Zaktualizowano dnia 21 sierpnia 2023
Aktualnie TSL, do której zalicza się transport, spedycję oraz logistykę, to jedna z najważniejszych branż, która ma ogromne znaczenie w kontekście poprawnie funkcjonującej gospodarki zarówno na rynku krajowym, jak i globalnym. Z roku na rok lista przewoźników prowadzących działalność w zakresie transportu drogowego rzeczy lub osób rośnie. Na drodze do uruchomienia działalności stoi kilka wymogów, a jednym z nich jest certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego. Czym jest i w jaki sposób można go zdobyć?
Certyfikat przewoźnika drogowego – najważniejsze informacje
W ostatnich latach branża TSL rozwija się niezwykle szybko, a wysokie obroty, jakie generują firmy z tego sektora sprawiają, że przewoźnikiem drogowym planuje zostać coraz więcej osób. Aby prowadzić działalność gospodarczą w obszarze transportu drogowego, należy posiadać certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego. Dokument ten jest potwierdzeniem posiadania wiedzy niezbędnej do prawidłowego wykonywania czynności związanych z transportem. Taki dokument musi posiadać przynajmniej jedna osoba fizyczna, która zarządza transportem drogowym.
W jaki sposób zdobyć certyfikat? Egzamin kompetencji zawodowych
Aby uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego, zainteresowana osoba musi przystąpić do egzaminu organizowanego w wybranych polskich miastach – m.in. w Poznaniu, Katowicach, Łodzi czy Warszawie. Egzamin kompetencji zawodowych przeprowadzany jest przeze komisje egzaminacyjne, które działają przy danym Instytucie Transportu Samochodowego. Osoby zainteresowane uzyskaniem certyfikatu przed przystąpieniem do egzaminu muszą złożyć wypełniony wniosek oraz kopię potwierdzenia wpłaty.
Podyplomowe studia transport i spedycja – zwolnienie z egzaminu
Istnieją jednak przypadki, w których osoba ubiegająca się o certyfikat może go uzyskać bez przystępowania do egzaminu pisemnego. Mowa o kandydatach, którzy posiadają dyplom ukończenia studiów magisterskich lub studiów podyplomowych. Ważne, aby program obejmował wszystkie zagadnienia, które są zawarte w rozporządzeniu. Osoba ubiegająca się o takie zwolnienie musi przedłożyć odpowiednie dokumenty w postaci dyplomu ukończenia studiów wraz z suplementem bądź innym dokumentem, który potwierdzi ich program.
Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego można uzyskać maksymalnie 28 dni od zarejestrowania wniosku. Dokument ten jest nie tylko niezbędny w celu prowadzenia własnej działalności, ale stanowi również ogromny atut w trakcie poszukiwania pracy w branży TSL.
Studia transport i spedycja na WSKZ – ukończ i uzyskaj certyfikat
Osoby, które chcą zdobyć certyfikat przewoźnika mogą w tym celu ukończyć studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Program studiów zawiera zagadnienia, które zwalniają z obowiązku odbycia pisemnego egzaminu.
Pierwszy semestr skupia się na przekazaniu najważniejszej wiedzy z zakresu prawa:
- cywilnego,
- handlowego,
- socjalnego,
- podatkowego.
ZDOBĄDŹ CERTYFIKAT ZAWODOWY PRZEWOŹNIKA DROGOWEGO REALIZUJĄC STUDIA PODYPLOMOWE NA WSKZ
W trakcie drugiego semestru studia na kierunku Transport i spedycja certyfikat kompetencji zawodowych w drogowym transporcie rzeczy/osób przygotowują słuchaczy z najważniejszych aspektów dotyczących:
- działalności gospodarczej,
- zarządzania finansami przedsiębiorstwa,
- norm technicznych oraz technicznych aspektów działalności,
- bezpieczeństwa drogowego,
- spedycji: kolejowej, lotniczej, morskiej i wodnej śródlądowej.
Na studia podyplomowe oferowane przez WSKZ mogą zapisać się wszyscy absolwenci studiów wyższych, którzy aspirują do podjęcia działalności w branży transportowej.