Samodyscyplina jest systematycznym działaniem, które ma nas doprowadzić do wyznaczonego celu. Jest ona bardzo ważnym elementem kształcenia w sytuacji, gdy student decyduje się wybrać niestacjonarnestudia licencjackie online. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który ma wpływ na efektywność nauki, o czym będziemy pisali w dalszej części artykułu. Dodatkowo odpowiemy na pytania, które nurtują osoby decydujące się na studia licencjackie.
Czym są stopnie na studiach?
Przyszli studenci często pytają o to, jakie są stopnie na studiach. Warto wtedy dopytać, czego chcą się dokładnie dowiedzieć, ponieważ może chodzić tutaj o tryb nauki lub o oceny.
Wyjaśniamy zatem, że istnieją dwa typy studiów: stacjonarne i niestacjonarne, z czego drugie z nich dzielimy dodatkowo na studia wieczorowe oraz zaoczne odbywające się w weekendy. Dodatkowo aby określić, na jakim etapie nauki jest student, dodaje się informacje o stopniu na studiach. Dzieli się je na podstawie tytułów naukowych i zawodowych w sposób następujący:
- I stopień – studia licencjackie i inżynierskie,
- II stopień – studia uzupełniające magisterskie,
- III stopień – studia doktorskie.
Jeśli chodzi o stopnie w znaczeniu określenia poziomu umiejętności, to na studiach najwyższą oceną jest 5, a najniższą 2. Na tym etapie nauki rezygnuje się z wystawiania ocen, takich jak: 1 oraz 6.
Czy studia liczą się do lat pracy?
Lata pracy to nic innego jak staż pracy, czyli łączna długość czasu, w którym było się zatrudnionym. Okres ten stanowi podstawę do uzyskania prawa do urlopu wypoczynkowego oraz emerytury. Jednak dodatkowo kodeks pracy umożliwia doliczenie 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej. Nie ma znaczenia, czy jest to doktorat, czy licencjat – liczba ta odnosi się do każdego typu studiów.
Zatem, czy studia liczą się do lat pracy? Odpowiedź brzmi: tak! A dodatkowo jest to najwyższy wynik, jaki można otrzymać. Mianowicie absolwentom: szkoły zawodowej dodaje się 3 lata do lat pracy; szkoły ogólnokształcącej – 4 lata; średniej szkoły zawodowej – 5 lat; a osobom, które ukończyły szkoły policealne, wlicza się do lat pracy 6 lat.
Jakie warunki należy spełniać, by podjąć niestacjonarne studia licencjackie online?
Oczywiście, na początku należy przystąpić do egzaminu dojrzałości i uzyskać minimum 30% z obowiązkowych przedmiotów, takich jak: język polski, matematyka i język obcy nowożytny. Następnie trzeba dokonać rejestracji na studia i dokonać wymaganej opłaty rekrutacyjnej. Po okresie naboru uczelnia informuje kandydata o tym, czy dostał się na wybrany przez siebie kierunek.
Często uczelnie muszą odmówić rekrutującym rozpoczęcia nauki na ich uczelni ze względu na ograniczenia wynikające z wielkości sal ćwiczeniowych. Takiego problemu nie mają osoby decydujące się na niestacjonarne studia online, dlatego ich szanse podczas naboru są dużo wyższe niż w przypadku studentów stacjonarnych.
Pozostałe warunki wymagane do tego, aby uczyć się w sposób zdalny, to: posiadanie laptopa lub komputera oraz dostęp do internetu. Jednak współczesny rozwój technologiczny wpłynął na to, że urządzenia te znajdują się praktycznie w każdym domu. Dzięki temu nauka może odbywać się z dowolnie wybranego miejsca, co daje możliwość oszczędzania na: dojazdach, wynajmie, a także podręcznikach, które otrzymuje się w formie cyfrowej.
Niestacjonarne studia licencjackie online – czy samodyscyplina wystarczy do efektywnej nauki?
W tradycyjnym modelu kształcenia plan zajęć jest z góry narzucony przez uczelnię, dlatego też osoba studiująca jest zwolniona z obowiązku zastanowienia się, kiedy jest dobry moment na naukę. Z kolei studia online dają możliwość dostosowania do własnych preferencji ile czasu i w jakich godzinach będzie się odbywało kształcenie. Jednak od najmłodszych lat jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że to ktoś decyduje, kiedy się uczymy, dlatego student musi narzucić sobie samodyscyplinę, która pozwoli mu zaplanować czas kształcenia, bez ciągłego odkładania go na później.
Istotne jest również zadbanie o to, w jakich warunkach będzie odbywała się nauka – warto wybrać miejsce, gdzie student będzie mógł się skupić na swoich obowiązkach. Ponadto w celu efektywnej nauki ważne są motywacja i zaangażowanie. Często te dwa czynniki wiążą się bezpośrednio z zainteresowaniem danym kierunkiem. Nie jest tajemnicą, że im ciekawszy temat zajęć, tym większe zaangażowanie w jego realizację. Zatem istotny jest wybór kierunku studiów zgodnego z własnymi upodobaniami.
Oczywiście nie bez znaczenia są materiały dydaktyczne, na których się pracuje, a także komunikacja i zrozumienie na linii student-wykładowca. Nasza uczelnia zadbała o wykwalifikowaną kadrę naukowo-dydaktyczną, która zapewnia studentom wysoki poziom kształcenia online. Dlatego też zachęcamy do sprawdzenia możliwości studiów oferowanych na naszej uczelni.