Kto może zarządzać jednostkami pomocy społecznej?

praca socjalna studia

Pomoc społeczna ma za zadanie zaspokajać niezbędne potrzeby życiowe osób oraz rodzin, a także umożliwiać życie w godnych warunkach. Ma za zadanie także doprowadzać do życiowego usamodzielnienia rodzin oraz pojedynczych osób, a także zintegrować je ze środowiskiem. Forma, rodzaj oraz rozmiar świadczenia powinny być adekwatne do okoliczności, które uzasadniają udzielenie pomocy. Ze względu na wagę działalności jednostek pomocy społecznej, muszą zarządzać nimi kompetentne osoby posiadające odpowiednie umiejętności i przygotowanie merytoryczne. Praca socjalna studia pozwalają słuchaczom zgłębić wiedzę oraz rozwinąć się w aspekcie zarządzania tego typu organizacją.

Czym jest opieka społeczna?

Opieka społeczna to lokalna instytucja, która zajmuje się pomocą środowiskową – mowa o sprawowaniu opieki nad osobami starszymi, poszkodowanymi i samotnymi, a także pomocy matce wychowującej chore dziecko. Podstawą funkcjonowania pomocy społecznej są jednostki, które działają w oparciu o gminne, powiatowe lub wojewódzkie jednostki organizacyjne. Mowa w szczególności o:

  • gminnych i miejskich ośrodkach pomocy społecznej,
  • powiatowych centrach pomocy rodzinie,
  • regionalnych ośrodkach polityki społecznej.

Kto organizuje pomoc społeczną?

Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej oraz samorządowej, które mogą współpracować z organizacjami społecznymi oraz pozarządowymi, Kościołem Katolickim oraz innymi kościołami, a także związkami wyznaniowymi. Z pomocy do świadczeń z pomocy społecznej mogą korzystać zarówno osoby posiadające polskie obywatelstwo, mieszkają i przebywają na terytorium Polski, a także cudzoziemcy, którzy mieszkają i przebywają na terytorium RP. Dodatkowo ze świadczeń mogą korzystać również osoby mieszkające i przebywające na terenie RP, które są obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Kto może kierować jednostką organizacyjną pomocy społecznej?

Wszelkie przepisy dotyczące pełnienia funkcji na poszczególnych stanowiskach określa Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Według tego aktu prawnego, osoby, które kierują jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, muszą posiadać minimum 3-letni staż pracy w pomocy społecznej, a także ukończenie specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej. Żeby tę specjalizację uzyskać, trzeba zdać egzamin końcowy przed komisją egzaminacyjną do spraw specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej. Egzamin ma formę ustną i podzielony jest na dwie części – jedną teoretyczna i jedną praktyczną.

Organizacja pomocy społecznej studia podyplomowe

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego wychodzi naprzeciw potrzebom słuchaczy i oferuje specjalny kierunek dla osób, które chcą zdobyć merytoryczne przygotowanie z tego zakresu. Praca socjalna studia to oferta przede wszystkim dla:

  • pracowników socjalnych,
  • kadry kierującej instytucjami pomocy społecznej,
  • liderów organizacji pozarządowych,
  • absolwentów studiów licencjackich oraz magisterskich, którzy chcą zdobyć dodatkowe umiejętności.

Organizacja pomocy społecznej studia podyplomowe poruszają fundamentalne zagadnienia związane z psychologią, pedagogiką, socjologią, prawem, zarządzaniem oraz polityką społeczną i diagnozowaniem oraz pomiarem pomocy społecznej. Osoby, które ukończą studia będą przygotowani nie tylko perspektywicznego obszaru, jakim jest organizacja pomocy społecznej i zarządzanie organizacją, ale również z zakresu HR oraz kierowania organizacją publiczną.

Więcej informacji na temat kierunku znajdziesz na stronie Pedagogika specjalna studia podyplomowe.