5 miejsc pracy po logopedii podyplomowej

studia podyplomowe logopedia

Mowa – obok gestykulacji – jest najważniejszym elementem komunikacji interpersonalnej. Sposób wymowy ma bardzo duże znaczenie w kontekście odbioru nadawcy komunikatu przez odbiorcę. Niestety, jak się okazuje, coraz częściej specjaliści zauważają wśród dzieci i młodzieży różnego rodzaju zaburzenia, których źródłem są schorzenia nie tylko aparatu mowy, ale również dysfunkcje spowodowane problemami neurologicznymi. Zapotrzebowanie na logopedów stale rośnie, dlatego coraz więcej osób zastanawia się gdzie może pracować logopeda. Studia podyplomowe logopedia oferowane przez WSKZpozwalają bowiem zdobyć kwalifikacje do podjęcia pracy w zawodzie w jednym z wielu perspektywicznych miejsc.

Miejsca pracy logopedy

Logopeda w szkole

Z pewnością niektórzy z was po raz pierwszy mogli zetknąć się z logopedą w szkole. To jedna z często obieranych przez absolwentów studiów ścieżka kariery, która pozwala pracować z uczniami nad ich wadą wymowy. Ze względu na wiek i pojawiające się problemy u najmłodszych, logopeda ma najwięcej pracy w przedszkolach oraz szkołach podstawowych. Mimo, iż u starszych uczniów rzadziej występują wady związane z wymową, logopeda może również podjąć zatrudnienie w szkołach ponadpodstawowych oraz innych placówkach oświatowych.

Logopeda na oddziałach szpitalnych

Podyplomowa logopedia pozwala również podjąć pracę w szpitalach, dzięki czemu logopedzi mogą współpracować z pacjentami o różnych schorzeniach i różnych przypadkach. Często pacjentami logopedów w takich miejscach są osoby po wypadkach. Logopeda pracuje wówczas na oddziałach laryngologicznych, neurologicznych i chirurgii szczękowo-twarzowej.

studia podyplomowe logopedia

Logopeda w prywatnym gabinecie

Kolejną ścieżką zawodową, jaką mogą podjęć absolwenci studiów podyplomowej logopedii, jest podjęcie własnej działalności gospodarczej i prowadzenie prywatnego gabinetu. Ze względu na niezależność oraz szerokie perspektywy, jest to popularny kierunek absolwentów logopedii.

Praca w zakresie doskonalenia techniki mowy

Choć jest to mniej popularna ścieżka kariery, zapotrzebowanie w tym sektorze jest dość wysokie. Z usług logopedy korzystają nie tylko osoby z problemami wymowy, ale również ci, którzy chcą ją opanować do perfekcji. Logopeda może pracować więc ze szkołami aktorskimi czy prezenterami – radiowymi lub telewizyjnymi.

Inne ścieżki kariery

Oprócz powyższych miejsc, logopedzi mogą również pracować z innymi gabinetami, podjąć zatrudnienie w domach dziecka, a także poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Studia podyplomowe logopedia

W drodze do uzyskania kwalifikacji niezbędnych do podjęcia pracy jako logopeda oraz nauczyciel logopeda pomagają Logopedia studia podyplomowe online oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Program studiów stworzony jest zgodnie ze standardami, które umożliwiają zdobycie Certyfikatu Zawodowego Logopedy. Dokument ten jest wydawany przez Polski Związek Logopedów i potwierdza wysokie kwalifikacje.

Zajęcia teoretyczne odbywają się w formie kształcenia na odległość (online). Słuchacze mogą logować się na platformę dydaktyczną w dowolnym czasie, co pozwala dostosować tempo nauki do własnych potrzeb. Pozwala to w łatwy sposób pogodzić naukę z pracą lub innymi obowiązkami. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie naukę bez konieczności utraty czasu i pieniędzy na dojazdy, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej nauki w trybie stacjonarnym.