Czy neurologopedię można studiować wyłącznie po logopedii?

neurologopedia - studia podyplomowe przez Internet

Zaktualizowano dnia 29 marca 2023

Zaburzenia mowy wynikające z wczesnego etapu rozwojowego są dość powszechnym zjawiskiem wśród najmłodszych uczniów. Dużo bardziej niepokojące są jednak nieprawidłowości na tle neurologicznym, które z wiekiem nie ustępują. Choć z tego typu problemami mogą borykać się również osoby dorosłe oraz seniorzy, to neurologopeda dziecięcy jest specjalistą, do którego udaje się najwięcej pacjentów. Aby podjąć pracę w zawodzie musi on nie tylko posiadać wiele bardzo istotnych cech i umiejętności, ale przede wszystkim wiedzę niezbędną do podejmowania właściwych decyzji w trakcie terapii. Aspirujący neurologopeda zdobywa ją na odpowiednich studiach. Czy musi być jednak absolwentem logopedii, aby je podjąć?

Neurologopedia – leczenie neurologicznych zaburzeń mowy

Mowa to podstawowy sposób komunikacji. Jej zaburzenia mogą prowadzić do wielu poważnych konsekwencji – społecznych, psychologicznych czy pedagogicznych. Przyczyną pewnych ograniczeń w tym obszarze mogą być nieprawidłowości anatomiczne narządów mowy, problemy rozwojowe lub zaburzenia neurologiczne. To właśnie tym ostatnim przypadkiem zajmuje się neurologopedia, czyli specjalny dział logopedii pomagający osobom borykającym się z dysfunkcjami mowy m.in. na tle uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

neurologopeda dziecięcy - studia podyplomowe

Neurologiczne zaburzenia mowy leczone przez neurologopedę

Praca neurologopedy polega na wykonywaniu specjalistycznych badań neurologopedycznych, analizie ich wyników, a także diagnostyce osób z zaburzeniami mowy, które wynikają z uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

Specjalista prowadzi terapię oraz rehabilitację pacjentów, u których wykryto:

  • afazje, które przez uszkodzenia struktur korowych i podkorowych dominującej półkuli prowadzą do zaburzeń czynności mowy, częściowej lub całkowitej utraty mówienia bądź rozumienia,
  • dyzartrie oraz anartrie, czyli zaburzenia neurologiczne, które wynikają z ośrodków oraz dróg nerwowych, odpowiadających za unerwienie ruchowego aparatu mowy; powodują dysfunkcje napięciowe mięśni wpływające na nieprawidłowe tempo mówienia, intonację, rytm czy akcentowanie.

Zaburzenia neurologiczne u dzieci przedszkolnych – w jakich przypadkach pomaga neurologopeda dziecięcy?

O ile pacjentami neurologopedy mogą być również osoby dorosłe i starsze, np. po wypadkach czy udarach, z problemami na tle neurologicznym boryka się bardzo duża grupa dzieci w wieku przedszkolnym. Objawy chorób mogą być różne i charakteryzować się mniejszą bądź większą intensywnością.

Do najczęściej występujących nieprawidłowości zalicza się:

  • zaburzenia w obszarze wzroku, równowagi, czucia, słuchu, napięcia mięśniowego,
  • zaburzenia pracy nerwów twarzoczaszki,
  • drgawki i niewyraźną mowę,
  • opóźnienia w wykonywaniu podstawowych czynności (np. mówienie, raczkowanie czy jedzenie).

Kiedy do logopedy o tej specjalizacji powinni zwrócić się rodzice? Najczęściej z pomocy neurologopedy dziecięcego korzysta się w przypadku, gdy u dzieci zostaną zdiagnozowane:

  • choroby genetyczne (np. zespół Downa),
  • rozszczepy wargi i/lub podniebienia,
  • zespół Aspergera,
  • autyzm,
  • zaburzenia ograniczające przyjmowanie pokarmów,
  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • uszkodzenia i dysfunkcje układu nerwowego.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Kto może studiować neurologopedię online?

Zaburzeniami neurologicznymi u dzieci przedszkolnych, a także osób dorosłych i starszych zajmuje się wykwalifikowany specjalista posiadający odpowiednie przygotowanie – zarówno pod kątem merytorycznym, jak i praktycznym. Z uwagi na to, iż neurologopedia to dział logopedii, na studia podyplomowe umożliwiające poprowadzenie ścieżki zawodowej w tym kierunku mogą zapisać się absolwenci pięcioletnich studiów magisterskich ze specjalnością logopedyczną bądź absolwenci Pomagisterskiego Studium Logopedycznego.

Aspirujący neurologopeda dziecięcy

Neurologopedia online to kierunek przygotowany przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego z myślą o osobach, które chcą w dogodny sposób poszerzyć swoją wiedzę oraz kwalifikacje niezbędne do pracy w tym zakresie. Absolwenci uzyskują uprawnienia do podjęcia zatrudnienia m.in. w ośrodkach opiekuńczych i wychowawczych.

Aspirujący neurologopeda – studia dla absolwentów innych kierunków

Dla osób, które są absolwentami innych dziedzin nauk i chcą poprowadzić swoją ścieżkę w kierunku logopedii oraz neurologopedii, WSKZ oferuje studia podyplomowe Logopedia z neurologopedią. Mogą je podjąć osoby z tytułem magistra lub licencjata, a dodatkowe uprawnienia zdobędzie słuchacz posiadający przygotowanie pedagogiczne. Więcej informacji znajduje się na stronie kierunku: https://studia-online.pl/kursy/4868428.