Antyplagiat a praca magisterska – na co zwrócić uwagę?

antyplagiat praca magisterska

Niemal nieograniczony dostęp do informacji sprawił, że plagiat stał się ważnym tematem w procesie weryfikacji prac studentów. Musisz więc pamiętać, aby tworzyć oryginalne treści i w prawidłowy sposób cytować wykorzystywane źródła. Antyplagiat a praca magisterska – to temat, który powinien Cię zainteresować, jeśli zamierzasz lub już przystąpiłeś do pisania. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć czasochłonnych poprawek.

Czym jest plagiat w pracy dyplomowej?

Tworząc pracę magisterską, możesz korzystać z wielu różnych źródeł, jednak musisz pamiętać o tym, aby wykorzystując fragment, podać autora i źródło pochodzenia tekstu. W przeciwnym razie będzie uznane to za plagiat ukryty. W tematyce prac dyplomowych wyróżnić można jeszcze plagiat jawny, który jest przejęciem całości bądź fragmentu tekstu i podpisaniem własnym nazwiskiem. W trakcie pisania uważaj także na autoplagiat – nie możesz wykorzystać swojej pracy licencjackiej, w której zmodyfikujesz kilka zdań bądź jej układ i przekażesz ją promotorowi jako pracę magisterską.

CHCESZ WZMOCNIĆ SWOJĄ POZYCJĘ NA RYNKU PRACY I WYRÓŻNIAĆ SIĘ NA TLE KONKURENCJI? PO MAGISTERCE ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ DODATKOWE KOMPETENCJE

Antyplagiat – praca magisterska pod lupą oprogramowania

Od wielu lat prace dyplomowe są weryfikowane pod kątem wykorzystania zbyt dużej części tekstu z innego źródła. System, który służy do wykrywania plagiatu, pozwala skutecznie zweryfikować prace licencjackie, magisterskie czy doktorskie. Porównuje tekst z bazą danych, która składa się z artykułów, książek, publikacji oraz innych prac.  Jeśli chodzi o antyplagiat, praca magisterska jest weryfikowana pod kątem tego, czy w stosunek wykorzystanych informacji do unikalnej treści stworzonej przez studenta jest odpowiedni, a każda cytowana treść poprawnie przypisana autorowi.

Sprawdzenie pracy magisterskiej – antyplagiat wykryje różne rodzaje skopiowanych treści

Oprogramowanie antyplagiatowe skutecznie wykrywa nietrafione pomysły studentów, w tym przede wszystkim:

  • sklejenie kilku gotowych prac – antyplagiat wykryje tekst pochodzący z różnych źródeł i prac dyplomowych, nawet jeśli nie są ze sobą powiązane;
  • wykorzystanie kilku publikacji z Sieci – kopiowanie treści dostępnych w Internecie i łączenie w jedną całość również jest częstym błędem, z którym bez problemu poradzi sobie antyplagiat;
  • wykorzystanie wyłącznie treści z Internetu – jeśli chodzi o sprawdzenie pracy magisterskiej, antyplagiat wykryje również pracę stworzoną wyłącznie z materiałów znalezionych w Sieci – bez odpowiednich przypisów i cytowania, system może nie znaleźć w pracy oryginalnych treści.

Praca magisterska – antyplagiat nie oznacza brak możliwości korzystania z materiałów i innych źródeł

Wykorzystywanie systemu antyplagiatowego przez szkoły wyższe nie oznacza jednak, że studenci nie mogą korzystać z literatury oraz innych materiałów. Jest to oczywiście dozwolone podczas tworzenia pracy magisterskiej, w której mogą znaleźć się cytaty lub treści pochodzące od innych autorów. Kluczowa w tym wszystkim jest ich ilość oraz poprawne opatrzenie przypisami. 

Studiując na naszej Uczelni, możesz w trakcie pisania pracy korzystać z materiałów znajdujących się na Twoim indywidualnym koncie, a także z dodatkowych źródeł, które muszą być wskazane w bibliografii. Więcej informacji na temat znajdziesz w naszym artykule „Jak napisać bibliografię w pracy magisterskiej?”.

Antyplagiat a praca magisterska

Antyplagiat pracy magisterskiej – na co zwrócić uwagę podczas pisania?

Podsumowując, antyplagiat pracy magisterskiej wykrywa tekst pochodzący z innych źródeł. Zbyt duża wartość tekstu pochodzącego od innych autorów sprawi, że Twoja praca nie zostanie dopuszczona do obrony. Aby uniknąć takiej sytuacji, zwróć uwagę na to, aby:

  • poprawnie cytować źródła – staraj się prawidłowo oznaczać cytaty oraz parafrazowane fragmenty, wykorzystując przypisy, a także wskazując źródło oraz autora;
  • unikać nadmiernych parafraz – zamiast jedynie przeredagowywać czyjeś myśli, staraj się rozwijać własne wywody oraz analizować literaturę;
  • opracować jak najwięcej własnych wniosków – skoncentruj się na tworzeniu własnych interpretacji wyników badań.
Sprawdź kierunki studiów podyplomowych

Przed Tobą praca magisterska? Antyplagiat, dzięki powyższym wskazówkom, nie będzie już dla Ciebie zmartwieniem. Stosując się do powyższych porad, znacznie zmniejszysz ryzyko zbyt wysokiego wyniku w systemie antyplagiatowym, co znacznie przybliży Cię do uzyskania pozytywnej oceny z pracy magisterskiej, która jest niezbędna do ukończenia studiów II stopnia.

Już teraz zastanawiasz się, co dalej z Twoją edukacyjną ścieżką po magisterce? W dobie coraz większej konkurencji i rosnących wymogów pod kątem wykształcenia studia podyplomowe okażą się świetną inwestycją w rozwój kariery. Wybierz kierunek dostępny w naszej ofercie i wzmocnij swoją pozycję na rynku pracy.