Modernizacja gospodarstwa rolnego – kto może się jej podjąć?

mechanizacja rolnictwa

Na polskich rolnikach spoczywa duża odpowiedzialność, ponieważ podejmują oni bardzo ważne decyzje mające wpływ na jakość plonów, o które zabiegają przez wiele miesięcy. Rolnicy poświęcają nie tylko bardzo dużo swojego czasu, ale często ponoszą spore koszty związane z utrzymaniem swojego gospodarstwa, w którym każdego roku zachodzą pewne zmiany. Z uwagi na ogromne znaczenie działalności rolników na stan polskiej gospodarki, mogą oni liczyć na dotacje, które mogą przeznaczyć na wiele różnych celów. W ostatnich latach wiele usprawnień wniosła mechanizacja rolnictwa, która rozwinęła się dzięki wielu przydatnym dotacjom. W 2022 roku rolnicy mogą ubiegać się o fundusze na modernizację gospodarstwa rolnego.

Czym jest Modernizacja gospodarstwa rolnego?

Modernizacja gospodarstwa rolnego to działania, które od  roku 2000 są zawarte w programach rozwoju obszarów wiejskich na dany okres. Określają wyposażenie gospodarstw w usprawnienia pod postacią technicznych i trwałych środków produkcji rolnej. Dotacje wspierają działania związane z rozwojem gospodarstw rolnych i spełniają przynajmniej jeden cel związany:

  • z poprawą jakości,
  • ze zmniejszeniem kosztów produkcji,
  • z poprawą i przebazowaniem produkcji,
  • z zachowaniem i poprawą środowiska naturalnego, warunków utrzymania zwierząt i poprawą warunków higienicznych,
  • ze wspieraniem zróżnicowania działalności gospodarstw rolnych.

Tego typu korzyści oferuje m.in. agrotronika i mechanizacja rolnictwa, która odpowiada za wprowadzenie systemów automatycznego sterowania zarówno pracą maszyn, jak i urządzeń w gospodarstwach rolnych.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Modernizacja gospodarstwa rolnego 2022

W 2022 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) uruchomiła nabór wniosków na Modernizację gospodarstw rolnych. Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie w obszarze produkcji prosiąt, a także nawadniania gospodarstw.

Dla kogo dofinansowanie na produkcję prosiąt?

O wsparcie finansowe przeznaczone na usprawnienia w obszarze produkcji prosiąt mogą ubiegać się osoby, które posiadają uprawnienia rolnicze i dysponują polem o powierzchni od 1 do 300 hektarów. Istotnym jest, że wartość ekonomiczna gospodarstwa musi wynosić od 13 do 250 tysięcy euro. Jeśli rolnik nie mieści się w tych kryteriach, ale prowadzi specjalny dział produkcji rolnej o takim przeznaczeniu, również może ubiegać się o wsparcie finansowe.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której wniosek składają wspólnie np. małżonkowie prowadzący gospodarstwo. Wówczas wartość ekonomiczna może być niższa niż 13 tysięcy euro, jednak w sumie wszystkie gospodarstwa muszą mieć wartość minimum 15 tysięcy euro. Jeśli rolnik prowadzi działalność rolniczą dłużej niż rok, musi również udokumentować, że osiągnął minimum 5 tys. zł przychodu z tej działalności.

Przyznane pieniądze rolnicy mogą wykorzystać m.in. na:

  • budowę lub remont budynków wykorzystywanych w produkcji rolnej,
  • nowe maszyny i urządzenia,
  • budowę i zakup elementów infrastruktury technicznej.
mechanizacja rolnictwa

Dla kogo dotacje na nawadnianie?

Ten rodzaj dofinasowania jest przeznaczony dla rolników, którzy posiadają uprawnienia rolnicze oraz dysponują gospodarstwem od 1 do 300 hektarów bądź prowadzących produkcję w zakresie specjalnych działów produkcji rolnej. W tym przypadku jednak nie ma znaczenia ekonomiczna wartość ekonomiczna. Rolnicy również w tym przypadku muszą wykazać osiągnięcie minimum 5 tys. zł przychodu z działalności.

Rolnicy mogą wykorzystać finanse m.in. na:

  • nowe nawodnienie,
  • ulepszenie aktualnego nawodnienia,
  • wykonanie ujęć wody,
  • zakup nowych maszyn i urządzeń.

Uprawnienia rolnicze – duże zapotrzebowanie na nauczycieli

Aby korzystać z tego typu dotacji, należy posiadać status rolnika. Jednym z wymogów, żeby taki status zdobyć, jest wykształcenie rolnicze, które jest coraz bardziej pożądane. Dzięki temu stale rośnie zapotrzebowanie na nauczycieli przedmiotów zawodowych z tego obszaru. Wymagane kwalifikacje do wykonywania tego zawodu można zdobyć zapisując się na studia podyplomowe Nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach kształcenia w zawodzie – Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.