Widok osób z okularami na nosie nie dziwi dziś absolutnie nikogo. Co więcej, normą stało się także stosowanie niewidocznych soczewek kontaktowych, które są wybierane coraz chętniej zarówno przez młodszych, jak i starszych. W obydwu przypadkach cel jest jeden – skorygować wadę wzroku spowodowaną wieloma różnymi czynnikami. Za dobór odpowiedniej mocy oraz pozostałych parametrów szkieł korekcyjnych odpowiada optometrysta. To specjalista świadczący usługi, które – z racji współczesnego problemu dotyczącego wad wzroku – cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dla osób, które chcą pracować jako optometrysta studia podyplomowe stanowią najważniejszy krok w zdobyciu wymaganych kwalifikacji.
Na czym polega praca optometrysty?
Wiele lat temu z pomocy optometrysty korzystali głównie seniorzy, których wzrok w naturalny sposób odmawiał odpowiedniej akomodacji. Z jego usług korzystali również osoby z wrodzonymi schorzeniami wzroku. W obecnych czasach klientami optometrysty stało się także kilka innych grup, na czele z osobami spędzającymi wiele godzin przed ekranem smartfona czy komputera.
Specjalista ma za zadanie wykonać pomiar parametrów układu wzrokowego w celu odkrycia różnych odstępstw od norm fizjologicznych. Następnie dobiera i przepisuje wykonanie korekcji przy użyciu okularów lub soczewek kontaktowych. Jeśli wada jest na tyle poważna, że wymaga rehabilitacji układu wzrokowego, wówczas optometrysta odpowiada za jej prowadzenie i nadzorowanie.
W pracy korzysta ze specjalistycznego sprzętu, m.in.:
- tablic testowych,
- foropterów,
- topografów,
- oftalometrów,
- tonomerów.
Dzięki temu może zweryfikować prawidłowe widzenie obuczone lub wykryć pewne wady układu wzrokowego.
Jak zostać optometrystą? – optometrysta studia podyplomowe
Według aktualnych przepisów optometrystą może zostać nie tylko każdy magister z zakresu optometrii, który ukończył kierunek fizyka. Jak się okazuje, dla absolwentów innych kierunków ścieżka do podjęcia pracy jako optometrysta wciąż pozostaje otwarta.
Niezbędne kroki w tym celu mogą objąć osoby, które ukończyły studia wyższe na poziomie magistra na dowolnym kierunku oraz w dowolnym trybie . Bez znaczenia jest bowiem, czy absolwent ukończył studia II stopnia bądź jednolite studia magisterskie. Aspirujący optometrysta musi wówczas ukończyć dodatkowo studia podyplomowe z zakresu optometrii. Program nauczania musi wynosić co najmniej 600 godzin kształcenia zawodowego.
Studia online dla aspirujących optometrystów
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na specjalistów z tego zakresu, a także dużemu zainteresowaniu słuchaczy, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego stworzyła studia podyplomowe na kierunku Optometria, które można ukończyć bez wychodzenia z domu.
Podzielony na 4 semestry program studiów słuchacze mogą zrealizować w 100% online. Nauka odbywa się za pośrednictwem platformy dydaktycznej, na którą aspirujący optometryści mogą logować się o wybranych porach. Dzięki temu słuchacze mogą z dobyć kwalifikacje do pracy jako optometrysta godząc w łatwy sposób naukę z pracą lub innymi obowiązkami. Dodatkowo mogą oszczędzić pieniądze i czas na dojazdach, jak ma to miejsce w przypadku klasycznego trybu stacjonarnego.
Studia optometria – zarobki absolwentów
Osoby zainteresowane zdobyciem odpowiednich kwalifikacji interesuje nie tylko, jak zostać optometrystą. Ważnym powodem, dla którego wiele osób postanawia zmienić aktualną branżę w tym niezwykle perspektywicznym kierunku jest wynagrodzenie. Wypłata optometrysty zależy od wielu różnych czynników, w tym od stażu, doświadczenia, miejscowości, a także wielkości i charakteru placówki, w której oferuje swoje usługi. Średnie zarobki według portalu wynagrodzenia pl. wynoszą od 3700 do 5600 zł brutto.