Dotacje na studia dla bezrobotnych – poznaj najczęściej zadawane pytania

studia online dotacje

Zaktualizowano dnia 14 lipca 2023

Dofinansowanie studiów podyplomowych z urzędu pracy stanowi formę pomocy dla osób, które nie mają zatrudnienia. Zdobycie wykształcenia jest szansą na zmniejszenie odsetka bezrobocia w Polsce, a także formą wsparcia gospodarki kraju. Jednak zanim złoży się wniosek o dotację oświatową, warto sprawdzić, jakie warunki należy spełnić, aby został on rozpatrzony pozytywnie.

Jaka jest różnica między bezrobotnym a poszukującym pracy?

Posiadanie statusu osoby bezrobotnej i związana z tym możliwość pobierania zasiłku z urzędu pracy stanowią podstawę tego, czym różni się bezrobotny a poszukujący pracy. Mimo że każda z tych osób szuka zatrudnienia, to status bezrobotnego, otrzymuje się w przypadku całkowitej utraty środków. Z kolei poszukujący pracy zazwyczaj ma pewne przychody, np. z tytułu najmu lub dzięki otrzymywanej rencie, czy też za sprawą posiadanego gospodarstwa rolnego powyżej 2 ha przeliczeniowych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy osoba ta nie ma zapewnionych żadnych środków, ale utraciła możliwość korzystania z zasiłku w wyniku odmowy podjęcia zatrudnienia, szkolenia lub stażu wskazanego przez urząd pracy.

Jak sprawdzić status bezrobotnego?

Status osoby bezrobotnej może uzyskać pełnoletni Polak, jak i cudzoziemiec, który spełnia wymagania określone przez Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ubiegać się można o niego we właściwym – ze względu na miejsce zameldowania lub pobytu – urzędzie pracy. Status ten udzielany jest osobom, które poza spełnianiem warunków, dokonały wymaganej rejestracji. Obowiązuje on od dnia złożenia wniosku, jednak urząd pracy zobligowany jest wydać potwierdzenie o swojej decyzji. 

Dla osób, zastanawiających się, jak sprawdzić status bezrobotnego, przygotowano dwa rozwiązania. Po pierwsze można to zrobić w sposób tradycyjny, udając się do placówki. Po drugie istnieje możliwość sprawdzenia statusu bezrobotnego online, dzięki wprowadzonej rejestracji elektronicznej.

Kto otrzymuje zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek przeznaczony jest dla każdego zarejestrowanego jako bezrobotny, który nie otrzymał od urzędu pracy propozycji zatrudnienia ani innej formy aktywizacji, np. stażu lub szkolenia. Świadczenie to może otrzymać osoba, która w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania całkowicie przez okres minimum 365 dni była zatrudniona, a jej pensja wynosiła co najmniej minimalną kwotę wynagrodzenia, od którego odprowadzano składki na Fundusz Pracy. 

Istnieją wyjątki, kiedy zasiłek dla osób bezrobotnych będzie wypłacany bez obowiązku uiszczania opłaty z tytułu składki na Fundusz Pracy. Do takich sytuacji zalicza się m.in.:

  • pomoc dla bezrobotnych 50+,
  • wsparcie zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego,
  • aktywizacja zatrudnionych osób w wieku min. 55 lat (kobiety) oraz 60 lat (mężczyźni),
  • wsparcie osób pobierających świadczenie na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
dotacje na studia

Zasiłek na pomoc dla bezrobotnych 50+ i pozostałych wymienionych jednostek mają na celu zapewnienie środków do życia. Innym sposobem pomocy finansowej dla bezrobotnych jest umożliwienie podjęcia edukacji niezbędnej do otrzymania zatrudnienia.

Pomoc finansowa dla bezrobotnych w celu podjęcia edukacji

Dotacje dla bezrobotnych pochodzą z Funduszu Pracy, w celu wsparcia osób o tym statusie w znalezieniu zatrudnienia. Ponadto bezrobotni mają prawo korzystać z puli środków urzędów pracy, które dysponują budżetem przeznaczonym na promocję zatrudnienia.

Rodzaje pomocy finansowej dla bezrobotnych to m.in.:

  • szkolenia indywidualne (dla osób powyżej 30 r.ż.),
  • bony szkoleniowe (dla osób poniżej 30 r.ż.),
  • dofinansowanie na studia podyplomowe.

Kto może otrzymać ww. dotacje i jakie warunki musi spełniać?

Dofinansowanie na studia podyplomowe, bon lub szkolenie indywidualne może otrzymać osoba bezrobotna, poszukująca pracy i zarejestrowana w urzędzie pracy, a także pracownik powyżej 45. roku życia.

Należy podkreślić, że nie każdy poszukujący zatrudnienia ma prawo do dofinansowania z urzędu pracy. Skierowana na przeszkolenie pod potrzeby pracodawcy może być osoba, która spełnia któryś z wymienionych warunków:

  • z winy pracodawcy jest w okresie wypowiedzenia stosunku pracy czy służbowego;
  • pracuje w firmie w stanie upadłości lub likwidacji;
  • otrzymuje świadczenia socjalne z tytułu urlopu górniczego lub górniczego zasiłku socjalnego;
  • jest żołnierzem rezerwy;
  • uczestniczy w indywidualnym programie integracji lub zajęciach organizowanych przez Centrum Integracji Społecznej;
  • pobiera rentę szkoleniową;
  • pobiera świadczenie szkoleniowe wypłacane przez pracodawcę;
  • jest małżonkiem lub domownikiem rolnika, który szuka pracy poza rolnictwem i podlega ubezpieczeniu społecznemu.

Przeszkolenie mogą także otrzymać osoby, które zarejestrowały się w urzędzie pracy jako bezrobotni i mają nadany numer PESEL. Nie muszą one pochodzić z Polski, mogą być nimi:

  • obywatele państwa należącego do Unii Europejskiej;
  • obywatele państwa, które zawarło odpowiednie umowy ze Wspólnotą Europejską; 
  • uchodźcy;
  • osoby, które otrzymały zezwolenie na pobyt stały.
dotacje na studia

Ile wynosi dofinansowanie studiów podyplomowych z urzędu pracy?

Dotacja dla bezrobotnych w 2022 r. na podjęcie studiów podyplomowych może wynosić aż 100% pokrycia kosztów nauki, z tym że nie może być to więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia. Ponadto osoba studiująca, za czas uczestnictwa w zajęciach przewidzianych programem studiów, ma możliwość otrzymania stypendium w wysokości 20% zasiłku dla bezrobotnych.

Wartość dofinansowania na studia w 2022 r. może wynieść aż 18 000 PLN, dzięki czemu słuchacz ma możliwość realizacji nawet kilku kierunków studiów, co zwiększy atrakcyjność na rynku pracy.

Co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie studiów podyplomowych z urzędu pracy?

Aby otrzymać dofinansowanie studiów podyplomowych z urzędu pracy, należy złożyć odpowiedni wniosek i dodatkowe dokumenty, które będą wymagane przez placówkę właściwą dla miejsca zamieszkania wnioskującego.

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która od wielu lat zajmuje się m.in. prowadzeniem studiów podyplomowych online, wychodzi naprzeciw potrzebom słuchaczy. Dzięki doświadczeniu szkoły i współpracy z urzędami pracy w całej Polsce, większość formalności związanych z dotacją może odbywać się bez uczestnictwa przyszłego studenta. Dzięki temu będzie mógł się on skupić wyłącznie na realizowaniu wybranego kierunku kształcenia. W tym celu wystarczy jedynie wypełnić wniosek na stronie szkoły – https://studia-online.pl/dotacje_dla_bezrobotnych i przesłać w oryginale na adres korespondencyjny uczelni. 

Po otrzymaniu oryginału formularza zgłoszeniowego Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego rozpoczyna proces związany z uzyskaniem dofinansowania. Sama procedura rozpatrzenia dokumentu w urzędzie może potrwać do 30 dni. Natomiast z doświadczenia uczelni wynika, że decyzję otrzymuje się w ciągu 2-3 tygodni od dnia złożenia dokumentu.

dotacje

Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, starosta zawiera umowę o dofinansowanie studiów podyplomowych z osobą bezrobotną. Dokument ten wyznacza prawa i obowiązki stron, a także sposób przekazywania określonej wielkości środków na pokrycie kosztów studiów podyplomowych.

Czy bezrobotny ma możliwość skorzystania z dofinansowania wewnętrznego uczelni?

Nasza uczelnia przewiduje możliwość zaoferowania bezrobotnemu dofinansowania wewnętrznego na studia podyplomowe, licencjackie i magisterskie. W tym celu musi on zostać zakwalifikowany do programu “Krok w przyszłość”, w ramach którego udzielana jest dotacja uwzględniająca sytuację materialną i życiową przyszłego słuchacza.

Taka możliwość przysługuje nie tylko bezrobotnemu, ponieważ z dofinansowania wewnętrznego uczelni może skorzystać również osoba:

  • poszukująca pracy; 
  • będąca w okresie wypowiedzenia z winy pracodawcy; 
  • zatrudniona w firmie będącej w stanie upadłości lub likwidacji.

Należy podkreślić, że pula środków przeznaczona na dany rok jest ograniczona, więc decyduje kolejność zgłoszeń oraz trafne uargumentowanie wniosku.