Czy rolnik indywidualny musi posiadać wykształcenie rolnicze?

rolnik indywidualny

Mimo, że grunty rolne od lat drożeją, w ostatnim czasie widać wyraźne zainteresowanie prowadzeniem działalności rolniczej. Jak się jednak okazuje, swoją rolę chcą uprawiać nie tylko osoby pochodzące z rodzin, w których jest to pewnego rodzaju tradycja pokoleniowa. Rolnictwem interesują się również osoby nieposiadające doświadczenia oraz ukończonej szkoły z tego obszaru. Coraz więcej osób zastanawia się więc, jak zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego, aby prowadzić tego typu działalność jako rolnik indywidualny. Status ten pozwala również czerpać wiele korzyści, w tym m.in. ubiegać się o dotacje.

Jakie prace wykonuje rolnik?

Rolnik to osoba, której głównym zadaniem jest uprawa roli, sadów oraz ogrodów. Zajmuje się również hodowlą zwierząt gospodarskich, jednak codzienne obowiązki rolnika uzależnione są w głównej mierze od wielkości gospodarstwa, a także jego przeznaczenia. Zazwyczaj osoby wykonujące tego typu prace pracują od poniedziałku do niedzieli i cechują się dobrą sprawnością fizyczną, a także umiejętnością obsługi specjalnego sprzętu.

Codzienne prace rolnika dotyczą:

  • doboru roślin oraz ich sadzenia,
  • nawożenia upraw oraz ich odpowiedniej pielęgnacji,
  • przygotowywania gruntów rolnych pod siew,
  • zbierania plonów,
  • opieki nad zwierzętami hodowlanymi,
  • obsługi niezbędnych maszyn oraz urządzeń.
rolnik indywidualny

Jak uzyskać status rolnika?

Rolnik indywidualny to osoba fizyczna, która jest właścicielem, wieczystym użytkownikiem, samoistnym posiadaczem bądź dzierżawcą rolnych nieruchomości. W sumie ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 300 hektarów.

Dodatkowo osoba ta musi od przynajmniej 5 lat zamieszkiwać w gminie, w której położona jest nieruchomość rolna wchodząca w skład gospodarstwa. Przepisy ustawy wyraźnie podkreślają również, że przez ten czas aspirujący rolnik indywidualny musi prowadzić to gospodarstwo osobiście, czyli pracować w nim i w swoim imieniu podejmować decyzje związane z prowadzeniem działalności rolniczej.

Kwalifikacje rolnicze

Spełnienie powyższych wymagań nie pozwoli jednak uzyskać statusu rolnika indywidualnego. Bardzo ważnym aspektem jest bowiem posiadanie kwalifikacji rolniczych. Według przepisów Ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, uważa się za nie:

  • wykształcenie rolnicze – zasadnicze zawodowe, zasadnicze branżowe, wykształcenie średnie, średnie branżowe bądź wyższe, albo
  • tytuł zawodowy lub tytuł kwalifikacyjny bądź tytuł zawodowy mistrza w zawodzie, który jest przydatny przy prowadzeniu działalności rolniczej oraz posiadanie 3-letniego stażu pracy w rolnictwie, lub
  • wykształcenie:
  • wyższe, ale inne niż rolnicze oraz posiadanie 3-letniego stażu pracy w rolnictwie, lub
  • wyższe wykształcenie inne niż rolnicze oraz ukończone studia podyplomowe z zakresu rolnictwa, lub
  • wykształcenie średnie bądź średnie branżowe inne niż rolnicze, a także posiadanie 3-letniego stażu pracy w rolnictwie, lub
  • wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe lub branżowe inne niż rolnicze oraz posiadanie minimum 5-letniego stażu pracy w rolnictwie.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Zawód rolnik – dla kogo niezbędne studia podyplomowe?

Na podstawie powyższych wymagań można stwierdzić, że jedyną drogą do uzyskania statusu rolnika indywidualnego przez osoby, które nie posiadają wykształcenia stricte rolniczego oraz wymaganego stażu pracy, ale zamieszkują teren, na którym znajduje się dane gospodarstwo, jest ukończenie studiów podyplomowych z zakresu rolnictwa oferowanych przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Kierunek nadaje kwalifikacje rolnicze bez konieczności zdawania państwowego egzaminu w OKE. Więcej informacji znajdziesz na stronie kierunku Rolnictwo (dla absolwentów studiów nierolniczych).