Choć na szkolnych korytarzach i w salach lekcyjnych nietrudno usłyszeć hałas i gwar uczniów, w budynku każdej szkoły znajduje się miejsce pozwalające zapoznać się w ciszy i skupieniu z wybranym tytułem literackim. Mowa oczywiście o bibliotece, której funkcja z biegiem lat ewoluowała i aktualnie służy nie tylko do wypożyczania lektur szkolnych. W tym miejscu prowadzone są zajęcia dla uczniów, które zarówno pozwolą zapoznać się z zasadami korzystania z zasobów biblioteki szkolnej, jak również pozwolą udział w aktywnościach z obszaru biblioterapii. Do prowadzenia zajęć o takim charakterze przygotowują pod kątem praktycznym i teoretycznym studia podyplomowe na kierunku bibliotekoznawstwo.
Bibliotekoznawstwo – na czym polega praca w bibliotece szkolnej?
Bibliotekarz jest zawodem, który wymaga nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale również nieustannego rozwoju zawodowego z uwagi na postęp technologiczny i wprowadzane usprawnienia w codziennej pracy. W ciągu ostatnich lat zmieniła się nie tylko specyfika pracy, ale również jego funkcja. Choć do podstawowych czynności nadal należy gromadzenie, opracowanie oraz udostępnianie książek, czasopism, zbiorów specjalnych czy materiałów audiowizualnych, to zakres jego obowiązków jest aktualnie dużo szerszy.
Bibliotekarz w swojej pracy:
- organizuje warsztaty informacyjne,
- przygotowuje uczniów do korzystania z zasobów biblioteki przez organizowanie i prowadzenie zajęć dydaktycznych z zakresu przysposobienia czytelniczego,
- wspomaga nauczycieli w pracy dydaktycznej dostarczając niezbędnych publikacji,
- współpracuje z innymi placówkami, które znajdują się prowadzeniem działalności kulturalno-oświatowej oraz prowadzeniem zbiorów.
Biblioterapia – cele terapii przez literaturę
Bibliotekarz może prowadzić również inne zajęcia dla dzieci i młodzieży szkolnej. Jednym z nich jest biblioterapia, która polega na zamierzonych oddziaływaniach przez czytanie, słuchanie bądź oglądanie odpowiednio dobranej literatury.
Cele biblioterapii mają charakter:
- rewalidacyjny – terapia jest skierowana do uczniów, którzy cechują się obniżoną sprawnością intelektualną,
- resocjalizacyjny – obejmuje swoim zakresem uczniów niedostosowanych społecznie,
- profilaktyczny – ma za zadanie zapobiegać tworzeniu się problemów o charakterze emocjonalnym,
- ogólnorozwojowy – nastawiona jest na realizację potrzeb, które wiążą się z konkretną fazą rozwoju.
Zajęcia w ramach biblioterapii mają na celu ukształtować właściwe postawy oraz nauczyć właściwych reakcji na trudne sytuacje ilustrowane za pomocą historii bohaterów w odpowiednio dobranych tytułach książek.
Pomysły na zajęcia dla dzieci w bibliotece
Osoba pracująca w bibliotece może mieć również inne pomysły na zajęcia dla dzieci w bibliotece, którezaktywizują najmłodszych czytelników i wyrobią naturalny nawyk sięgania po literaturę. Popularnym pomysłem na tego typu aktywności jest stworzenie grup zabawowych, które spotykają się raz w tygodniu, aby wspólnie czytać wiersze lub bajki wprowadzające w tematykę każdego spotkania. Przykładowo dzieci przed wyruszeniem w poszukiwaniu pierwszych oznak zimy mogą zapoznać się z tytułem traktującym o tej porze roku.
Inną formą ciekawych zajęć może być stworzenie grupy małych badaczy, które rozwijają kreatywność przy jednoczesnym wykorzystaniu zasobów biblioteki. Dzieci mogą przeprowadzać proste doświadczenia czy eksperymenty wykorzystując przydatne publikacje.
Bibliotekoznawstwo – studia podyplomowe dla aspirujących bibliotekarzy
Tego typu zajęcia w bibliotece szkolnej może prowadzić tylko osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności. Ich zdobycie umożliwiają studia podyplomowe przygotowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego.
Bibliotekoznawstwo to kierunek, który nadaje uprawnienia do podjęcia pracy jako nauczyciel bibliotekarz w szkołach oraz placówkach oświatowych. Warunkiem jest posiadanie przez słuchacza przygotowania pedagogicznego. Jeśli go nie posiada, uzyska kwalifikacje pracy w bibliotekach innych niż pedagogiczne oraz szkolne. WSKZ umożliwia aspirującym bibliotekarzom nauczycielom zapisanie się jednocześnie na dwa kierunki. Wówczas studia z zakresu pedagogicznego objęte są 25% rabatem.
Więcej informacji na temat kierunku oraz warunków zapisu znajdziesz na stronie Bibliotekoznawstwo studia podyplomowe.