Alternatywy pracy dla inżynierów po studiach podyplomowych MBA

networking

Zaktualizowano dnia 27 maja 2022

Inżynier to jeden z najbardziej pożądanych zawodów na polskim rynku pracy. W kilku województwach można zauważyć nawet ich deficyt – liczba ofert jest większa niż specjalistów, którzy są gotowi podjąć pracę. Taki stan rzeczy sprawia, że inżynierowie mogą liczyć na bardzo korzystne warunki, a także mogą łatwiej podjąć decyzję o zmianie kierunku swojej ścieżki zawodowej. Coraz więcej inżynierów kieruje własnymi przedsiębiorstwami lub do tego aspiruje. Jednak, aby odnieść sukces, potrzebna jest cenna wiedza oraz umiejętności, które pozwolą zyskać przewagę na tle konkurencji. Studia podyplomowe MBA dla inżynierów pozwalają poznać aspekty, które wpływają na powodzenie firmy w danej branży. Słuchacze poznają wiele przydatnych zagadnień jak np. coaching dla inżynierów, psychologię w biznesie czy networking.

Inżynier – specyfika wykształcenia

Inżynier jest osobą posiadającą szeroką wiedze z obszaru nauk technicznych oraz inżynierskich. To osoba, która ukończyła studia wyższe o profilu technicznym. Inżynierowie wykształceni są w wielu różnych kierunkach, jednak do najpopularniejszych z nich należy:

  • budownictwo,
  • mechanika,
  • elektrotechnika,
  • górnictwo,
  • inżynieria środowiska,
  • informatyka,
  • architektura.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Typ sektora, w jakim pracuje inżynier, zazwyczaj uzależniony jest od jego zainteresowań i przede wszystkim ukończonego kierunku studiów. Najbardziej pożądanym i opłacanym obszarem jest budownictwo, w którym może pracować jako inżynier budowlany, kolejowy, sanitarny czy przemysłowy. Wiele osób po latach pracy i zdobyciu doświadczenia w zawodzie postanawia założyć własne przedsiębiorstwo lub aspiruje do podjęcia zatrudnienia na stanowisku menedżerskim w firmie działającej w dobrze znanej inżynierowi branży.

Samo doświadczenie nie wystarczy jednak do efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem, które wymaga innych umiejętności i przede wszystkim posiadania wiedzy z wielu ważnych aspektów mających wpływ na ostateczny bilans firmy.

MBA dla inżynierów – od rachunkowości, przez coaching po networking

Studia podyplomowe MBA dla inżynierów dostarczają słuchaczom interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu zarządzania, która pełni fundamentalną rolę podczas doskonalenia menedżerskich umiejętności związanych z podejmowaniem kluczowych decyzji, analizy potencjalnych zysków i strat czy planowania strategii rozwojowych.

Program studiów stworzony jest w taki sposób, aby słuchacze poznali nie tylko modele zarządzania biznesem, ale również wypracowali umiejętności menedżerskie i przywódcze, mające ogromny wpływ na funkcjonowanie firmy i relacje ze współpracownikami. Słuchacze zdobywają wiedzę przydatną w rozliczeniach poznając mechanizmy rachunkowości zarządczej, zarządzaniu kapitałem ludzkim, jak również aspekty negocjacyjne i mediacyjne, pozwalające usprawnić komunikację firmy.

Bardzo istotnym zagadnieniem, który wykształcił się szczególnie w ostatnim czasie jest networking, czyli proces wymiany informacji wykorzystujący sieć kontaktów. Wykształcenie MBA pozwala odpowiednio wykorzystać relacje z podwykonawcami i inwestorami, które są niezwykle ważne przede wszystkim w branży inżynierskiej.

networking

Studia MBA online dla inżynierów – jaka praca?

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego umożliwia zrealizowanie studiów MBA dla inżynierów w całości za pośrednictwem nowoczesnej i efektywnej platformy dydaktycznej. W odróżnieniu od tradycyjnej, stacjonarnej formy, słuchacze nie tylko mogą zaoszczędzić pieniądze i czas na dojazdach. Studia online umożliwiają dostosowanie tempa nauki do własnych potrzeb, a także łatwe pogodzenie jej z pracą lub innymi obowiązkami.

Osoby, które ukończą studia MBA mogą podjąć zatrudnienie na wyższych stanowiskach kierowniczych, a także posadach związanych z pełnieniem funkcji menedżerskich. Wiedza i umiejętności pozyskane w trakcie nauki, a także podwyższone kompetencje w zakresie zdolności przywódczych pozwolą znaleźć zatrudnienie związane z zarządzaniem organizacją.