Dofinansowanie dla bezrobotnych przed rokiem akademickim

dotacje dla bezrobotnych

Zaktualizowano dnia 11 sierpnia 2022

Dofinansowanie na studia podyplomowe pozwala na pokrycie kosztów  związanych z podjęciem nauki. Umożliwia to zaplanowanie ścieżki edukacji tak, by dzięki niej uzyskać zatrudnienie. Urząd pracy może sfinansować do 100% kosztów studiów podyplomowych, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia. Wartość bonów na studia najczęściej oscyluje w granicach od 5000 PLN do 18000 PLN. Kwota ta daje możliwość realizacji nawet kilku kierunków studiów, co zwiększa szansę na zatrudnienie nawet w przypadku osoby długotrwale bezrobotnej.

Co daje status bezrobotnego i kto może go uzyskać?  

Status bezrobotnego daje możliwość opłacenia przez właściwy urząd pracy składki zdrowotnej za osobę pozostającą bez zatrudnienia, a także za członków jej rodziny, o ile złoży odpowiedni wniosek. Co więcej, po spełnieniu dodatkowych warunków bezrobotny ma również prawo do otrzymywania zasiłku.

Warto dodać, że status ten umożliwia skorzystanie usług związanych z rynkiem pracy, takich jak: doradztwo zawodowe lub pośrednictwo pracy. Dzięki czemu osoba, korzystająca z tych usług, ma większe szanse na zdobycie zatrudnienia. Na taki stan rzeczy wpływa także możliwość otrzymania dofinansowania dla bezrobotnych na wybrane kierunki studiów lub kursy przygotowujące do wykonywania danego zawodu.

dofinansowanie nauki

Status bezrobotnego może otrzymać osoba, która spełnia następujące warunki:

  • nie ma zatrudnienia, czyli nie pozostaje w stosunku pracy lub służbowym i nie ma zawartej umowy o pracę nakładczą;
  • nie wykonuje żadnej pracy zarobkowej;
  • ma zdolności do tego, by podjąć zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – stan zdrowia pozwala na podjęcie pracy co najmniej w połowie wyznaczonych godzin,
  • nie uczy się w szkole w systemie dziennym;
  • ma minimum 18 lat, ale nie więcej niż 60;
  • nie nabyła prawa do emerytury lub renty;
  • nie pobiera świadczenia, np. przedemerytalnego, pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego, szkoleniowego;
  • nie pobiera zasiłku, np. dla opiekuna, chorobowego, macierzyńskiego, przedemerytalnego, z pomocy społecznej;
  • nie jest właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe;
  • nie jest osobą tymczasowo aresztowaną;
  • nie posiada wpisu do ewidencji działalności gospodarczej;
  • nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego na mocy odrębnych przepisów, z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników;
  • nie podlega ubezpieczeniu emerytalnemu ani rentowemu z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe. 

Jak długo można być zarejestrowanym w urzędzie pracy jako bezrobotny? 

Istnieje wiele czynników, które są rozpatrywane zanim pozbawi się osobę statusu bezrobotnego. Zatem okres tego, jak długo można być zarejestrowanym w urzędzie pracy jako bezrobotny, uzależniony jest od: przerwania szkolenia, podjęcia pracy czy też posiadania dzieci.

Najszybciej, bo już dzień później, traci się status w przypadku: otrzymania środków na podjęcie działalności gospodarczej; przystąpienia do indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego albo w przypadku podpisania kontraktu socjalnego. Ponadto bezrobotnym przestaje się być dzień po skierowaniu na przygotowanie zawodowe dorosłych, staż i innych tego typu szkoleń, których się nie podejmie.

Opieka nad dzieckiem gwarantuje posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Nie można go odebrać matce z dzieckiem albo ojcu w przypadku śmierci matki lub porzucenia przez nią potomstwa. Co więcej, statusu nie utraci bezrobotny po przyjęciu na wychowanie albo po przysposobieniu dziecka.

Jeżeli ktoś pozostaje w rejestrze powiatowego urzędu pracy przez ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, to określany jest jako osoba długotrwale bezrobotna. Wyłącza się z tego okres odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych.

Jaki jest cel dofinansowania na studia podyplomowe dla bezrobotnych?

Studia podyplomowe to forma kształcenia, w ramach której przyjmowani są kandydaci po ukończeniu co najmniej studiów pierwszego stopnia i uzyskaniu zawodu potwierdzonego stosownym dyplomem. Osoby, które mimo zdobytego tytułu licencjata lub inżyniera, nie mogą znaleźć zatrudnienia, a są zarejestrowane w urzędzie pracy, mogą ubiegania się o dotację na wybrane kierunki studiów podyplomowych organizowanych przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego.

dofinansowanie do studiów

Dotacja dla bezrobotnych ma na celu zwiększenie ich szans na rynku pracy w zdobyciu zatrudnienia. Ponadto studia podyplomowe umożliwiają pogłębienie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności, za których sprawą  osoba bezrobotna może zdobyć kompetencje pozwalające jej aplikować na całkiem inne stanowisko niż przedtem.

Do kiedy można składać wniosek o dofinansowanie dla bezrobotnych na podjęcie nauki?

Dofinansowanie dla bezrobotnych na podjęcie nauki można zazwyczaj otrzymać przez okres studiów. Dlatego też wniosek o dotację na studia podyplomowe online nie musi być rozpatrzony koniecznie przed rozpoczęciem się nowego roku akademickiego. Przyszły słuchacz, wybierając Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, nie musi martwić się zarówno o ramy czasowe składania wniosku na dotacje, jak i o cały proces jego rozpatrywania. 

Dzięki doświadczeniu szkoły i współpracy z urzędami pracy w całej Polsce większość formalności związanych z dotacją może odbywać się bez uczestnictwa przyszłego studenta. Ponadto Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego uwzględnia wytyczne urzędu co do wniosku, np. 30 dni na jego rozpatrzenie i proponuje najlepsze dla słuchacza rozwiązanie w kwestii dotacji. Dzięki temu będzie mógł się on skupić wyłącznie na realizowaniu wybranego kierunku kształcenia. W tym celu wystarczy wypełnić wniosek na stronie szkoły – https://studia-online.pl/dotacje_dla_bezrobotnych. Pracownik zajmie się formalnościami, a następnie skontaktuje się z przyszłym słuchaczem w celu przedstawienia dalszych kroków rekrutacji.