
Egzamin maturalny jest kluczowym etapem Twojej edukacji, który otwiera drzwi do dalszego kształcenia na studiach wyższych. Aby pomyślnie przejść przez ten proces, musisz przystąpić do kilku egzaminów z przedmiotów obowiązkowych oraz dowolnie wybranych dodatkowych. W tym artykule przedstawimy, co trzeba zdać na maturze, aby móc wziąć udział w rekrutacji i rozpocząć naukę na wymarzonym kierunku.

Przedmioty obowiązkowe na maturze w 2025 r.
Aby uzyskać świadectwo dojrzałości, musisz przystąpić i uzyskać pozytywny wynik (powyżej 30%) z obowiązkowych przedmiotów. Tak samo, jak w ostatnich latach, jest to egzamin pisemny na poziomie podstawowym z:
- języka polskiego – sprawdza umiejętność analizy tekstów literackich, a także argumentowania wypowiedzi i formułowania wypowiedzi pisemnych;
- matematyki – ocenia zdolności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów matematycznych oraz stosowania w praktyce poznanych metod obliczeń;
- języka obcego nowożytnego – weryfikuje kompetencje językowe w zakresie rozumienia i tworzenia wypowiedzi – może być to język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski.
Przedmioty obowiązkowe na maturze to jednak nie tylko sprawdzian wiedzy w formie pisemnej. Żeby ją zdać, musisz zdobyć także 30% z egzaminów ustnych (bez określania poziomu) z:
- języka polskiego – musisz wykazać się umiejętnością wypowiadania się na zadany temat, a także interpretowania tekstów kultury;
- języka obcego nowożytnego – sprawdza zdolności komunikacji w wybranym języku obcym.
Jeśli uczęszczasz do szkoły, w której realizowany jest język mniejszości narodowej i zastanawiasz się, co trzeba zdać na maturze, musisz wiedzieć, że w takim przypadku musisz dodatkowo przystąpić do egzaminu z części pisemnej, jak i ustnej z tego języka.
ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE I ZDOBĄDŹ WYMARZONE WYKSZTAŁCENIE
Co trzeba zdać na maturze? Przedmioty dodatkowe
Na deklaracji maturalnej możesz wskazać także do pięciu innych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Aby zdać maturę w roku szkolnym 2024/2025 musisz uzyskać minimum 30% z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej. Na liście znajduje się m.in.:
- biologia;
- historia;
- informatyka;
- geografia;
- wiedza o społeczeństwie.

Do przedmiotu dodatkowego nie musisz podchodzić w przypadku, gdy posiadasz dokumenty, które poświadczają, że uzyskałeś dyplom zawodowy lub kwalifikacje zawodowe na poziomie technika.
Przedmioty obowiązkowe na maturze przepustką na studia wyższe – co zyskasz kontynuując naukę?
Już wiesz, co trzeba zdać na maturze, aby uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu dojrzałości. Czy znasz jednak kluczowe korzyści, jakie wynikają z podjęcia nauki na studiach wyższych, na których wymagana jest matura? Zapisując się na studia licencjackie lub jednolite studia magisterskie, możesz liczyć przede wszystkim na:
- lepsze perspektywy zawodowe – posiadanie wyższego wykształcenia zwiększa szanse na uzyskanie dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy;
- możliwość specjalizacji – studia umożliwiają zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności w wybranej dziedzinie, co pozwala na rozwój w kierunku zgodnym z Twoimi zainteresowaniami;
- atrakcyjne ścieżki kariery – ukończenie studiów otwiera drzwi do stanowisk wymagających specjalistycznego wykształcenia, które często są niedostępne dla osób bez dyplomu.

Solidne przygotowanie do matury to klucz do sukcesu, otwierający drzwi do dalszej edukacji i kariery zawodowej. Inwestując czas i wysiłek w naukę, zwiększasz swoje szanse na uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminów, co przekłada się na możliwość podjęcia studiów na wymarzonym kierunku. Dlatego warto już teraz zaangażować się w naukę i dążyć do osiągnięcia jak najlepszych rezultatów na maturze. Nie wiesz, co wybrać po zaliczeniu egzaminu dojrzałości? Zobacz kierunki studiów dla maturzysty i zapisz się na ten, który najlepiej odzwierciedla Twoje plany oraz zawodowe ambicje.