Zaktualizowano dnia 11 sierpnia 2023
Absolwenci szkół średnich i wyższych stoją przed ważnym wyborem w kontekście wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Choć decyzję poprzedza często wnikliwa analiza, bywają sytuacje, że student z jakiegoś powodu chce zmienić miejsce, w którym do tej pory pobierał naukę. Przeniesienie na inną uczelnię jest jednym z praw, jakie posiada każdy student. Czy jest to jednak możliwe w przypadku, w którym nie zaliczył jednego z przedmiotów?
Przeniesienie na inną uczelnie jednym z kilku praw studenta
Przyczyn przeniesienia na inną uczelnie może być bardzo wiele – od braku satysfakcji z poziomu nauczania świadczonego przez daną uczelnię po prywatne zmiany w życiu studenta wymuszające na nim podjęcie takiej decyzji. Niezależnie jednak od motywu takiego wyboru, każdy student ma taką możliwość, co wynika z art. 85 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Oprócz przeniesienia na inną uczelnię, student może:
- realizować naukę według indywidualnej organizacji studiów,
- przenieść się na studia stacjonarne lub niestacjonarne,
- usprawiedliwiać swoją nieobecność i urlop od zajęć,
- powtarzać zajęcia ze względu na niezadowalające wyniki kształcenia.
ZMIEŃ UCZELNIĘ I ROZPOCZNIJ STUDIA ONLINE NA JEDNYM Z PERSPEKTYWICZNYCH KIERUNKÓW
Jak przenieść się na inną uczelnię? Ważne podanie o przeniesienie i nie tylko
Każda uczelnia oraz wydział może mieć swoje wewnętrzne wytyczne odnośnie przenosin, dlatego proces ten ma charakter indywidualny. Mimo to istnieje kilka najważniejszych kroków, jakie musi student wykonać, by przenieść się na inną uczelnię.
Podstawowym dokumentem jest rzecz jasna oficjalne podanie o przeniesienie na inną uczelnię, które powinno zawierać przekonujące i wiarygodne uzasadnienie takiej decyzji. Dodatkowo student powinien dołączyć dla nowej uczelni kartę przebiegu studiów z poprzedniego miejsca. To właśnie na podstawie tego dokumentu można dokonać weryfikacji w kontekście zaliczonych przedmiotów. Ważnym potwierdzeniem dla nowej uczelni będzie także zaświadczenie o aktualnym statusie studenta.
Zmiana uczelni z niezaliczonym przedmiotem
Co jednak w przypadku, gdy student zakończy semestr z dwójką? Jak się okazuje, zmiana uczelni z niezaliczonym przedmiotem jest możliwa. W takiej sytuacji student może dokonać zmiany uczelni, ale na semestr niżej. Przykładowo otrzymując warunek za semestr trzeci może zostać przyjęty na drugi semestr.
Zmiana uczelni bez względu na tryb nauczania
Co więcej, student może zmienić nie tylko uczelnię, ale również tryb kształcenia. Jeśli powodem takiej decyzji jest chęć zrezygnowania z czasochłonnych i generujących dodatkowe koszty dojazdów w celu realizacji studiów stacjonarnych, może przenieść się na Uczelnię oferującą studia online.
Przeniesienie na inną uczelnie w trakcie semestru
Student może wyrazić chęć zmiany uczelni w trakcie trwania semestru. Nie oznacza to jednak, że musi zwlekać z decyzją do jego zakończenia. Na przykład student, który podejmie odpowiednie kroki, może w grudniu dołączyć do semestru rozpoczętego w październiku.