Według danych GUS z 2018 roku z pomocy psychologów korzysta ponad 1,6 miliona Polaków. Dawno minęły bowiem czasy, kiedy korzystanie z usług specjalisty zajmującego się zaburzeniami psychicznymi, stawianiem diagnozy i leczeniem psychologicznym wiąże się z poczuciem wstydu. Aktualnie problemy natury psychicznej nie stanowią tematu tabu, a rosnąca świadomość społeczeństwa w tym zakresie sprawia, że popularność tego zawodu stale rośnie. Podobnie jak studiów psychologicznych, które pozwalają zdobyć niezbędną wiedzę przydatną w pracy z pacjentami cierpiącymi na różne schorzenia na tle psychicznym. Z tego powodu coraz więcej osób ciekawi, jakie są cechy dobrego psychologa, które skłaniają pacjentów do pozostania przy swoim terapeucie.
Psycholog – kim jest?
Psycholog jest zawodem zaufania publicznego. Z tego powodu jego praca musi być poparta określonymi kwalifikacjami, stażem oraz odpowiednimi predyspozycjami. Przede wszystkim musi być osobą godną zaufania, ponieważ dla dobra pacjenta i przebiegu terapii wszystkie kwestie poruszane podczas sesji muszą pozostać w gabinecie. Wyjątek stanowi pomoc osobie nieletniej – wówczas psycholog według prawa musi poinformować rodziców bądź opiekunów o przebiegu terapii.
Podstawą pracy psychologa jest wywiad, na podstawie którego możliwe jest rozpoznanie problemu i dobranie odpowiedniej formy pomocy, która będzie adekwatna do postawionej diagnozy. Do takich form zalicza się najczęściej:
- psychoterapię,
- interwencję kryzysową,
- wsparcie psychologiczne.
W momencie, gdy do psychologa udaje się pacjent z poważnymi objawami, specjalista ten może podjąć decyzję o konsultacji z psychiatrą lub neuropsychologiem.
Cechy dobrego psychologa
Aby zostać psychologiem należy zdobyć odpowiednie wymagania dotyczące kwalifikacji i wykształcenia, które umożliwiają podjęcie pracy w zawodzie. Poza potwierdzeniem umiejętności i ukończonych studiów w postaci zawieszanych w gabinecie dyplomów, psycholog powinien posiadać szereg cech osobowości, które pozwolą wykonywać zawód w sposób rzetelny i prawidłowy.
Podstawową cechą jest komunikatywność. Odpowiednia komunikacja jest jednym z największych wyzwań, z którymi musi każdego dnia radzić sobie psycholog – szczególnie mało doświadczony. Dzieje się tak dlatego, że umiejętność przełożenia posiadanej wiedzy teoretycznej na działania praktyczne wymaga czasu i doświadczenia. Dobry psycholog to więc taki, który opanował pewne rodzaje komunikacji i umiejętności społeczne oraz potrafi zadać trafne pytania w trakcie sesji.
Komunikacja w trakcie sesji nie przebiega jednak tylko w jedną stronę. Psycholog w swoim gabinecie nie tylko zadaje pytania, ale przede wszystkim uważnie słucha odpowiedzi, które pozwalają postawić odpowiednią diagnozę i udzielić pomocy pacjentowi. Z tego powodu dobry psycholog powinien posiadać umiejętność słuchania, a także tworzenia atmosfery pozwalającej odbyć spokojną i szczerą rozmowę. Pacjent bardziej otworzy się przed psychologiem, który jest zaangażowany w rozmowę i wykazuje zainteresowanie.
Kolejną niezwykle istotną cechą są zdolności analityczne, dzięki którym możliwa jest właściwa interpretacja zachowania oraz komunikatów pochodzących od pacjenta. Dobry psycholog powinien potrafić rozpoznać, kiedy pacjent mówi prawdę, a kiedy niekoniecznie jest szczery. Specjalista, który posiada analityczne zdolności wie również, na których fragmentach rozmowy powinien się skupić, a które może pominąć.
Z uwagi na to, że z pomocy psychologa korzystają osoby w różnym wieku, pochodzące z różnych kultur czy o różnorodnych poglądach, dobry psycholog powinien być osobą otwartą, która nie patrzy na swojego pacjenta przez pryzmat stereotypów czy uprzedzeń. Pacjenci mogą w łatwy i naturalny sposób powiedzieć psychologowi o swoich problemach, gdy wyczują u niego empatię, a także poczucie pewności siebie. Pacjent zauważając wahanie w trakcie wizyty, bądź słysząc niejasne wiadomości może mieć problem z uzewnętrznieniem się.
Studia psychologiczne na WSKZ
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego to uczelnia, która posiada bogatą ofertę studiów podyplomowych z zakresu psychologii. Słuchacze mogą dobyć wiedzę z wielu perspektywicznych specjalizacji, o których więcej przeczytasz w naszym artykule „Jak wybrać studia psychologiczne?”. Dla wielu osób, które myślą, jakie wybrać studia psychologia okazuje się trafionym wyborem.