Jak napisać zakończenie i podsumowanie pracy magisterskiej?

zakończenie i podsumowanie pracy magisterskiej

Zakończenie jest bardzo ważnym elementem, który zamyka całą pracę magisterską i podsumowuje najważniejsze wnioski oraz refleksje wynikające z przeprowadzonych badań. To miejsce, w którym możesz podkreślić, jak Twoja praca wpisuje się w istniejącą literaturę przedmiotu, a także jakie ma znaczenie w ujęciu praktycznym i teoretycznym. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać zakończenie i podsumowanie pracy magisterskiej.

Niezbędne elementy, czyli jak napisać zakończenie pracy magisterskiej, które będzie kompletne

Zakończenie pracy magisterskiej powinno zawierać kilka podstawowych elementów, które pozwolą w sposób zwięzły oraz przejrzysty przedstawić wnioski i wynik badań. W tej części tekstu powinieneś zawrzeć:

  • podsumowanie kluczowych wyników – warto przedstawić najważniejsze ustalenia badań;
  • omówienie hipotez – wyjaśnij, w jaki sposób wyniki odnoszą się do postawionych na wstępie hipotez;
  • praktyczne i teoretyczne wnioski – przedstaw wyniki badań pod kątem ich znaczenia dla praktyki bądź teorii w danej dziedzinie, a także wskaż ich potencjalne zastosowanie;
  • sugestie do przyszłych badań – jeśli zastanawiasz się, jak napisać zakończenie pracy magisterskiej, musisz wiedzieć, że to świetne miejsce na to, aby przedstawić propozycje tematów oraz metod do kolejnych analiz z tego samego lub pokrewnego obszaru.

Zakończenie zawierające powyższe elementy pozwoli przedstawić pełny obraz przeprowadzonego badania i jego przyszłego potencjału.

Sprawdź kierunki studiów podyplomowych

Jak sformułować dobre zakończenie pracy magisterskiej?

Aby poprawnie sformułować dobre zakończenie pracy magisterskiej, musisz przede wszystkim zachować zwięzłość i klarowność. Unikaj zbyt dużej ilości szczegółów i powtarzania treści, którą zawarłeś w rozdziałach pracy. Skoncentruj się na wynikach i przedstaw główne wnioski w dość prosty i zrozumiały sposób. Równie ważne jest to, aby zakończenie było spójne z resztą pracy – nie wprowadzaj nowej treści czy pojęć, tylko nawiązuj do wcześniejszych wyników. 

Jak napisać podsumowanie pracy magisterskiej? Różnice względem zakończenia

Podsumowanie oraz zakończenie pracy magisterskiej to elementy dość często ze sobą mylone, jednak pełnią nieco inną funkcję. Pierwszy element jest syntezą najważniejszych elementów pracy, w której krótko powinieneś przedstawić cel badania, zastosowane metody oraz wyniki, dając czytelnikowi ogólny przegląd całej pracy. Z kolei zakończenie koncentruje się na refleksjach i wnioskach, prezentując jednocześnie interpretację wyników i ich znaczenie w kontekście całej pracy.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I WZMOCNIJ SWOJĄ POZYCJĘ NA RYNKU PRACY

Zastanawiasz się więc, jak napisać podsumowanie pracy magisterskiej? Zwróć uwagę na:

  • główne cele badań – przypomnij sobie, co było głównym pytaniem lub problemem badawczym i podkreśl, w jaki sposób Twoja praca przyczyniła się do jego rozwiązania;
  • zidentyfikuj najważniejsze wyniki – wybierz kluczowe osiągnięcia, które najbardziej przyczyniły się do odpowiedzi na pytania badawcze;
  • podkreśl metody badawcze – wskaż krótko, jakie metody okazały się kluczowe do osiągnięcia wyników.

Najczęstsze błędy przy pisaniu zakończenia oraz podsumowania

W trakcie pisania zakończenia oraz podsumowania pracy magisterskiej często studenci popełniają kilka podstawowych błędów: 

  • powtarzanie wniosków z innych części pracy;
  • zbyt szczegółowe bądź niepełne omówienie wyników;
  • brak wyraźnych wniosków bądź propozycji dla kolejnych badań.
Jak napisać zakończenie i podsumowanie pracy magisterskiej

Jak napisać zakończenie i podsumowanie? Krok po kroku

Do napisania zakończenia i podsumowania, które zawierać będzie wszystkie elementy, dzieli Cię tylko 5 prostych kroków:

  1. Zbierz najważniejsze wnioski i wyniki z każdego rozdziału.
  2. Pomyśl, jakie znaczenie mają Twoje wyniki dla przyszłych badań.
  3. Przejdź do napisania podsumowania – powinno obejmować omówienie całej pracy.
  4. Napisz zakończenie – skoncentruj się na refleksjach, rekomendacjach oraz ograniczeniach badania.
  5. Poproś promotora o konsultację i upewnij się, że stworzone przez Ciebie zakończenie i podsumowanie jest stworzone poprawnie.

Co po magisterce? Studia podyplomowe to skuteczny sposób na wzmocnienie pozycji na rynku pracy

Zakończenie i podsumowanie jest ważnym elementem pracy, które może zdecydować o ostatecznym wrażeniu, jakie praca wywrze na czytelniku. Podobnie, jak wstęp, o którym więcej przeczytasz w naszym artykule z cenną dawką porad.

Po obronie pracy magisterskim zadbaj o swój dalszy rozwój, dzięki czemu wzmocnisz pozycję na rynku pracy i zwiększysz szanse na znalezienie wymarzonego zawodu. Zapisz się na studia podyplomowe, które zrealizujesz na naszej Uczelni i zdobądź dodatkowe kompetencje bądź specjalizacje w nowym obszarze, które otworzą Ci drzwi do nowych możliwości pod kątem kariery.