Co to jest psychopedagogika?

Co to jest psychopedagogika?

Osoby, które interesują się psychologią lub pedagogiką, a czasami obydwiema przenikającymi się dziedzinami, stają przed wyborem odnośnie kierunku poprowadzenia swojej ścieżki zawodowej. Aspirujący specjaliści do spraw psychologicznych związanych z zachowaniem, psychiką oraz różnego rodzaju zaburzeniami na tym tle wybierają psychologię. Z kolei osoby, które odkryły w sobie powołanie do nauczania innych, obierają swoją karierę w kierunku pedagogiki. Często również osoby, które po szkole średniej wybrały zupełnie inny kierunek, po latach zauważają, że są to niezwykle interesujące dziedziny, które warto zgłębić i podjąć pracę w tych obszarach. Dla słuchaczy, którzy chcieliby poszerzyć zakres swoich umiejętności oraz uzupełnić wiedzę z tych obydwu niezwykle ciekawych dziedzin WSKZ stworzyła specjalny kierunek. Co to jest psychopedagogika i czym się zajmuje?

Psychopedagogika – co to?

Psychopedagogika jest działem pedagogiki, który zajmuje się problemami naukowymi, a także zagadnieniami z zakresu psychologii wychowania i rozwoju człowieka. Jest połączeniem dwóch podstawowych dziedzin pedagogiki i psychologii – łącząc w jeden wspólny nurt nauki, który można zastosować we współczesnym życiu społecznym.

W rozumieniu tradycyjnym jest to dyscyplina naukowa, która analizuje procesy psychiczne związane z wychowaniem oraz edukacją. Jest bliska psychologii rozwojowej i wychowawczej, a także wykorzystuje metody badawcze psychologii eksperymentalnej. Bada także sytuacje wychowawcze z perspektywy psychologii. Jest oczywiście również dyscypliną pedagogiczną i z tego powodu posiada także cechy nauki stosowanej, ponieważ posługuje się metodologią badań pedagogicznych. Na jej podstawie powstało wiele projektów – treningów psychoedukacyjnych, terapii pedagogicznej oraz programów edukacyjnych, które dotyczą kształcenia specjalnego, ustawicznego, a także samokształcenia.

Psychopedagogika – gdzie można pracować?

Osoby, które posiadają wykształcenie wyższe, a także tytuł magistra pedagoga i ukończyły studia podyplomowe na kierunku Psychopedagogika mogą podjąć zatrudnienie zarówno w kontekście własnej działalności indywidualnej, jak również w placówkach państwowych. Absolwent tego kierunku może pracować w:

  • placówkach oświatowych,
  • placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
  • świetlicach terapeutycznych,
  • instytucjach pomocy rodzinie,
  • hospicjach.

Psychopedagodzy mogą również:

  • prowadzić indywidualne praktyki w prywatnych gabinetach,
  • pracować jako opiekun w domach rodzinnego pobytu,
  • tworzyć projekty edukacyjne przez ewaluację edukacyjno-społeczną dla dyrektorów placówek edukacyjnych,
  • prowadzić indywidualne terapie psychopedagogiczne.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Psychopedagogika uprawnienia

Zdobycie umiejętności z zakresu psychopedagogiki umożliwia Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która od ponad 20 lat oferuje perspektywiczne kierunku studiów podyplomowych. Jednym z nich jest Psychopedagogika studia podyplomowe słuchacze mogą zrealizować za pośrednictwem efektywnej platformy dydaktycznej umożliwiającej zdobywanie wiedzy za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu nowoczesnemu i niezwykle efektywnemu rozwiązaniu, słuchacze mogą w łatwy sposób łączyć naukę z pracą lub innymi obowiązkami.

Psychopedagogika to kierunek, który pozwala zdobyć dodatkowe umiejętności i wiedzę osobom, które ukończyły studia wyższe przede wszystkim na kierunkach pedagogicznych, nauczycieli, socjologów czy psychologów oraz aspirujących do prowadzenia zajęć specjalistycznych (np. jako nauczyciel-pedagog). Aby zdobyć uprawnienia dotyczące pracy jako pedagog w szkole, należy spełnić określone wymagania. Więcej o wymogach podjęcia pracy jako pedagog przeczytasz w naszym artykule „Co to jest przygotowanie pedagogiczne?” oraz „Jak zostać nauczycielem?”.