Zaktualizowano dnia 13 sierpnia 2021
Dynamicznie zmieniający się rynek pracy oraz rozwój nowych branż spowodował, iż standardem stało się ciągłe dokształcanie i zdobywanie nowych kompetencji. Pracownik, który chce piąć się wyżej po szczeblach zawodowej kariery musi wykazać się większą wiedzą oraz chęcią do rozwoju w zakresie nowych obowiązków. To samo tyczy się pracownika, który chce podjąć decyzję o przebranżowieniu, co staje się w ostatnim czasie coraz popularniejsze. Wiele osób myśli również o założeniu swojego biznesu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. W tych wszystkich przypadkach niezwykle przydatne okazują się studia podyplomowe, które w krótkim czasie pozwalają zdobyć wymagane kwalifikacje, dodatkowe kompetencje czy pozyskać nową wiedzę z interesującego zakresu. Co dają studia podyplomowe i kto może się na nie zapisać?
Kto może zapisać się na studia podyplomowe?
Aby zapisać się na studia podyplomowe, trzeba posiadać – jak sama nazwa wskazuje – dyplom. Oznacza to, że nie wystarczy mieć ukończonej matury, by móc rozpocząć naukę na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Na studia podyplomowe może zapisać się za to każdy absolwent studiów wyższych – bez względu, czy zdobył dyplom licencjata, magistra czy inżyniera. Nie ma znaczenia również miejsce zamieszkania, wiek i bardzo często wcześniej ukończony kierunek studiów. Studia podyplomowe stwarzają dzięki temu nie tylko możliwości rozwoju w aktualnym miejscu pracy czy branży, ale także otwierają drzwi do zdobycia nowych kompetencji, wymaganych w przypadku całkowitej zmiany specjalności.
Studia podyplomowe – ile trwają?
W związku z rozwojem wielu nowych dziedzin, a także z dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy i trendami odnośnie zatrudnienia, coraz częściej osób decyduje się dokształcać w ramach studiów podyplomowych. Dzieje się tak dlatego, iż w krótkim czasie pozwalają zdobyć merytoryczne i praktyczne przygotowanie z wielu perspektywicznych kierunków. W większości przypadków realizacja studiów podyplomowych trwa 2 lub 3 semestry. Czas trwania zależy od wymogów danego kierunku i zakresu materiału. 2 semestry trwają niemal wszystkie kierunki z zakresu Marketingu, Finansów i Rachunkowości czy Zarządzania. O semestr dłużej trwają za to np. kierunki z przygotowania pedagogicznego czy psychologii. Istnieją także studia o szerokim zakresie zagadnień, których realizacja trwa łącznie 4 semestry.
Studia podyplomowe – co dają?
Co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na studia podyplomowe? Przede wszystkim należy wspomnieć o rozwoju w aktualnym miejscu pracy. Osoby, które chcą wynegocjować lepsze wynagrodzenie lub zdobyć upragniony awans bardzo często muszą wykroczyć poza aktualne kompetencje i przejąć nowe obowiązki. Studia podyplomowe w łatwy sposób pozwalają poszerzyć zakres umiejętności o takie, które są wymagane, aby otrzymać podwyżkę lub awans.
Studia podyplomowe stwarzają także nowe możliwości dla osób, których dotyka wypalenie zawodowe lub upatrują swoich szans w zupełnie innej branży niż do tej pory. Często okazuje się bowiem, iż ukończony wiele lat temu kierunek studiów nie przynosi zadowalających korzyści i satysfakcji w wyuczonym zawodzie. Studia podyplomowe otwierają nowe ścieżki kariery dla osób planujących przebranżowienie i przygotowują do podjęcia pracy w innej dziedzinie.
Wiele osób myśli także nad rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej, do prowadzenia której niezwykle ważna jest wiedza oraz przygotowanie praktyczne. Z uwagi na fakt, iż na większość studiów podyplomowych mogą zapisać się absolwenci dowolnych kierunków, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować swoich sił w nieznanej wcześniej branży. Oprócz dawki niezwykle przydatnej wiedzy, absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, które uznawane jest przez MEiN (dawne MEN oraz MNiSW).
Studia podyplomowe online
Studia podyplomowe na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego dostępne są w formie online, co oznacza, że słuchacze mogą zrealizować cały program studiów z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu. Nauka odbywa się za pośrednictwem bardzo intuicyjnej platformy dydaktycznej, na której umieszczane są wysokiej jakości materiały, z którymi zapoznają się słuchacze. Stopień przyswojenia wiedzy weryfikowany jest przez testy wielokrotnego wyboru, które czekają na słuchaczy po każdym temacie z programu studiów.