Zaktualizowano dnia 20 lipca 2022
Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować znaczny wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie profilaktyki oraz leczenia występujących dolegliwości. Pacjenci coraz częściej i chętniej wykonują badania kontrolne zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach medycznych, których liczba nieustannie rośnie na terenie całego kraju. W związku z nieustanym rozwojem branży związanej z opieką zdrowotną, rośnie zainteresowanie rozwijaniem wiedzy i zdobywaniem dodatkowych umiejętności przez pracowników tego sektora oraz osoby, które chcą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w tym kierunku. Zainteresowani rozwinięciem swoich kompetencji z niezwykle obszernej i perspektywicznej dziedziny, jaką jest zdrowie środowiskowe i zdrowie publiczne studia podyplomowe okażą się świetnym wyborem.
Czym jest zdrowie publiczne?
Zdrowie publiczne dotyczy działań podejmowanych przez władze publiczne, które zmierzają do poprawy i utrzymania zdrowia społeczności. Obejmuje problemy zdrowotne w perspektywie całej populacji, które rozwiązywane są poprzez aktywności ukierunkowane na ogół społeczeństwa. Zdrowie publiczne:
- występuje na określonym terenie,
- nie ma charakteru jednostkowego,
- ma wymiar polityczny – może być realizowane przez określony program lub plan działania,
- jest efektem wielu różnych wzajemnie powiązanych ze sobą czynników – o charakterze kulturowym, ekonomiczno-społecznym, moralnym, etycznym.
Zdrowie publiczne – praca w jakich miejscach?
Absolwenci studiów podyplomowych z zakresu zdrowia publicznego mogą poprowadzić swoją ścieżkę kariery w wielu różnych kierunkach. Zdobyta wiedza i umiejętności okażą się niezwykle przydatne w pracy na stanowiskach:
- urzędniczych – np. w jednostkach Narodowego Funduszu Zdrowia lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- związanych z nadzorem warunków higieniczno-sanitarnych w placówkach oświatowych lub miejscach wypoczynku,
- w firmach zajmujących się promocją i ochroną zdrowia – np. jako audytor lub coach zdrowotny.
Zdrowie środowiskowe
Według definicji przyjętej przez WHO, zdrowie środowiskowe dotyczy aspektów zdrowia człowieka uwarunkowanych przez czynniki:
- biologiczne,
- chemiczne,
- fizyczne,
- psychiczne,
- społeczne.
Dotyczy zarówno teoretycznych, jak i praktycznych zagrożeń w obszarze oceny, eliminowania i zapobiegania obecności w środowisku czynników, które negatywnie mogą oddziaływać na obecne i przyszłe pokolenia.
Zdrowie publiczne studia podyplomowe – nie tylko dla lekarzy
Praca w zakresie zdrowia publicznego i środowiskowego to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego niezwykle ważne jest, aby obowiązki w tym zakresie pełniły osoby kompetentne, posiadające niezbędne przygotowanie merytoryczne, jak i praktyczne.
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała studia podyplomowe na kierunku Zdrowie publiczne i środowiskowe, które przygotowują słuchaczy do realizowania zadań w obszarze organizowania i zarządzania opieką zdrowotną. Rozbudowany i precyzyjnie opracowany program pozwala zdobyć informacje m.in. z:
- polityki zdrowotnej,
- systemu ubezpieczeń,
- marketingu usług zdrowotnych,
- edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia.
Zdrowie środowiskowe i zdrowie publiczne studia online
Na studia mogą zapisać się absolwenci studiów wyższych – niezależnie od ukończonego wcześniej kierunku, wieku czy miejsca zamieszkania. Dzięki temu zagadnienia poruszane w trakcie nauki pozwolą rozwinąć umiejętności nie tylko osobom aktywnie pracującym w służbie zdrowia – lekarzom i pielęgniarkom. Zdrowie publiczne i środowiskowe to kierunek również dla osób zatrudnionych w instytucjach, które promują zdrowy tryb życia, a także dla pracowników zajmujących się kształtowaniem zachowań prozdrowotnych.
Studia podyplomowe są skierowane również dla osób, które chcą poznać relacje między stanem zdrowia a kondycją środowiska i w tym kierunku poprowadzić swoją ścieżkę zawodową.