Język angielski dla dzieci – cechy prowadzenia zajęć

nauczanie języka angielskiego dzieci

Nauka w szkole podstawowej jest fundamentem rozwoju i wykształcenia każdego ucznia. Łagodnie wprowadzane w świat wiedzy dzieci przygotowywane są stopniowo do samorozwoju, a także zgłębiania wiedzy z wielu różnych, przydatnych w codziennym życiu dziedzin. Język angielski dla dzieci jest jednym z najważniejszych obszarów kształcenia, z którym uczniowie mają styczność już na początku swojej ścieżki edukacyjnej. Duży wpływ na efektywne kształcenie z tego przedmiotu ma podejście osoby prowadzącej zajęcia. Jak wygląda specyfika pracy nauczyciela języka angielskiego w klasach I-III szkoły podstawowej?

Nauczyciel języka angielskiego – ważna osoba już od I etapu edukacyjnego

Podstawa programowa dotycząca ogólnego kształcenia w obszarze nowożytnego języka obcego tworzona jest wspólnie dla każdego języka obcego w szkole podstawowej, w której wyróżnia się dwa etapy edukacyjne. Pierwszy dotyczy klas I-III, podczas gdy drugi obejmuje klasy IV-VIII.

Na pierwszym etapie edukacyjnym wszyscy uczniowie obowiązkowo uczą się jednego nowożytnego języka obcego i najczęściej jest to język angielski. Nauczyciel pełni wówczas bardzo ważną funkcję, ponieważ to od jego podejścia zależy, czy dzieci będą z chęcią brały udział w zajęciach i przyswajały kolejne zagadnienia.

język angielski dla dzieci

Prowadzący zajęcia powinien tak je rozplanować, aby dzieci wraz z otrzymaniem promocji do IV klasy:

  • umiały posługiwać się podstawowym słownictwem dotyczącym otoczenia – m.in. szkoły, rodziny, czasu wolnego, przyrody,
  • rozumiały bardzo proste wypowiedzi i odpowiednio reagowały na nie,
  • potrafiły przepisywać proste zwroty oraz wyrazy,
  • miały świadomość, że ludzie posługują się różnymi językami i posiadały podstawowe informacje na temat tych państw.

Specyfika prowadzenia lekcji angielskiego dla dzieci

W trakcie kształcenia językowego w klasach I-III, nauczyciel angielskiego powinien realizować treści w sposób spójny z podstawą programową, a także adekwatnie do przebiegu pozostałych przedmiotów. Chodzi o to, by nie doszło do sytuacji, w której np. na lekcji angielskiego uczniowie uczą się liczyć czy pisać, podczas gdy nie opanowały tego jeszcze w języku polskim.

Nauczyciel powinien wykorzystywać także techniki adekwatne do możliwości i potrzeb rozwojowych dzieci. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na multisensoryczność, czyli wykorzystując:

  • dźwięk,
  • obraz,
  • ruch.

Nauczyciel języka angielskiego powinien również wykorzystywać inwencję twórczą uczniów i wzbudzać w nich pozytywne nastawienie do nauki nowożytnego języka obcego. Istotne jest, żeby sala lekcyjna była przystosowana do przeprowadzenia zajęć ruchowych – w małych grupach, parach oraz indywidualnie. Ważnym aspektem jest również jej wyposażenie. Nauczyciel powinien mieć dostęp do różnego rodzaju pomocy wizualnych, komputera z dostępem do Internetu, słowników czy odtwarzacza płyt.

Język angielski dla dzieci w klasach I-III – różne metody nauczania

Osoby prowadzące zajęcia z języka angielskiego dla dzieci w klasach I-III powinny stwarzać takie sytuacje edukacyjne, aby sprzyjały one poznawaniu oraz rozwijaniu zainteresowań i pasji uczniów. Częstą metodą nauczania jest wykorzystywania języka angielskiego w celach komunikacyjnych i interakcyjnych.

Wielu nauczycieli wykorzystuje również autentyczne materiały źródłowe, np. filmy, nagrania, zdjęcia czy książki w celu zainteresowania grupy uczniów danym tematem zajęć. Niezwykle przydatne okazuje się korzystanie z technologii informacyjno-komunikacyjnych w postaci interaktywnych tablic czy urządzeń mobilnych. Jedną z metod efektywnej nauki języka angielskiego dla dzieci jest zachęcanie uczniów do własnej pracy z wykorzystaniem książek, zasobów Internetu czy bajek. W motywacji najmłodszych pomaga organizowanie różnego rodzaju konkursów, zajęć teatralnych orazwystaw.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Nauczanie języka angielskiego studia podyplomowe online – dla aspirujących nauczycieli

Zanim obierze właściwe techniki i metody nauczania, aspirujący nauczyciel angielskiego musi zdobyć niezbędne uprawnienia pod kątem kwalifikacji, aby w ogóle móc rozpocząć naukę tego przedmiotu. Jedną z dróg do ich zdobycia jest realizacja studiów podyplomowych oferowanych przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Nauczanie języka angielskiego studia podyplomowe online to świetna propozycja dla osób, które chcą zrealizować część teoretyczną z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu.

Program studiów – od literatury anglojęzycznej po historię Wielkiej Brytanii i USA

W trakcie 3 semestrów aspirujący nauczyciele języka angielskiego poznają wiele niezwykle przydatnych w pracy zagadnień. W pierwszym semestrze zapoznają się z nauczaniem za pomocą muzyki oraz ruchu, a także specyfikę zintegrowanego nauczania przedmiotowo-językowego. W drugim semestrze jednym z najważniejszych aspektów będzie literatura anglojęzyczna oraz historia i kultura Wielkiej Brytanii. Ostatni semestr pozwoli zaznajomić się z kolei z dziejami i obyczajami Stanów Zjednoczonych.