Czym zajmuje się podolog?

Czym zajmuje się podolog?

Osoby, których dotykają różnego rodzaju przypadłości – jak np. pękające pięty, choroby grzybicze o różnym nasileniu czy wrastające paznokcie –często lekceważą problem i odwlekają wizytę u specjalisty. Dzieje się tak najczęściej ze względu na brak wystarczającej wiedzy i świadomości o zagrożeniu, strach czy towarzyszący wizytom wstyd. Na szczęście w ostatnich latach widać zauważalną poprawę, jeśli chodzi o higienę oraz leczenie, co przekłada się na coraz większe zapotrzebowanie na osoby posiadające wymaganą wiedzę i umiejętności w tym obszarze. Z tego powodu coraz więcej osób zastanawia, czym zajmuje się podolog?

Podologia – co to?

Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem (również chirurgicznym) oraz diagnozowaniem schorzeń stóp i stawu skokowo-goleniowego. Obejmuje wiele różnych działów nauki – mowa m.in. o:

  • osteologii (nauce z zakresu układu kostnego),
  • miologii (nauce z zakresu mięśni),
  • limfologii (nauce z zakresu układu chłonnego),
  • dermatologii (nauce z zakresu powłoki skórnej),
  • flebologii (nauce z zakresu układu żylnego),
  • angiologii (nauce z zakresu całego układu naczyniowego),
  • biotribologii (nauce z zakresu procesów zużycia, tarcia oraz smarowania w węzłach tarcia, które występują w organizmach żywych).

Z zabiegów podologicznych korzystają głównie pacjenci o ograniczeniach ruchowych, którzy borykają się z różnymi chorobami kości, stawów i skóry, np. z deformacjami palców (tzw. haluksami), wadliwym ustawieniem stóp i dolegliwościami stóp (do których zalicza się m.in. odciski, brodawki, modzele, rozpadliny na piętach, grzybicę), a także z chorobami związanymi z przemianą materii (mowa np. o reumatyzmie i cukrzycy).

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Podolog – kto to?

Podolog, nazywany również podiatrą, jest specjalistą w zakresie chorób kończyn dolnych, który wykonuje zarówno zabiegi profilaktyczne i pielęgnacyjne, a także pozwala wyleczyć zmiany patologiczne. Podolog nie posiada informacji na temat zdrowia przyjmowanego w gabinecie pacjenta. Może ocenić jego stan zdrowia najczęściej przy pomocy widocznych objawów, które wskazywać mogą na grzybicę paznokci, grzybicę skóry czy stopę cukrzycową. Z tego powodu podolog musi traktować każdego pacjenta jako osobę, która jest potencjalnym nosicielem różnych chorobotwórczych ustrojów – grzybów, wirusów, bakterii.

Czym zajmuje się podolog?

Zakres pracy podologa jest dość szeroki i zależy od konkretnego przypadku. Najpopularniejsze choroby, które występują w obrębie stóp i paznokci i zarazem są obszarem pracy podologa to:

  • wrastające paznokcie – spowodowane zaburzeniami mikrokrążenia w przebiegu różnego rodzaju chorób naczyniowych; mogą być skutkiem niewłaściwej techniki przycinania paznokci,
  • nadmierne pękanie i rogowacenie pięt – związane są z suchością skóry, spowodowane są zaburzeniami równowagi hormonalnej; mogą być skutkiem np. stosowania źle dopasowanego obuwia lub posiadającego zbyt twardą podeszwę, a także deformacji w budowie stopy,
  • brodawki stóp (nazywane potocznie brodawkami basenowymi) – występują najczęściej jako pojedyncze, bolesne i głębokie zmiany, z którymi najczęściej borykają się dzieci i młodzież,
  • grzybica paznokci oraz stóp – są to rumieniowo-złuszczające się ogniska z pęcherzykami o nasilonym stopniu najczęściej na podeszwie stóp i palców, a także na przestrzeni międzypalcowej; towarzyszą jej najczęściej zmiany płytki paznokcia, zmiana koloru, a także wykruszanie się,
  • paluch koślawy – jest defektem stopy, który charakteryzuje się nieprawidłowym ustawieniem dużego palca w stronę pozostałych palców; efektem jest widoczne zniekształcenie w obszarze stawu.

Podolog może zdiagnozować również inne zmiany zachodzące w organizmie na podstawie wyglądu stóp. Szczególnie mowa o tzw. zespole stopy cukrzycowej, który jest najczęściej występującym i najpoważniejszym powikłaniem związanym z cukrzycą. Dochodzi wówczas do wielu zmian zwyrodnieniowych nie tylko w obrębie skóry, ale także w stawach, kościach i mięśniach.

Podologia studia podyplomowe

Z uwagi na skalę problemu, na rynku pracy zaobserwować można coraz większe zapotrzebowanie na osoby, które posiadają wiedzę i umiejętności z tego zakresu. Ich zdobycie umożliwiają studia podyplomowe na kierunku Podologia oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Więcej informacji znajdziesz na stronie Podologia studia.