Kiedy najlepiej wnioskować o dofinansowanie dla firm na studia?

dofinansowanie dla firm

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) za pomocą oferowanych dofinansowań dla firm ma za zadanie wspieranie pracowników na rynku pracy. Został on utworzony ze środków Funduszu Pracy, a jego wprowadzenie odbyło się w 2014 za sprawą nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia. Od tej pory każdego roku ustalane są priorytety finansowania, które mają być odpowiedzią na aktualne potrzeby pracowników i pracodawców.

Po co udzielane jest dofinansowanie KFS?

Dofinansowanie KFS oznacza udzielenie dotacji przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy na rozpoczęcie nauczania ustawicznego dla pracowników oraz pracodawców. Celem tej działalności jest wspieranie zatrudnionych, których kompetencje stają się niewystarczające z powodu dynamicznie rozwijającego się rynku pracy, ale nie tylko. 

baner: dofinansowanie dla osób pracujących

Założono również, że dofinansowanie KFS może pomóc m.in. pracownikom, którzy wykonują zawody deficytowe, pracują z zastosowaniem nowej technologii lub chcą wrócić do aktywności zawodowej po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem.

Dofinansowanie dla firm na kształcenie – ile można otrzymać?

To, ile wynosi dofinansowanie na studia, zależy od wielkości przedsiębiorstwa, które się o nie ubiega. Małe, średnie i duże firmy mogą otrzymać dotacje do 80% kosztów pokrycia kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż 300% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w konkretnym roku na jednego uczestnika.

Natomiast mikroprzedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie na studia wynoszące nawet 100% kosztów kształcenia. Z tym że tak jak w poprzednim przypadku, nie więcej niż 300% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w konkretnym roku na jednego uczestnika. Obecnie to około 20 000 zł. Należy podkreślić, że o tym, jaką wysokość dotacji można otrzymać, decyduje urząd pracy lub jednostka udzielająca dofinansowania.

Wniosek o dofinansowanie studiów przez pracodawcę – wytyczne

W kwestii wytycznych dotyczących wniosku o dofinansowanie studiów przez pracodawcę są one ustalane indywidualnie przez urzędy pracy. Tak samo jest z terminami naboru, które szczegółowo podawane są na stronach odpowiednich urzędów. Zatem nie można określić jednej, najkorzystniejszej daty na złożenie pisma o dofinansowanie dla firm. Zwyczajowo urzędy pracy wymagają, aby złożyć wniosek na minimum 30 dni przed rozpoczęciem kształcenia.

dofinansowanie KFS

Warto dodać, że pracodawca ubiegający się o dotację składa jeden wniosek, na którym określa wszystkich pracowników, których kształcenie ma zostać opłacone. Co więcej, jednostki dofinansowujące nie refinansują kierunków już opłaconych i rozpoczętych.

Czy wniosek o dofinansowanie dla firm należy złożyć osobiście?

Najwygodniejszym rozwiązaniem dla pracodawców jest skorzystanie z możliwości wyrażenia chęci ubiegania się o dotację KFS za pomocą formularza na stronie szkoły – https://studia-online.pl/dotacje_dla_firm_szkol i przesłać w oryginale na adres korespondencyjny uczelni. 

Dzięki temu uczelnia, która współpracuje z urzędami pracy w całej Polsce, zajmie się większością formalności związanych z dofinansowaniem dla firm. Organ ten ma zazwyczaj 30-60 dni na rozpatrzenia dokumentu. Natomiast z doświadczenia uczelni wynika, że decyzja dotycząca wniosku o dofinansowanie studiów przez pracodawcę pojawia się w ciągu 2-3 tygodni od dnia jego złożenia.