Czy studia II stopnia można realizować na dowolnym kierunku?

magisterskie studia ii stopnia online

Po ukończeniu studiów licencjackich wielu studentów staje przed wyborem zarówno pod względem kontynuacji nauki, jak i wyboru swojej ścieżki zawodowej. Wielu absolwentów po licencjacie postanawia rozszerzyć zakres swojej wiedzy i decyduje się na wybór tego samego kierunku na magisterce. W niektórych przypadkach studia II stopnia są wręcz skierowane tylko do absolwentów tego samego lub pokrewnego kierunku, co wynika najczęściej ze specyfiki obszaru nauk. Istnieje jednak wiele kierunków, na które mogą zapisać się absolwenci innych studiów. Od wielu lat dużą popularnością cieszy się administracja, która przygotowuje do pracy m.in. w instytucjach rządowych oraz samorządowych.

Studia magisterskie niestacjonarne – częsty wybór studentów

Trwające 3 lata studia licencjackie lub 3,5-letnie studia inżynierskie mogą studenta utwierdzić w przekonaniu o trafnym wyborze podjęcia ścieżki edukacyjnej lub sprawić, iż podejmie on naukę na zupełnie innym kierunku. Często absolwenci studiów I stopnia potrzebują zrobić sobie także przerwę wynikającą z podjęcia pracy czy braku pewności dotyczącej kontynuacji nauki.

Jeśli już student podejmie decyzję o kontynuacji nauki, wybór często pada na niestacjonarne studia magisterskie, które nie wymagają codziennego stawiania się na zajęciach czy wykładach. Absolwenci I stopnia stawiają najczęściej w tym okresie swoje pierwsze kroki zawodowe podejmując pracę na pełen etat, co idzie często w parze z innymi prywatnymi planami – np. założeniem rodziny czy realizacją swojego hobby. W wielu przypadkach nie ma więc możliwości, aby dostosować swoją codzienność do planu zajęć narzuconego przez uczelnię.

Studia magisterskie online – bez zjazdów i z pełną swobodą

Wychodząc naprzeciw potrzebom studentów, którzy chcą kontynuować naukę bez żadnych kompromisów pod względem miejsca i czasu, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała magisterskie studia przez Internet. Nauka odbywa się za pośrednictwem nowoczesnej i łatwej w obsłudze platformy dydaktycznej, na której umieszczone są materiały niezbędne do realizacji tematów.

administracja studia opinie

Student, podejmując studia magisterskie online, ma do nich nieograniczony dostęp przez czas trwania nauki, dzięki czemu może uczyć się z każdego miejsca, które posiada dostęp do Internetu. Pełną swobodę ma także pod względem pory nauki – to on podejmuje decyzję, jak dużo czasu w jakim dniu poświęci na naukę. Studia magisterskie online bez zjazdów sprawdzą się więc świetnie w przypadku:

  • rodziców wychowujących dzieci,
  • osób zapracowanych, z dynamicznie zmieniającym się grafikiem,
  • miłośników podróży, którzy mogą połączyć swoją pasję z nauką,
  • osób mieszkających w mniejszych miejscowościach, którzy nie posiadają w swojej okolicy możliwości kształcenia w placówce,
  • studentów, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze i czas na dojazdach, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej formy nauki.

Studia magisterskie – kierunki, na które można zapisać się po innych studiach

Praktykowany w naszym kraju system boloński, czyli dwustopniowy, daje możliwość studentom wyboru innego kierunku niż na studiach licencjackich. Dzięki temu możliwe jest zdobycie unikalnego zestawu umiejętności oraz wiedzy z dwóch dziedzin. Łączenie różnych kierunków studiów zwiększa również szanse na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia, gdyż poszerza krąg zawodów, które można wykonywać z uwagi na posiadane przygotowanie.

Choć istnieją również kierunki studiów magisterskich, które jasno określają wymogi odnośnie tego, iż mogą je kontynuować tylko absolwenci tego samego kierunku lub pokrewnego (np. studia z obszaru nauk ścisłych), w wielu przypadkach studia II stopnia można podjąć po ukończeniu innej dziedziny. Przede wszystkim umożliwiają to humanistyczne kierunki studiów magisterskich, jak np. ciesząca się dużą popularnością od wielu lat administracja.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Administracja – dla zainteresowanych studiami II stopnia po innych kierunkach

Studia II stopnia na tym kierunku stworzone są z myślą zarówno o aktywnych zawodowo pracownikach administracji, jak również o osobach, które postanowiły poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w tym kierunku po ukończeniu studiów licencjackich z innego obszaru.

Program studiów został stworzony dla osób, które chcą uzyskać wiedzę niezbędną do podjęcia pracy w:

  • administracji państwowej,
  • administracji samorządowej,
  • instytucjach publicznych,
  • prywatnych przedsiębiorstwach.