Dofinansowanie do studiów podyplomowych jako sposób na zmniejszenie bezrobocia

dotacje na studia

Zaktualizowano dnia 12 lipca 2023

Bezrobocie w Polsce od kilku lat utrzymuje się na niskim poziomie około 5,5%, podczas gdy jeszcze 10 lat temu wynosiło ponad 14%. Wyraźna poprawa w tym obszarze jest efektem szeregu działań pozwalających osobom bez pracy zdobyć wymagane wykształcenie. W wielu przypadkach to właśnie brak udokumentowanego przygotowania do konkretnego zawodu jest jednym z powodów niepowodzeń na rynku pracy. W takich przypadkach ogromne znaczenie ma m.in. dofinansowanie do studiów podyplomowych, które ułatwia osobie bezrobotnej podjąć kroki do rozwoju kwalifikacji.

Rodzaje dotacji zmniejszających bezrobocie

W marcu 2023 roku w Urzędach Pracy w całej Polsce zarejestrowanych było ponad 848 tysięcy osób, które borykają się z problemem dotyczącym zatrudnienia. Aby pomóc osobom poszukującym pracy, w naszym kraju istnieje kilka rodzajów dotacji – zarówno dla pracodawcy, pracownika, jak również placówki oświatowej, dzięki której dana osoba może zdobyć wymagane kwalifikacje.

Ile wynosi dotacja na pracownika?

Przeciwdziałanie bezrobociu to podstawowa misja Urzędów Pracy, które, aby zachęcić do zatrudnienia pracownika, oferują dofinansowanie dla pracodawcy. Udzielana jest ona w różnych formach – np. zwolnienia opłacania składek ubezpieczeniowych, refundacja kosztów wynagrodzenia czy zwrot kosztów doposażenia stanowiska.

Na to, ile wynosi dotacja wpływa rodzaj dofinansowania, z którego korzysta pracodawca. W przypadku pracowników poniżej 30. roku życia oraz powyżej 50. roku życia jest to maksymalnie połowa minimalnego wynagrodzenia aktualnie w Polsce.

Złóż wniosek o dotację

Dotacja oświatowa

Aktualnie niezwykle trudno jest podjąć pracę w większości zawodów osobie bezrobotnej bez posiadania odpowiedniego wykształcenia. Osoby aspirujące do zajęcia jednego z wybranych stanowisk mogą je zdobyć w wielu różnych placówkach oświatowych, które również mogą otrzymać tzw. dotację oświatową. Mogą z niej skorzystać m.in. szkoły oraz placówki niepubliczne, a także publiczne – te, które prowadzone są przez osoby niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.

Dofinansowanie do studiów podyplomowych dla osoby bezrobotnej

Kolejnym rodzajem dotacji przyczyniającym się do zmniejszenia bezrobocia jest dofinansowanie do studiów podyplomowych, dzięki którym osoba poszukująca pracy może zdobyć zarówno praktyczną, jak i merytoryczną wiedzę oraz umiejętności niezbędne do spełnienia warunków na wybranym stanowisku pracy. 

Wewnętrzna dotacja

Co w przypadku, gdy aspirujący słuchacz studiów podyplomowych oferowanych przez naszą Uczelnię otrzyma odmowę z Urzędu Pracy? Wówczas może on skorzystać ze specjalnego programu wewnętrznej dotacji, która udzielana jest bez ingerencji UP.

Po otrzymaniu wiadomości o zakwalifikowaniu się słuchacza do programu, ma on 14 dni na wysłanie uzasadnienia przyjęcia do programu. Pula środków Uczelni przeznaczona na dany rok jest ograniczona więc decyduje kolejność zgłoszeń oraz trafne uargumentowanie swojego wniosku.

Dotacja dla firm

W przypadku osoby już zatrudnionej, pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie zarówno dla siebie bądź swoich pracowników. Dzięki wysokim kwotom dofinansowania, które oscylują w granicach od 3 do 20 tysięcy złotych, pracownik może zrealizować nawet kilka kierunków studiów podyplomowych.

dofinansowania do studiów

Wszystkie kierunki na studiach podyplomowych – wybór bez ograniczeń

Kwota przyznanej dotacji jest ustalana indywidualnie. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie istnieją żadne ograniczenia pod kątem wyboru. W programie dotacji udział biorą wszystkie kierunki na studiach, dzięki czemu słuchacz nie jest w żaden sposób ograniczony pod kątem wyboru obszaru kształcenia.

Bogata oferta studiów

Dofinansowanie do studiów z pewnością ułatwią osobie bezrobotnej podjęcie słusznej decyzji, jaką jest podniesienie swoich kompetencji zawodowych z wybranego obszaru. Wybierając naszą Uczelnię, aspirujący słuchacze mogą zrealizować studia z tak perspektywicznych nauk, jak:

  • Prawo,
  • IT,
  • Pedagogika,
  • Marketing,
  • Finanse i rachunkowość,
  • MBA,
  • Zarządzanie.

Studia z dofinansowaniem pozwolą znacznie wzmocnić swoja pozycję na rynku pracy i zdecydowanie ułatwią nawiązanie satysfakcjonującej współpracy na wymarzonym stanowisku.