Czy po technikum można iść na studia? Tak, czas na rekrutację!

czy-po-technikum-mozna-isc-na-studia

Powszechnie przyjęło się, że studia to ścieżka kontynuacji nauki dedykowana głównie absolwentom takich szkół jak liceum, natomiast osoby, które ukończyły technikum, powinny skupić się na poszukiwaniu zatrudnienia od razu po ukończeniu szkoły średniej lub pomyśleć o różnego rodzaju innych formach doskonalenia wiedzy. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że jest to przekonanie i myślenie błędne. Czy po technikum można iść na studia? Jak najbardziej tak. W dodatku w wielu przypadkach absolwenci właśnie tego typu szkół będą o wiele lepiej przygotowani do dalszego kształcenia i zdobywania nowych umiejętności. Sprawdź, co daje technikum i jak ułatwia naukę na studiach!

Specyfika nauki w technikum a przygotowanie do studiów – co warto wiedzieć?

Obecnie mitem jest, że liceum to najlepszy typ szkoły średniej, który najlepiej przygotowuje do dalszej nauki i studiów wyższych. Pod względem formalnym nic nie stoi na przeszkodzie, aby na studia wyższe na wymarzony kierunek składał dokumenty także absolwent technikum, który podobnie jak licealista, także podchodzi do egzaminu maturalnego będącego jednym z podstawowych wymogów rekrutacji na uczelniach wyższych.

Ponadto często zdarza się, że osoba, która ukończyła technikum, jest o wiele lepiej przygotowana zarówno do poznawania nowych umiejętności, jak i studiowania na konkretnych kierunkach uczelni wyższych. Uczeń technikum nie tylko realizuje podstawę programową, ale jednocześnie zdobywa cenne umiejętności praktyczne, które może doskonalić podczas studiów. Doskonałym przykładem są tu takie profile technikum jak technik mechanik, który może kontynuować naukę na politechnice i kierunku takim jak np. mechatronika czy też technik ekonomista, co stanowi doskonałą podstawę dla takich studiów jak np. ekonomia czy rachunkowość.

POSZERZ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI NABYTE W TECHNIKUM I ZDOBĄDŹ STABILNY ZAWÓD. WYBIERZ STUDIA LICENCJACKIE WSKZ!

Ukończenie technikum a proces rekrutacyjny na studia

Wielu uczniów technikum obawia się rekrutacji na studia wyższe. Jest to związane z błędnym przekonaniem, że absolwenci liceum uzyskają wyższe pozycje w listach rankingowych i to oni ostatecznie zakwalifikują się na studia.

Trzeba jasno określić, że typ szkoły średniej w przypadku rekrutacji na studia nie ma żadnego znaczenia. Tak jest choćby w przypadku wszystkich kierunków na studiach licencjackich w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Kluczowe są wyniki egzaminu maturalnego i złożenie odpowiedniej dokumentacji. Należy też jasno zaznaczyć, że nie tylko typ szkoły nie stanowi przewagi w procesie rekrutacyjnym na studia, ale również wiek kandydata czy rok zdania egzaminu maturalnego

Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów po technikum?

Absolwenci technikum, którzy chcą kontynuować naukę na studiach, mają dwie podstawowe drogi. Nie jest konieczne kontynuowanie nauki w specjalizacji, jaką obrali w szkole średniej. Można zdecydować się na coś, co zupełnie nie ma związku ze specjalnością techniczną z technikum. Wówczas jednak trzeba mieć świadomość, że naukę zawodu zaczyna się od zera, co może być dość trudne. Jednocześnie nabyte już umiejętności bez praktykowania z czasem mogą ulec zaprzepaszczeniu.

czy-po-technikum-mozna-isc-na-studia

Drugą opcją jest wybór kierunku studiów o tej samej lub zbliżonej tematyce do profilu z technikum. To szansa na nabycie wiedzy specjalistycznej i zostanie cenionym specjalistą w określonym zawodzie. Trzeba pamiętać, że w takim przypadku również studia będą nieco łatwiejsze, a przyswajanie często trudnych zagadnień nie będzie aż tak problematyczne. Poza tym po ukończeniu studiów i w przypadku starania się o pracę, ukończenie zarówno szkoły średniej w danym zawodzie, jak i pokrewnych studiów z pewnością będzie dodatkowym atutem w oczach potencjalnego pracodawcy. 

Czy warto podjąć studia po technikum?

Przede wszystkim, warto pamiętać, że odpowiedź na pytanie, czy po technikum można iść na studia, jest jak najbardziej twierdząca i warto rozważyć taką opcję ze względu na możliwość rozwoju osobistego i nabycie cennej wiedzy oraz wielu dodatkowych umiejętności w już wyuczonym zawodzie. To doskonała okazja na zwiększenie szans na zatrudnienie i wynegocjowanie bardzo dobrych warunków finansowych.

Dzięki ukończeniu studiów po technikum możliwe jest również wzięcie udziału w o wiele większej liczbie procesów rekrutacyjnych do prestiżowych firm, które często zastrzegają sobie konieczność posiadania wykształcenia wyższego. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby po technikum jednocześnie podjąć pracę w zawodzie i zdobywać cenne doświadczenie i jednocześnie realizować program studiów. Taką szansę dają studia licencjackie WSKZ dostępne na platformie dydaktycznej Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. 

czy-po-technikum-mozna-isc-na-studia

Studia realizowane są zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz. U. z 2021 r. poz. 661, z późn. zm). Istnieje również możliwość realizacji studiów w oparciu o przepisy art. 85 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 75 ust. 1 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668, z późn. zm). Wszystkie oferowane kierunki studiów są także zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki oraz normami ISO 9001:2015. Po ukończeniu studiów absolwent uzyskuje kwalifikacje na poziomie VI stopnia Polskiej Ramy Kwalifikacji, dzięki czemu tytuł oraz nadane kwalifikacje są uznawane w całej UE. Podczas realizacji kształcenia student realizuje właściwy program i zdobywa wymaganą liczbę punktów ECTS.