Otwarta rozmowa o depresji – wykład mistrzowski Pana Profesora dra hab. Jana Chodkiewicza

wyklad mistrzowski pana profesora dra hab jana chodkiewicza

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy wykład mistrzowski zatytułowany „Oblicza smutku. Depresja w różnych odsłonach”, który odbędzie się 7 czerwca 2025 roku o godzinie 11:30 w auli 3D Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Spotkanie poprowadzi Pan Profesor dr hab. Jan Chodkiewicz, wybitny specjalista w dziedzinie psychologii klinicznej, psychoterapii oraz uzależnień. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Psychologii Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu.

Dlaczego depresja stała się chorobą cywilizacyjną?

W dobie dynamicznych zmian społecznych i gospodarczych depresja coraz częściej uznawana jest za jedno z największych wyzwań zdrowotnych XXI wieku. Choroba ta wpływa nie tylko na indywidualne funkcjonowanie jednostek, ale również na całe społeczności.

Do rozwoju depresji przyczyniają się czynniki:

  • psychologiczne (np. przewlekły stres, niska samoocena, brak poczucia bezpieczeństwa);
  • biologiczne (np. zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne);
  • społeczne (np. przemoc, trudna sytuacja materialna, nadużywanie alkoholu).

Podczas wykładu Pan Profesor dr hab. Jan Chodkiewicz poruszy m.in.:

  • mechanizmy powstawania depresji;
  • różne oblicza tej choroby i jej rozpoznawanie;
  • specyfikę depresji u mężczyzn;
  • metody skutecznej terapii poznawczo-behawioralnej.

Prelekcja będzie nie tylko wartościową, ale także inspirującą refleksją nad rolą zdrowia psychicznego w naszym życiu.

Sylwetka wykładowcy – Pan Profesor dr hab. Jan Chodkiewicz

Pan Profesor dr hab. Jan Chodkiewicz to ceniony psycholog kliniczny i specjalista psychoterapii uzależnień, certyfikowany terapeuta poznawczo-behawioralny, który od niemal 30 lat łączy działalność naukową z praktyką psychoterapeutyczną.

Na co dzień Pan Profesor pracuje w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Psychopatologii Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się w:

  • psychologii uzależnień,
  • psychopatologii depresji u mężczyzn,
  • nowoczesnych metodach terapii poznawczo-behawioralnej.

Dorobek naukowy Pana Profesora obejmuje:

  • autorstwo i współautorstwo kluczowych publikacji, w tym książek:
    Odbić się od dna? Rola jakości życia w przebiegu i efektach terapii osób uzależnionych od alkoholu oraz Uzależnienie od alkoholu. Oblicza problemu;
  • ponad 100 artykułów naukowych i rozdziałów w monografiach;
  • udział w projektach badawczych realizowanych przy wsparciu instytucji takich jak PARPA, KCPU oraz NCBiR.

Profesor aktywnie działa w licznych organizacjach naukowych, w tym:

  • Polskim Towarzystwie Psychologicznym,
  • Polskim Towarzystwie Terapii Poznawczej i Behawioralnej,
  • Polskim Towarzystwie Badań nad Uzależnieniami,
  • Sekcji ds. Uzależnień Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Co zyskasz, uczestnicząc w wykładzie?

Udział w wydarzeniu to:

  • szansa na zdobycie aktualnej wiedzy o depresji i psychologii zdrowia;
  • okazja do spotkania z jednym z najbardziej cenionych specjalistów w kraju;
  • inspiracja do refleksji nad rolą zdrowia psychicznego w codziennym funkcjonowaniu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wykładzie!

Podziękowania za inicjatywę

Szczególne podziękowania składamy Panu Profesorowi dra hab. Ryszardowi Poprawie – pomysłodawcy projektu wykładów mistrzowskich. To dzięki jego wizji i zaangażowaniu mamy możliwość uczestnictwa w wydarzeniach, które rozwijają nasze kompetencje, poszerzają horyzonty i wzmacniają naukową tożsamość Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego.