Zaktualizowano dnia 30 czerwca 2023
Decyzje podejmowane na ścieżce edukacyjnej są bardzo ważne nie tylko w kontekście wyboru samego kierunku kształcenia, ale również poziomu i jakości usług świadczonych przez daną uczelnię. Student, który nie jest usatysfakcjonowany tymi aspektami w swojej macierzystej uczelni, ma prawo do zmiany i kontynuacji kształcenia w innym miejscu. W tym artykule dowiesz się, jak zmienić uczelnię i jakie prawa posiadają w tym zakresie studenci.
Jak zmienić uczelnię, czyli prawa studenta według przepisów
Istnieje wiele powodów, dla których studenci decydują się zmienić uczelnię jeszcze w trakcie trwającego semestru lub roku akademickiego. Jednym z najczęściej wskazywanych motywów jest brak satysfakcji z jakości kształcenia i prowadzonych zajęć przez macierzystą uczelnię. Studenci w obawie o poziom swojego wykształcenia zastanawiają się wówczas jak zmienić uczelnię na taką, która spełni ich oczekiwania. Innym powodem mogą być zmiany życiowe studenta, jak np. konieczność zmiany miejsca zamieszkania, co uniemożliwi kontynuowanie nauki na aktualnej uczelni.
Niezależnie od tego, co jest przyczyną decyzji o przeniesieniu, taka możliwość należy do praw studenta opisanych w art. 85 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, według którego student jest również uprzywilejowany do:
- przenoszenia oraz uznawania punktów ECTS,
- realizacji nauki według indywidualnej organizacji studiów,
- usprawiedliwiania nieobecności oraz urlopów od zajęć,
- przeniesienia na studia stacjonarne lub niestacjonarne,
- przystąpienia do egzaminu komisyjnego,
- powtarzania konkretnych zajęć z uwagi na niezadowalające wyniki w nauce.
Jak przenieść się na inną uczelnię? Najważniejsze prawa i obowiązki
Proces przenoszenia się pomiędzy uczelniami jest aspektem dość indywidualnym, ponieważ każda z uczelni (a nawet wydział) może mieć swoje wewnętrzne przepisy dotyczące procesu przeniesienia. Podobnie sprawa wygląda w przypadku studentów, których sytuacje mogą różnić się od siebie w momencie podjęcia decyzji o przenosinach. Istnieje jednak kilka podstawowych obowiązków, które student musi spełnić, aby przenieść się na uczelnię.
Karta przebiegu studiów
Pierwszym krokiem jest podanie o przeniesienie na inną uczelnię, które student musi napisać i przedłożyć osobie wskazanej w regulaminie studiów swojej macierzystej uczelni. Bez względu na powód zmiany, uzasadnienie powinno być wiarygodne, przekonujące, krótkie i mieć oficjalną formę.
Kolejnym obowiązkiem jest dostarczenie karty przebiegu z poprzedniej uczelni do nowo wybranej szkoły wyższej. Dzięki temu uczelnia, do której student się przenosi, będzie mogła ustalić, jakie przedmioty zaliczył student do tej pory w poprzedniej w placówce. Dokument ten będzie również niezbędny do ustalenia ewentualnych różnic programowych, które student musi zaliczyć w terminie wskazanym przez nową uczelnię.
Zmiana uczelni a studiowanie innego kierunku
Często wraz z decyzją o zmianie uczelni, student podejmuje również inny wybór pod kątem obszaru kształcenia. O ile nie może on przenieść się na zupełnie inny kierunek studiów, o tyle może rozpocząć kształcenie od początku – wówczas zdobyte w ramach przedmiotów realizowanych w macierzystej uczelni oceny zostają przepisane.
Zmiana bez względu na tryb nauczania
W przypadku spełnienia podstawowych obowiązków, student ma prawo przenieść się na inną uczelnię niezależnie od trybu realizowanych wcześniej studiów. Oznacza to, że osoba studiująca do tej pory zaocznie lub dziennie, może przenieść się na uczelnię oferującą naukę online.
Zmiana uczelni w każdej chwili
Student ze swoją decyzją oraz niezbędnymi działaniami nie musi czekać do zakończenia semestru lub roku akademickiego. Uczelnia umożliwia przeniesienie się w każdej chwili – również w trakcie pierwszego semestru. Wówczas studentowi nie przepisuje się żadnego przedmiotu, ponieważ nie posiada jeszcze karty przebiegu nauki z uczelni, z której się przenosi. Przykładowo student może w grudniu dołączyć do semestru trwającego od października.
Zmiana uczelni z niezaliczonym przedmiotem lub warunkiem
Przykładowo, gdy student na poprzedniej uczelni otrzymał warunkowy wpis za semestr trzeci ze względu na niezaliczenie przedmiotu, może przenieść się na naszą uczelnię na semestr drugi.