Zaktualizowano dnia 17 lipca 2021
Więcej na temat studiów znajdziesz na stronie kierunku Zarządzanie w ochronie zdrowia.
Zarządzanie to dziedzina nauki, która przydatna jest w każdej branży. Musisz jednak wiedzieć, że metody organizacji pracy czy finansami zmieniają się wraz ze specyfiką gałęzi usług. Jeśli chcesz pracować w sektorze zdrowia bądź już pracujesz, możesz zdobyć konkretne Zarządzanie w ochronie zdrowia kwalifikacje. W jaki sposób? Zapisując się na studia podyplomowe. Nie musisz studiować przez kilka lat zarządzania. Masz możliwość kształcenia się na kierunku, który omawia zarządzanie w kontekście realiów branży.
Co musisz wiedzieć nt. zarządzania w służbie zdrowia?
W ochronie zdrowia, czyli w zakładach ubezpieczeń społecznych i prywatnych, w administracji rządowej i samorządowej, a przede wszystkim w ośrodkach zdrowia, konieczna jest znajomość zarządzania kapitałem, zasobami ludzkimi, dostawami czy materiałami. Potrzebna jest też wiedza biznesowa. W końcu urząd, jak i szpital, to placówki, które działają jak przedsiębiorstwa. Muszą mieć dochody, bo mają wydatki i ciąży na nich odpowiedzialność wedle obowiązującego prawa.
Jeżeli pracujesz w ośrodku zdrowia, zakładzie ubezpieczeń, a nawet w administracji publicznej, i Tobie przydadzą się kwalifikacje związane z zarządzaniem w ochronie zdrowia. Tyczy się to wszystkich osób, które wykonują pracę fizjoterapeuty, pielęgniarki, lekarza czy nawet kierownika placówki zdrowia. Z uwagi na lepsze perspektywy zarobkowe lub prowadzenie własnego biznesu, dość naturalnym kierunkiem jest poszerzenie wiedzy z zakresu zarzadzania.
Jak szybko zdobyć wiedzę i kwalifikacje z zarządzania w ochronie zdrowia?
Można ją zdobyć korzystając z wygodnych studiów online realizowanych przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Wiele osób korzysta z zajęć na tej Uczelni, ponieważ działa ona pod nadzorem MNiSW. Stanowi to gwarancję, że zajęcia prowadzone są zgodnie z wytycznymi ministerstwa i ustalonym programem nauczania dla wybranego zawodu. A ucząc się online, nie musisz się martwić o to, jak pogodzić pracę zawodową z nauką. Po prostu realizujesz ten sam materiał co na studiach stacjonarnych, tylko bez wychodzenia z domu. Dzięki temu samodzielnie ustalasz sobie plan zajęć i uczysz się we własnym tempie. Brzmi zachęcająco, prawda?
Studia na tym kierunku dadzą Ci wiedzę ogólną o prowadzeniu placówek związanych z ochroną zdrowia. Zarządzanie to między innymi planowanie i kontrola wydatków, ale też pozyskiwanie wpływów do budżetu jednostki. Musisz też mieć na uwadze sposób, w jaki funkcjonuje obecny system ochrony zdrowia i dopasować się do jego norm. Może to oznaczać reagowanie na bieżące zmiany wprowadzane aktami prawnymi. Jednak oznacza to też trendy. Jeśli w innych placówkach np. wszedł system wydawania numerków do kolejki i Ty nie możesz zostać w tyle i również musisz udostępnić taki system swoim pacjentom. Dlatego też obojętnie czy pracujesz jako fizjoterapeuta i masz jednoosobową działalność czy zarządzasz całym szpitalem, taka wiedza to klucz do lepszej organizacji pracy, która w służbie zdrowia jest niezwykle istotna.