Co to jest fitoterapia?

Co to jest fitoterapia?

Zaktualizowano dnia 2 grudnia 2021

Zioła i inne lecznicze rośliny były stosowane już przez ludzi pierwotnych, którzy dostrzegli w nich wiele pozytywnych właściwości. Obserwacje i kolejne próby umożliwiły ówczesnym „medykom” zauważyć m.in., że zimna woda łagodzi ból, przykrycie rany spowalnia krwawienie, a niektóre z ziół pozwalają znacznie przyspieszyć proces gojenia się ran. Wraz z upływem lat zaczęły pojawiać się na rynku specjalne środki i leki, które umożliwiają leczenie różnego rodzaju dolegliwości. Wiele z nich produkowanych jest na bazie ziół, a dużą popularnością cieszą się preparaty z wyciągów różnych leczniczych roślin. Jednym z działów medycyny, który zajmuje się wykorzystywaniem w farmakologii ziół jest fitoterapia.

Fitoterapia – co to jest?

Fitoterapia, nazywana ziołolecznictwem i fitofarmakologią jest działem medycyny oraz farmakologii, którego celem jest profilaktyka i terapia chorób za pomocą leków ziołowych. Mogą być one wytwarzane z naturalnych roślin, jak również z przetworzonych surowców, które uzyskiwane są z roślin leczniczych.

Ziołolecznictwo to określenie, które jest stosowana także dla określenia dziedziny medycyny, która zajmuje się leczeniem preparatami roślinnymi, a swoją wiedzę czerpie z wielu różnych tradycji z całego świata. Chodzi m.in. o:

  • system ziołolecznictwa starożytnych Rzymian i Greków,
  • system medyczny Indii,
  • tradycje medycyny japońskiej, chińskiej i tybetańskiej,
  • medycynę Indian.

Racjonalna fitoterapia zależności między różnego rodzaju ziołami i proponuje nowoczesne preparaty w formie tabletek lub kapsułek, a także preparaty zawierające pojedyncze składniki – wyciągi lub zioła.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Roślinne produkty lecznicze
w Polsce

W naszym kraju status produktu leczniczego o charakterze tradycyjnym bądź produktu leczniczego o udokumentowanym działaniu leczniczym mogą dostać produkty roślinne. W pierwszym przypadku status ten otrzymują produkty, które nie posiadają wystarczających dowodów w postaci badań klinicznych, ale ich skuteczność jest wiarygodna oraz istnieją dowody, że zioła były stosowane w sposób bezpieczny co najmniej przez 30 lat. Z kolei w drugim przypadku istnieją dane bibliograficzne, które zapewniają naukowe dowody na skuteczność oraz bezpieczeństwo danych ziół w trakcie wykorzystywania ich na terenie Unii Europejskiej minimum przez 10 lat.

Kim jest zielarz-fitoterapeuta?

W związku z rosnącym zainteresowaniem wykorzystywaniem ziół i roślin leczniczych w wielu dziedzinach, wzrasta również zapotrzebowanie na specjalistę w dziedzinie fitoterapii. Zielarz jest osobą odpowiedzialną za pozyskiwanie, przechowywanie oraz dalszą dystrybucję i sprzedaż ziół, suplementów diety, wyrobów zielarskich oraz kosmetycznych. Zielarz współpracuje z farmaceutami oraz lekarzami poznając nowe właściwości leczniczych roślin, a także określa dawkowanie danych preparatów, a także jego działania – w tym również te niepożądane.

Zielarz-fitoterapeuta ma za zadanie m.in.:

  • pozyskiwać zioła i rośliny lecznicze przyprawowe oraz olejkodajne od zbieraczy i plantatorów,
  • oceniać jakość oraz własności surowców, a także produktów kosmetycznych, zielarskich i suplementów diety,
  • nadzorować proces suszenia ziół, roślin leczniczych, a także przestrzegać normy odnośnie poszczególnych surowców,
  • pośredniczyć w sprzedaży produktów, a także przestrzegać warunków przechowywania i okresu ważności w sklepach i hurtowniach.

Zielarz-fitoterapeuta w swojej pracy wykorzystuje wiedzę nie tylko z zakresu botaniki i farmakognozji, ale również suplementacji i dietetyki. Z tego powodu może podjąć pracę w:

  • gabinetach terapeutycznych,
  • placówkach leczenia uzdrowiskowego,
  • drogeriach i sklepach zielarskich,
  • zakładach produkcyjnych,
  • placówkach badawczych,
  • ośrodkach kultury i profilaktyki zdrowia.

Zielarstwo i fitoterapia studia podyplomowe

Dla osób, które zamierzają podjąć pracę w perspektywicznym kierunku, jakim jest zielarstwo studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego są świetnym wyborem nie tylko ze względu na formę nauki, ale przede wszystkim uzyskane kwalifikacje. Zielarstwo i fitoterapia to studia, które słuchacze mogą zrealizować online za pośrednictwem intuicyjnej platformy dydaktycznej. Ukończenie kierunku zarówno pozwoli zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności, jak i pozwala zdobyć kwalifikacje w zawodzie jako zielarz-fitoterapeuta.