Co dają studia podyplomowe? Dyplom czy świadectwo?

studia-podyplomowe-dyplom-a-swiadectwo

Studia podyplomowe to popularna forma kształcenia, którą wybiera wiele osób pragnących pogłębić swoją wiedzę w wybranej dziedzinie lub zdobyć nowe kompetencje zawodowe. Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie studiów podyplomowych, warto wiedzieć, jakie dokumenty uzyskamy po jego ukończeniu. Przed zapisaniem się na studia podyplomowe, warto zrozumieć, co to dokładnie oznacza – czy uzyskasz dyplom, czy może świadectwo? Sprawdź odpowiedź w dalszej części artykułu.

Studia podyplomowe – dyplom czy świadectwo?

Najważniejszą kwestią, którą warto wyjaśnić, jest to, jaki dokument otrzymasz po ukończeniu studiów podyplomowych – dyplom czy świadectwo? Oba dokumenty, choć mają podobny cel – potwierdzają zdobycie określonych kwalifikacji – różnią się między sobą.

Dyplom to dokument, który tradycyjnie otrzymuje się po ukończeniu studiów I i II stopnia, czyli licencjackich i magisterskich. Jest to oficjalny dokument państwowy, który poświadcza, że dana osoba uzyskała pełne wykształcenie wyższe w danej dziedzinie, po zaliczeniu wymaganych przedmiotów, zdaniu egzaminu oraz obronie pracy. Dyplom daje pełne uprawnienia do wykonywania zawodu w danej specjalności (o ile wymaga tego prawo) i stanowi podstawę do dalszego kształcenia, w tym na studiach doktoranckich.

Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych to dokument, który otrzymują osoby kończące studia podyplomowe. Różni się od dyplomu, ponieważ studia podyplomowe nie prowadzą do uzyskania stopnia naukowego, a jedynie do zdobycia dodatkowych kwalifikacji i umiejętności. Zatem, choć świadectwo potwierdza ukończenie studiów podyplomowych, nie jest to dokument, który nadaje tytuł zawodowy, jak w przypadku dyplomu uzyskiwanego po studiach licencjackich lub magisterskich.

STUDIUJ MĄDRZE — WYBIERZ KSZTAŁCENIE NA NASZEJ UCZELNI!

Świadectwo a dyplom ukończenia studiów podyplomowych

Różnice pomiędzy świadectwem a dyplomem ukończenia studiów podyplomowych są więc zasadnicze. Choć oba dokumenty potwierdzają ukończenie określonego kształcenia, to tylko dyplom stanowi dowód zdobycia pełnego wykształcenia wyższego w danej dziedzinie. W przypadku studiów podyplomowych chodzi o dodatkowe kwalifikacje zawodowe, które są przydatne na rynku pracy, ale nie dają formalnego tytułu zawodowego, tak jak wspomniane zostało wyżej.

Studia podyplomowe są idealną opcją dla osób, które już posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych i pragną pogłębić swoją wiedzę z określonego zakresu, np. zarządzania, marketingu, prawa, psychologii czy komunikacji. Po ukończeniu takich studiów otrzymuje się świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, które jest uznawane na rynku pracy jako dowód poszerzenia kwalifikacji, ale nie jest równoważne z dyplomem akademickim. Studia podyplomowe – dyplom czy świadectwo? Odpowiedź brzmi świadectwo.

studia-podyplomowe-dyplom-czy-swiadectwo

Nowe przepisy dotyczące świadectw ukończenia studiów podyplomowych

Warto również zauważyć, że obecnie świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydawane jest w oparciu o nowe rozporządzenie, które weszło w życie w 2024 roku. Zgodnie z tymi wytycznymi, świadectwa mają nowy wzór, który ma na celu ujednolicenie dokumentów wystawianych przez uczelnie w Polsce. Świadectwa są ważnymi dokumentami, które poświadczają ukończenie kształcenia, ale ich forma oraz zawartość została zmieniona, aby lepiej odpowiadały wymogom współczesnego rynku edukacyjnego i zawodowego.

Wszystkie szczegóły dotyczące nowych wzorów świadectw można znaleźć w artykule Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych – nowy wzór zgodny z rozporządzeniem. Dzięki nowym regulacjom studenci zyskali dokumenty o jednolitej formie, które będą uznawane na rynku pracy w całej UE.

Studia podyplomowe – dlaczego warto?

Choć na studiach podyplomowych nie otrzymuje się dyplomu w tradycyjnym sensie, to ich ukończenie daje szereg korzyści, które mogą pomóc w rozwoju zawodowym. Studia podyplomowe pozwalają na zdobycie specjalistycznej wiedzy z konkretnej dziedziny, co zwiększa szanse na rynku pracy i poprawia pozycję zawodową. Ponadto świadectwo ukończenia takich studiów stanowi dowód na to, że dana osoba podjęła wysiłek w celu podniesienia swoich kwalifikacji, co jest szczególnie cenione przez pracodawców.

Oferta studiów podyplomowych online na Naszej Uczelni obejmuje zdobycie wiedzy z zakresu marketingu, zarządzania, coachingu czy prawa. Wiele programów jest dostosowanych do potrzeb osób aktywnych zawodowo, umożliwiając im kształcenie w elastycznym trybie, online. To szczególnie istotne, biorąc pod uwagę rosnące znaczenie specjalistycznych kwalifikacji w dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

swiadectwo-a-dyplom-ukonczenia-studiow-podyplomowych

Dyplom czy świadectwo ukończenia studiów podyplomowych? Choć obie opcje potwierdzają ukończenie kształcenia, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych jest dokumentem wydawanym po zakończeniu kształcenia podyplomowego, a nie dyplomem tradycyjnych studiów wyższych. Choć świadectwo nie daje stopnia naukowego, warto je uzyskać. Decyzja o podjęciu studiów podyplomowych to krok w stronę zdobycia nowych umiejętności i kompetencji, które są szczególnie cenione na rynku pracy. Studia podyplomowe to także doskonała okazja do dalszego rozwoju osobistego i zawodowego.