Co to jest sztuczna inteligencja i co może wnieść do branży edukacyjnej?

sztuczna inteligencja w branży edukacyjnej

Zaktualizowano dnia 7 czerwca 2023

Jeszcze do niedawna zakres możliwości sztucznej inteligencji ograniczał się jedynie do prostych zadań związanych głównie z analizą danych. Wraz z niezwykle szybkim rozwojem AI, które aktualnie potrafi wspomóc szereg procesów nie tylko odciążając pracowników, ale proponując bardziej efektywne rozwiązania, wdrażane jest w różnym zakresie niemal w każdej dziedzinie. Co to jest sztuczna inteligencja i w jaki sposób może wpływać na branżę edukacyjną?

Co to jest sztuczna inteligencja?

Aby wskazać możliwości zastosowania AI (skrót od ang. Artifficial Intelligence) w branży edukacyjnej, warto na początku przybliżyć, czym jest sztuczna inteligencja, która jeszcze stosunkowo niedawno przedstawiana była jedynie w filmach science-fiction. Otóż sztuczna inteligencja jest sklasyfikowana jako dziedzina nauki, która zajmuje się analizą mechanizmów ludzkiej inteligencji i konstruowaniem na jej podstawie systemów, które mogą zastępować bądź wspomagać działania człowieka.

ROZPOCZNIJ STUDIA ONLINE Z WSKZ! ZOBACZ OFERTĘ STUDIÓW PODYPLOMOWYCH, LICENCJACKICH I MAGISTERSKICH

W praktyce sztuczna inteligencja łączy zagadnienia z różnych dziedzin, w tym przede wszystkim informatyki. To właśnie programy komputerowe stymulują inteligentne zachowania człowieka, do których zalicza się m.in.:

  • uczenie się,
  • operowanie symbolami,
  • rozwiązywanie problemów,
  • rozpoznawanie i postrzeganie,
  • tworzenie.
co to jest sztuczna inteligencja

Zastosowanie sztucznej inteligencji w branży edukacyjnej

W ostatnim czasie sztuczna inteligencja rozwija się niezwykle szybko i aktualnie jest w stanie przeprowadzać skomplikowane procesy, jak np. przetwarzanie języka naturalnego czy uczenie się konkretnych zachowań. Umożliwia to tworzenie coraz bardziej zaawansowanych aplikacji i systemów, które mogą zostać wykorzystane także w branży edukacyjnej.

Sztuczna inteligencja – przykłady wykorzystania w edukacji

Zastosowań sztucznej inteligencji może być bardzo wiele, a do najważniejszych należy:

  • analiza danych – dzięki możliwości przetwarzania ogromnych ilości danych, sztuczna inteligencja może zidentyfikować wzorce i trendy, które mogą poprawić jakość nauczania,
  • personalizacja nauki – dzięki rekomendacjom zadań stworzonych przez AI, systemy edukacyjne mogą dostosować tempo nauczania do indywidualnych predyspozycji każdego ucznia poprzez m.in. personalizowane ścieżki nauczania,
  • wdrożenie wirtualnych asystentów – takie rozwiązanie zaimplementowane dzięki sztucznej inteligencji pozwoli zapewnić uczniom wsparcie m.in. oferując dodatkowe materiały do nauki czy udzielając odpowiedzi na pytania,
  • wparcie nauczyciela – choć sztuczna inteligencja nie jest jeszcze w stanie w efektywny i rzetelny sposób ocenić prac uczniów, to z pewnością pozwala odciążyć nauczyciela w procesach administracyjnych.
Sprawdź kierunek studiów magisterskich class=

Sztuczna inteligencja w życiu codziennym

Z uwagi na fakt, iż technologia staje się nieodłączną częścią naszego życia, a uczniowie dorastają w cyfrowym świecie, branża edukacyjna musi dostosować się do trendu, jakim jest wykorzystywanie AI. Dzięki temu przygotuje ich do funkcjonowania w przyszłości, w której technologia będzie odgrywać niezwykle istotą rolę. Już dziś można zaobserwować zastosowanie sztucznej inteligencji w życiu codziennym.

W smartfonach korzystamy z funkcji poleceń głosowych, pomocy w zaplanowaniu dnia czy odnajdowania lokalizacji w nieznanym miejscu. Brak spamu w skrzynce mailowej to również zasługa systemów uczenia się – podobnie jak robot sprzątający tworzący mapę pomieszczeń, w których wyręcza domowników w codziennych czynnościach.

Sztuczna inteligencja – praca bardziej efektywna

Skorzystać z dobrodziejstw sztucznej inteligencji mogą jednak nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale także pracownicy niemal wszystkich sektorów. Na najwięcej udogodnień ze strony sztucznej inteligencji  mogą liczyć rzecz jasna pracownicy działający w branży medialnej oraz w marketingu. Dzięki sztucznej inteligencji mogą m.in korzystać z automatycznej transkrypcji wywiadów, wyszukiwać i tworzyć ilustracje czy analizować poziom zaangażowania odbiorców.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Rewolucja technologiczna i cyfrowa przenosi się jednak również na takie dziedziny dotyczące leczenia i zdrowia – m.in. w opiece nad osobami starszymi, dietetyce czy opiece onkologicznej. Wszystko dzięki gromadzeniu, monitorowaniu i analizie danych, którą wykonuje AI. Pisząc o sztucznej inteligencji przykłady jej zastosowań można znaleźć w wielu różnych obszarach życia, jednak w najbliższym czasie to właśnie w branży edukacyjnej można spodziewać się wielu udogodnień poprawiających efektywność kształcenia.