Co daje oligofrenopedagogika?

Co daje oligofrenopedagogika

Zaktualizowano dnia 21 września 2021

W naszym kraju ponad 3 miliony osób posiada prawny status osoby niepełnosprawnej. Nieoficjalnie jednak może być ich aż dwa razy tyle. Wśród nich znajdują się osoby z ograniczeniami na tle intelektualnym, które codziennie muszą radzić sobie z wieloma problemami. Nie oznacza to jednak, że takie osoby muszą być wykluczone z życia edukacyjnego. Jednym z działów pedagogiki specjalnej, który zajmuje się nauczaniem i wychowywaniem osób z niepełnosprawnością intelektualną jest oligofrenopedagogika. Zajmuje się ona wyłącznie pracą z osobami o szczególnych wymaganiach edukacyjnych. W związku z dużym zapotrzebowaniem na pedagogów o takiej specjalizacji, coraz więcej osób zastanawia się co daje oligofrenopedagogika?

Oligofrenopedagogika – czym jest?

Oligofrenopedagogika to inaczej pedagogika osób z niepełnosprawnością intelektualną. To skomplikowane sformułowanie pochodzi z języka greckiego – oligos znaczy pomniejszenie, natomiast pher oznacza umysł. Głównym zadaniem tej gałęzi pedagogiki jest przywrócenie w jak największym stopniu sprawności oraz rozwoju uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Fundamentalnym procesem jest w tej kwestii rewalidacja, której termin pochodzi z łaciny – re oznacza znów, a validus mocny. Oligofrenopedagogika skupia się więc na skrupulatnie zaplanowanych celach i etapach, które oparte są o teoretyczną wiedzę. Wszystkie działania są natomiast skierowane na osobę niepełnosprawną, aby przywrócić ją do jak najbardziej optymalnego funkcjonowania.

Na czym polega praca oligofrenopedagoga?

Oligofrenopedagog, czyli pedagog specjalny, jest osobą, która łączy wiedzę specjalistyczną z obszaru niepełnosprawności intelektualnej z odpowiednim podejściem do uczniów – szczególnie mowa tu o cierpliwości, wrażliwości i empatii. Oligofrenopedagogika należy do nauk społecznych, humanistycznych, praktycznych i wychowawczych. Z tego powodu taki pedagog jest osobą o głębokiej i wszechstronnej wiedzy, która okazuje się niezwykle istotna w trakcie pracy z osobami niepełnosprawnymi. Do zadań oligofrenopedagoga należy dokładne poznanie osoby, z którą pracuje i dopasowanie kształcenia do jej indywidualnych potrzeb edukacyjnych, a także zapewnienie odpowiednich warunków do ich realizacji.

Poza tym, oligofrenopedagog m.in.:

  • ustala możliwości rehabilitacji, metody i formy pracy dla ucznia,
  • dobiera odpowiednie treści oraz środki dydaktyczno-wychowawcze,
  • planuje zajęcia edukacyjne i przygotowuje dziecko do roli ucznia,
  • dąży do maksymalnego i wszechstronnego rozwoju ucznia.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Oligofrenopedagogika – jakie daje kwalifikacje?

Oligofrenopedagogika to studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, które mają charakter kwalifikacyjny. Oznacza to, że słuchacze, którzy ukończą ten kierunek otrzymują:

  • kwalifikacje pedagoga specjalnego w obszarze oligofrenopedagogiki, który może pracować z niepełnosprawnymi intelektualnie,
  • kompetencje do pracy w klasie integracyjnej jako nauczyciel wspierający uczniów z niepełnosprawnością intelektualną – mowa tu o wsparciu w procesie nauczania, a także organizacji na terenie placówek.

Osoba, która zdobędzie takie kwalifikacje może pracować jako:

  • nauczyciel w przedszkolu (oddziale) specjalnym lub oligofrenopedagog w szkole podstawowej dla dzieci niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym,
  • nauczyciel współorganizujący proces edukacji w przedszkolach i szkołach integracyjnych,
  • nauczyciel-wychowawca w świetlicach szkolnych oraz internatach dla młodzieży i dzieci z niepełnosprawnością intelektualną,
  • nauczyciel zajęć rewalidacyjnych w placówkach, które kształcą dzieci oraz młodzież z niepełnosprawnością intelektualną,
  • oligofrenopedagog w ośrodkach rehalibilatycyjno-edukacyjno-wychowawczym, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, poradniach specjalistycznych i innych placówkach o podobnym charakterze.

Oligofrenopedagogika studia online

Oligofrenopedagogika studia podyplomowe to kierunek, na który mogą zapisać się osoby posiadające przygotowanie pedagogiczne. W przeciwnym razie, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego daje możliwość zapisania się również na kierunek z obszaru przygotowania pedagogicznego. Dzięki temu słuchacz może znacznie przyspieszyć proces zdobycia wymaganych kwalifikacji oraz zaoszczędzić pieniądze. WSKZ oferuje w takim wypadku 25% rabat na kierunek z przygotowania pedagogicznego.