Czym zajmuje się architekt wnętrz?

architekt wnetrz

Zaktualizowano dnia 20 stycznia 2022

Dawno minęły czasy, kiedy pomieszczenia miały jedynie spełniać swoje funkcje. Aktualnie zarówno przestrzenie miejskie, punkty usługowe czy przede wszystkim mieszkania i domy mają być zarówno funkcjonalne, jak i cieszyć oko. Rozmieszczenie ścian działowych, czy zaplanowanie różnych instalacji może przyprawić o niemały zawrót głowy. Z tego powodu coraz częściej osoby wykonujące remont swojego mieszkania lub świeżo upieczeni właściciele domów decydują się na skorzystanie z fachowej pomocy specjalisty w tej dziedzinie. Kreatywne podejście oraz ciekawe projekty w połączeniu z wysokim wynagrodzeniem za pracę generuje coraz większe zainteresowanie wśród osób, które chciałyby podjąć pracę w tym kierunku. Co robi architekt wnętrz i jak wygląda jego praca?

Architekt wnętrz – kto to?

Architekt, to obok projektanta i dekoratora wnętrz osoba, która ma ogromny wpływ na wygląd i funkcjonalność danego budynku. Pojęcia te jednak są często ze sobą mylone, dlatego po krótce przedstawimy, czym zajmują się ci specjaliści.

Architekt wnętrz jest osobą, która zajmuje się projektowaniem całego budynku. Musi więc on posiadać nie tylko zdolności plastyczne i znać się na konkretnych zestawieniem mebli czy urządzeń ze sobą, ale posiadać również szeroką wiedzę z zakresu budownictwa i architektury. W swojej pracy skupia się głównie na konstrukcji, ergonomii i funkcji danego pomieszczenia bądź budynku. Traktuje on wnętrze jako przestrzeń do funkcjonowania, przemieszczania i korzystania z różnych sprzętów czy mebli. Dlatego priorytetem w jego pracy jest wygoda mieszkańców, na którą wpływa:

  • swodobna komunikacja,
  • ergnomomiczne ustawienie mebli,
  • poręczne rozmieszczenie sprzętów.

W swojej pracy ma wpływ na aspekty, które muszą zostać bardzo dobrze przemyślane, ponieważ – w odróżnieniu od dekoratora – efekt jego pracy nie będzie widoczny na pierwszy rzut oka, ale będzie bardzo ważnym elementem funkcjonalności całego budynku. Mowa w szczególności o instalacji:

  • elektrycznej,
  • hydraulicznej,
  • centralnego ogrzewania.

Projektant wnętrz pracuje na przygotowanym wcześniej planie, na którym już znajdują się wszystkie instalacje oraz ściany działowe. W swojej pracy skupia się głównie na wizualnych aspektach, a wiedza dotycząca architektury i budownictwa jest mniej istotna.

Dekorator wnętrz to z kolei osoba, która w swojej pracy koncentruje się na odpowiednim doborze kolorów, faktur tkanin i różnych niuansów, które wykonuje się na ostatnich etapach budowy bądź remontu danego pomieszczenia. Więcej o tym zawodzie przeczytasz w naszym artykule „Jak zostać dekoratorem wnętrz”, a także na stronie kierunku Dekorator wnętrz studia.

Kiedy zatrudnia się architekta wnętrz?

W związku z powyższym, architekt wnętrz zatrudniany jest najczęściej na etapie zakupu mieszkania lub w sytuacjach związanych z różnego rodzaju zmianami lokatorskimi. Pomoże on rozmieścić ściany działowe, a także zaplanuje i zaaranżuje cały układ funkcjonalny – od zaplanowania instalacji do rozstawu mebli i sprzętów.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Ile zarabia architekt wnętrz?

W ostatnim czasie zauważyć można spory wzrost zainteresowania usługami architektów wnętrz. Coraz więcej osób decyduje się na remonty swoich mieszkań, a także coraz więcej właścicieli nowych domów podejmuje decyzję o przemyślanym i profesjonalnym planie swojego przyszłego lokum. Pomimo, że tego typu projekty często sporo kosztują, co przekłada się na zarobki architektów wnętrz, chętnych na skorzystanie z takich usług nie brakuje.

Według portalu wynagrodzenia.pl, architekci wnętrz zarabiają od 2745 zł do 4532 zł netto miesięcznie. Dokładna wysokość wynagrodzenia jest jednak trudna do ustalenia ze względu na sposób rozliczania się z klientami – zazwyczaj architekt otrzymuje zapłatę za wykonanie danego projektu. Często koszt projektu domu przeliczany jest na metr kwadratowy – aktualnie jest to około 130-150 zł za m2, lecz cena ta jest uzależniona od wielu czynników.

Studia podyplomowe Projektowanie i aranżacja wnętrz

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie zdobyciem wiedzy i umiejętności z tego zakresu, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje studia podyplomowe Projektowanie i aranżacja wnętrz. Kierunek ten jest dostępny w formie online – słuchacze mogą zrealizować cały program studiów za pośrednictwem efektywnej platformy dydaktycznej, która umożliwi naukę z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Studia pozwalają zarówno pogłębić wiedzę pracującym już w tej dziedzinie architektom i projektantom, jak również stwarza nowe ścieżki kariery przed osobami, które do tej pory studiowały bądź pracowały w zupełnie innym obszarze.