Bibliotekoznawca – ścieżka kariery absolwenta studiów podyplomowych

bibliotekoznawca studia podyplomowe

Zaktualizowano dnia 25 kwietnia 2023

Na terenie szkoły lub uniwersytetu istnieje jedno specyficzne miejsce, które pozwala w ciszy i pełnym skupieniu zanurzyć się w tekście danej lektury czy czasopisma. Mowa oczywiście o bibliotece, która jest najpopularniejszym miejscem pracy absolwenta bibliotekoznawstwa. Jak się jednak okazuje, wiedza zdobyta w trakcie studiów umożliwia poprowadzenie ścieżki kariery również w innych kierunkach. Gdzie może pracować bibliotekoznawca?

Specyfika pracy bibliotekoznawcy

Osoba na stanowisku bibliotekoznawcy może prowadzić działalność praktyczną (wtedy pracownik ten nazywany jest bibliotekarzem) bądź naukową (wówczas pełni funkcję bibliotekoznawcy). Powszechnie stosuje się te określenia zamiennie i dotyczą one osoby, która zajmuje się gromadzeniem oraz opracowywaniem zbiorów bibliotecznych – książek, czasopism oraz innych dokumentów i nośników danych, które wchodzą w zasoby danej biblioteki.

Zadania bibliotekarza (bibliotekoznawcy) dotyczą także obsługi czytelnika poprzez udostępnienie zbiorów w sposób tradycyjny bądź cyfrowy. Jego codzienne obowiązki zależą jednak od miejsca wykonywania pracy, zajmowanego stanowiska czy typu biblioteki.

ZAPISZ SIĘ NA BIBLIOTEKOZNAWSTWO PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ UPRAWNIENIA DO PRACY W JEDNYM Z PONIŻSZYCH MIEJSC

Praca w bibliotece szkolnej

Naturalnym wyborem absolwentów bibliotekoznawstwa jest podjęcie pracy w bibliotece szkolnej. Osoba aspirująca do objęcia tego stanowiska musi jednak zdobyć uprawnienia nauczyciela bibliotekarza, czyli posiadać również przygotowanie pedagogiczne.

Zadania polegają wówczas nie tylko na obsłudze czytelników – uczniów oraz grona pedagogicznego – ale umożliwiają także prowadzenie zajęć dla dzieci i młodzieży, które mają na celu przygotować do efektywnego korzystania z biblioteki szkolnej. Dodatkowo nauczyciel bibliotekarz wspomaga nauczycieli różnych przedmiotów w ich pracy dydaktycznej poprzez dostarczenie odpowiednich tytułów.

bibliotekoznawstwo online

Inne ścieżki kariery

Obszerne umiejętności pozwalają bibliotekoznawcy poprowadzić swoją ścieżkę kariery w wielu innych kierunkach. Oprócz pozostałych typów bibliotek, jak np. publicznych czy naukowych, absolwent tego kierunku może pracować w ośrodkach informacji naukowej. Wszechstronna wiedza na temat literatury okaże się niezwykle cenna podczas aplikowania do pracy w:

  • wydawnictwach,
  • księgarniach,
  • instytucjach bazujących na wyszukiwaniu informacji.

Naukowa działalność bibliotekoznawcy

Jeśli bibliotekoznawca podejmie decyzje o pracy naukowej, może on przykładowo analizować działalność bibliotek w aspekcie społecznym, historycznym czy organizacyjnym. Co więcej, może on przygotowywać, realizować i koordynować projekty badawcze w tym obszarze, czy opracowywać różne publikacje dla czasopism naukowych.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Ile zarabia bibliotekarz?

Pracę jako bibliotekarz podejmują najczęściej miłośnicy literatury, a także komunikatywne osoby świetnie odnajdujące się w pracy z innymi osobami. Oprócz satysfakcji płynącej z wykonywania obowiązków, osoby na tego typu stanowiskach mogą również liczyć na odpowiednie wynagrodzenie. Na to, ile zarabia bibliotekarz, ma wpływ jednak wiele czynników:

  • staż,
  • wykształcenie,
  • rodzaj placówki,
  • stanowisko.

Według portalu wynagrodzenia.pl, zarobki bibliotekarzy kształtują się od 2500 zł do 3900 zł netto.

Bibliotekoznawstwo studia podyplomowe online

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała dwa warianty kierunku Bibliotekoznawstwo. Studia 2-semestralne stworzone są dla osób, które chcą zdobyć kwalifikacje do pracy w bibliotekach innego typu niż pedagogiczne bądź szkolne. Z kolei ukończenie wariantu 3-semestralnego nadaje kwalifikacje do pracy jako nauczyciel bibliotekarz w każdym typie biblioteki.