Cele i zalety aromaterapii

studia podyplomowe aromaterapia

Zaktualizowano dnia 17 października 2022

Pozytywny wpływ różnego rodzaju olejków eterycznych znany jest ludzkości od ponad 6000 lat, kiedy po raz pierwszy odkryto ich lecznicze i oczyszczające właściwości. Aktualnie aromaterapia jest znana na całym świecie, a w ostatnich latach jest coraz popularniejszą formą leczenia za sprawą pozytywnego trendu wykorzystywania naturalnych składników w celach poprawy kondycji zdrowia. Do skutecznej aromaterapii najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju zioła. Wiedzę na temat ich działania oraz zastosowania posiada zielarz-fitoterapeuta, który bardzo często prowadzi własny sklep zielarsko-medyczny zaopatrzony w niezbędne składniki do aromaterapii. Kto i dlaczego powinien wykorzystywać tę formę inhalacji?

Aromaterapia znana od wieków

Wykorzystywanie specjalnych olejków eterycznych przywracających harmonię ciała i duszy znane jest od dalekiej starożytności. Ich stosowanie zapoczątkowali mieszkańcy Chin, Indii, Persji czy Egiptu. Aromaterapia służyła zarówno do pielęgnacji ciała, dezynfekcji powietrza, aromatycznych kąpieli, a nawet wykorzystywano ją jako perfumy. Z kolei kraje Wschodu posiadały własny sposób stosowania aromaterapii. Mianowicie upatrywały w niej zbawiennego wpływu na ciało i umysł, a w trakcie np. budowy świątyń stosowano olejki eteryczne mające na celu stworzenia atmosfery chłodu.

Olejki eteryczne – podstawa aromaterapii

Ząbek czosnku, herbata miętowa czy płukanki z szałwią – można byłoby wymieniać wiele naturalnych aromatów, z którymi praktycznie każdy zetknął się choć raz jeszcze jako dziecko. Nic dziwnego, ponieważ dookoła nas znajduje się wiele roślin, które poddane odpowiedniej obróbce mogą mieć wiele właściwości leczniczych.

Profesjonalne olejki eteryczne do aromaterapii to jednak wieloskładnikowe związki organiczne, które składają się z zawartych w roślinach substancjach. W szczególności mowa o ketonach, spirytusach, terpenach, aldehydach oraz pozostałych węglowodorach, które są zawarte w roślinach o cechach eterooleistych. Aktualnie specjaliści wyróżniają około 200 różnych rodzajów olejków eterycznych, które przy właściwym zastosowaniu i dawkowaniu wykazują lecznicze działanie.

aromaterapia - cele i zalety

Aromaterapia – jakie są zalety stosowania olejków?

Z uwagi na ilość składników zawartych w olejkach eterycznych, posiadają one wiele funkcji. I choć ich działanie uzależnione jest od wykorzystania konkretnej rośliny, większość z nich:

  • działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i antyseptycznie,
  • korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego,
  • ma pozytywne działanie w kontekście zdrowia psychicznego,
  • znacznie poprawia kondycję włosów i skóry,
  • ma właściwości bioenergetyczne,
  • pozwala przywrócić organizmowi mechanizm samoregulacji.

W jakich przypadkach stosować aromaterapię?

Ze względu na istnienie wielu roślin, które wykazują różne działanie, możliwe jest ich zastosowanie w wielu konkretnych przypadkach. Aromaterapia może być stosowana po urazach i oparzeniach skóry, ponieważ niektóre z substancji roślinnych mają działanie kojące. Wykorzystywana jest również w celu uśmierzenia bólu czy poprawie dróg oddechowych. Jest polecana także osobom, które mają problemy z krążeniem oraz układem trawiennym.

Wiedza to podstawa – specjalność zielarza-fitoterapeuty

W aromaterapii mogą być stosowane jedynie odpowiednio dobrane olejki eteryczne pochodzące z właściwie wyselekcjonowanych roślin. Wiedzę na temat ich leczniczego wykorzystywania posiada m.in. zielarz-fitoterapeuta, który nie tylko zaopatruje sklepy zielarsko-medyczne i często sam jest ich właścicielem. Bardzo często współpracuje z firmami zajmującymi się przetwórstwem, a także uprawą roślin i ziół leczniczych.

Studia podyplomowe zielarstwo i fitoterapia – odpowiedź na coraz większe zainteresowanie aromaterapią

Z uwagi na ewentualne skutki uboczne, jakie mogą być efektem niewłaściwego dobrania roślin lub olejków eterycznych, zielarz-fitoterapeuta pełni bardzo odpowiedzialną funkcję. Z tego powodu niezbędne jest jego odpowiednie przygotowanie nie tylko merytoryczne, ale również praktyczne. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie wykorzystywaniem roślin m.in. w aromaterapii, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała studia podyplomowe przygotowujące do pracy w tym zawodzie.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Słuchacze w trakcie realizacji rozbudowanego i dopracowanego programu studiów poznają wiele bardzo ważnych zagadnień niezbędnych do pracy jako zielarz-fitoterapeuta.

Jest to m.in.:

  • towaroznawstwo zielarskie,
  • aromaterapia i olejki eteryczne,
  • podstawy ziołolecznictwa,
  • ocena jakości, utrwalanie i toksykologia ziół,
  • etyka zawodowa zielarza.

Więcej informacji na temat kierunku znajdziesz na stronie Zielarstwo i fitoterapia studia.