Cyberbezpieczeństwo – nowoczesny kierunek studiów już dostępny!

studia podyplomowe cyberbezpieczeństwo

Zaktualizowano dnia 7 lipca 2023

Wraz z niezwykle szybkim tempem rozwoju technologicznego wzrasta ryzyko występowania niepożądanych działań, które mogą wpłynąć na zakłócenie świadczenia wielu kluczowych usług czy utraty ważnych danych. Z tego powodu w 2018 roku powstał krajowy system cyberbezpieczeństwa pod postacią szeregu regulacji prawnych, mających na celu zapewnienie bezpiecznego systemu teleinformatycznego. Od tamtej pory sektor cyberbezpieczeństwa znacznie się rozwinął tworząc wiele nowych miejsc pracy. Jak zdobyć wiedzę i umiejętności, aby znaleźć zatrudnienie w tej niezwykle perspektywicznej branży?

Krajowy system cyberbezpieczeństwa

Prezydent RP w 2018 roku podpisał Ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, której celem jest zapewnienie właściwej ochrony na poziomie krajowym przede wszystkim niezakłóconego świadczenia usług – zarówno cyfrowych, jak i pozostałych, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu państwa. Ważne w kontekście ustawy jest osiągnięcie wysokiego poziomu bezpieczeństwa teleinformatycznych systemów, które są niezbędne do poprawnego funkcjonowania tych usług.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

System ten obejmuje m.in.

  • operatorów i dostawców usług cyfrowych,
  • CSIRTl, czyli Zespoły Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego na poziomie krajowym,
  • podmioty świadczące usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

O ile definicje związane z technologią i rozwiązaniami informatycznymi są znane coraz większej społeczności, o tyle wciąż wiele osób zastanawia się co to jest cyberbezpieczeństwo. Otóż pojęcie to odnosi się do gwarantowania ochrony oraz przeciwdziałania zagrożeniom, które dotykają zarówno publicznego, jak i prywatnego sektora cyberprzestrzeni, czyli środowiska informacyjnego składającego się ze współzależnych sieci, tworzonych przez infrastrukturę IT.

Poczucie bezpieczeństwa może być zagwarantowane przez państwo stosując jedną z wielu metod zwalczania przestępczości, o których wspomina w swoich wykładach Philip Zimbardo.

Krajowy system cyberbezpieczeństwa – praca w branży coraz popularniejsza

Regulacje prawne w zakresie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa wprowadziły liczne wymagania dla dostawców usług cyfrowych – platform handlowych, usług przetwarzania w chmurze czy wyszukiwarek internetowych. Wpłynęło to na znaczny wzrost zapotrzebowania na specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa, którzy dzięki odpowiedniej wiedzy i umiejętnościom mogą skutecznie wpływać na bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego na różnych etapach. Aspirujący pracownicy branży mogą zdobyć przygotowanie podejmując studia podyplomowe na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego.

krajowy system cyberbezpieczeństwa

Podyplomowe studia Cyberbezpieczeństwo

Studia oferowane przez WSKZ pozwalają przygotować absolwenta do podjęcia pracy zawodowej w zakresie cyberbezpieczeństwa. Wszystko dzięki rozbudowanemu i dopracowanemu programowi, który skupia się na przekazaniu teoretycznej wiedzy, rozwinięciu praktycznych umiejętności oraz kompetencji w zakresie stosowania szeregu procesów w celu ochrony systemów komputerowych.

Na studia „Cyberbezpieczeństwo” mogą zapisać się wszyscy absolwenci studiów wyższych – szczególnie absolwenci informatyki, bezpieczeństwa, elektroniki oraz telekomunikacji, którzy w trakcie dwóch semestrów poznają zagadnienia związane z:

  • normami, standardami i prawnymi aspektami występującymi w cyberbezpieczeństwie,
  • ochroną danych osobowych,
  • zarządzaniem ryzykiem,
  • audytem i kontrolą bezpieczeństwa,
  • systemami informatycznymi,
  • najnowszymi trendami w cyberbezpieczeństwie.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZACZNIJ PRACĘ W BRANŻY ZWIĄZANEJ Z CYBERBEZPIECZEŃSTWEM

Cyberbezpieczeństwo – praca z szerokimi perspektywami

Dla absolwentów kierunku „Cyberbezpieczeństwo” praca stoi otworem w wielu różnych specjalizacjach. Mogą podjąć zatrudnienie m.in. jako:

  • konsultant cyberbezpieczeństwa,
  • inżynier bezpieczeństwa,
  • pentester,
  • pracownik komórek zarządzania bezpieczeństwem (SOC),
  • pracownik zespołów reagowania na incydenty (CERT).