dostarczenie uzupełnionych dokumentów do wybranego urzędu pracy.