Cyberbezpieczeństwo – studia także dla pracowników organów ścigania

cyberbezpieczeństwo studia podyplomowe

Zaktualizowano dnia 20 lipca 2022

Ponad 90% gospodarstw domowych posiada dostęp do Internetu, który jest nie tylko kanałem komunikacji, ale także narzędziem do pracy, nauki czy rozrywki. Rosnąca liczba usług sprawia, że z sieci korzystają nie tylko młodzi, ale również starsi użytkownicy. Łatwiejszy dostęp do sieci generuje jednak coraz większe ryzyko ataków cyberprzestępców, których celem jest wykradanie cennych danych – zarówno osób prywatnych, firm, jak i ważnych instytucji rządowych. Taki stan rzeczy powoduje, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się Cyberbezpieczeństwo studia podyplomowe, które pozwalają zdobyć rozwinąć umiejętności m.in. pracowników organów ścigania.

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo to działania w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, czyli świecie cyfrowym. Mają na celu ochronę systemów informacji, ich użytkowników, a także pozostałych osób, które mogą być narażone na utratę dostępności, poufności oraz integralności danych i usług świadczonych cyfrowo. Pomimo ogólnodostępnego oprogramowania, które ma za zadanie chronić przed różnymi atakami, hakerom udaje się włamywać do systemów zawierających niezwykle cenne dane.

Działania związane z cyberbezpieczeństwem mają za zadanie chronić przed:

  • utratą wrażliwych danych,
  • stratami finansowymi w wyniku kradzieży,
  • utratą dobrej reputacji,
  • poniesieniem dużych kosztów związanych z odzyskaniem utraconych danych.
cyberbezpieczeństwo studia podyplomowe

Cyberbezpieczeństwo – jakim atakom zapobiega?

Szacuje się, że codziennie powstaje ponad 10 tysięcy szkodliwych plików, a także 100 tysięcy stron WWW, których głównym celem są cyberataki. Osoby zatrudnione na stanowiskach związanych z cyberbezpieczeństwem mają za zadanie zapobiegać lub reagować w przypadku np. ataków:

  • DDoS – polegających na wysyłaniu dużej ilości połączeń z różnych urządzeń, które mają za zadanie spowolnić atakowany serwer lub system,
  • Phishing – polegających na wysyłaniu szkodliwych wiadomości nakłaniających do pobrania pliku bądź odwiedzenia adresu, który ma na celu wyłudzić hasła i loginy,
  • Malware – opierających się na zainstalowaniu złośliwego oprogramowania wykonującego operacje na korzyść innej osoby.

Cyberbezpieczeństwo studia podyplomowe – dla kogo?

W związku z nieustannie rozwijającymi się systemami informatycznymi wdrażanymi praktycznie we wszystkich przedsiębiorstwach, a także rosnącymi bazami danych instytucji państwowych narażonych na tego typu ataki, rośnie zapotrzebowanie na pracowników posiadających niezbędną wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Kompetencje z tego obszaru są niezwykle przydatne w pracy organów ścigania – pracowników służb mundurowych i policjantów, którzy mają bezpośredni kontakt z przestępcami działającymi w sieci. Cyberbezpieczeństwo studia podyplomowe rozwiną również kompetencje aspirujących lub aktywnych pracowników:

  • komórek zarządzania bezpieczeństwem,
  • zespołów reagowania na incydenty,
  • wymiaru sprawiedliwości,
  • sektora IT.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Dlaczego warto wybrać studia podyplomowe z cyberbezpieczeństwa?

Dla osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w zakresie cyberbezpieczeństwa, studia okażą się świetnym wyborem. Wszystko dzięki rozbudowanemu i dopracowanemu programowi, który przygotuje słuchaczy m.in. z:

  • podstaw informatyki, budowy systemów operacyjnych,
  • rodzajów zagrożeń oraz ataków,
  • nowoczesnych metod zarządzania cyberbezpieczeństwem,
  • procedur postpowania w przypadku popełnienia przestępstwa na tle cybernetycznym.

Cyberbezpieczeństwo studia z obszaru informatyki

Kierunek ten to świetna propozycja dla słuchaczy, których interesują studia informatyczne online ukierunkowane na nowoczesne metody zapobiegania cyberprzestępstwom.