Poza kilkoma wyjątkami kierunków, które mogą być realizowane wyłącznie jako jednolite studia magisterskie, większość z nich możesz ukończyć na pierwszym, a następnie drugim stopniu. Dlaczego popularna magisterka jest postrzegana jako ważny krok w edukacji wyższej? Zobacz, jakie korzyści daje dyplom ukończenia studiów magisterskich!
Dlaczego warto podjąć studia uzupełniające magisterskie?
Studia licencjackie są bardzo ważnym krokiem na edukacyjnej ścieżce każdego studenta. Coraz większe ambicje absolwentów sprawiają jednak, że ich oczekiwania spełniają dopiero studia uzupełniające magisterskie.
I nic w tym dziwnego, ponieważ kontynuowanie edukacji po uzyskaniu stopnia licencjata przynosi wiele korzyści pod kątem:
- zaawansowanej wiedzy – dyplom ukończenia studiów magisterskich jest potwierdzeniem posiadania specjalistycznej wiedzy, która jest ceniona przez pracodawców;
- możliwości awansu – chcąc piąć się po szczeblach kariery, musisz się rozwijać, a idealną formą poszerzania swoich kompetencji są właśnie studia uzupełniające magisterskie;
- konkurencyjności na rynku pracy – w środowisku, gdzie coraz więcej osób posiada wyższe wykształcenie, dyplom ukończenia studiów II stopnia wyróżni Cię na tle innych aplikujących.
Czym jest dyplom ukończenia studiów magisterskich i co wyróżnia go od licencjatu?
Dyplom ukończenia studiów magisterskich to dokument, który potwierdza uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich przedmiotów w toku studiów, a także obronę pracy magisterskiej i uzyskanie tytułu magistra. Na dyplomie widnieje wiele informacji, jak np.:
- dane studenta;
- numer dyplomu;
- nazwa kierunku;
- specjalność;
- forma nauki;
- wynik;
- tytuł zawodowy.
Dyplom ukończenia studiów magisterskich jest niezbędny do kontynuowania nauki na III stopniu, który umożliwia uzyskanie tytuł doktora. Co więcej, dokument ten bardzo ważnym potwierdzeniem Twojego wykształcenia i w wielu przypadkach należy przedłożyć go swojemu pracodawcy – np. podczas aplikowania na stanowisko lub przy zmianie aktualnej posady.
Podstawowe różnice między magisterką a licencjatem
Podstawową różnicą między studiami pierwszego a drugiego stopnia jest tytuł zawodowy. W pierwszym przypadku student zostaje licencjatem bądź inżynierem, a po studiach magisterskich uzyskuje tytuł magistra. Kolejną rozbieżnością jest czas trwania nauki – dyplom ukończenia studiów licencjackich potwierdza realizację programu trwającego 6 semestrów (7 w przypadku studiów inżynierskich), a dyplom ukończenia studiów magisterskich oznacza realizację 4 semestrów nauki.
Warto również zwrócić uwagę na zagadnienia poruszane w trakcie nauki. Studia magisterskie zawierają w programie specjalistyczne i bardziej zaawansowane pojęcia, podczas gdy na licencjacie są to głównie przedmioty prezentujące podstawy różnych dziedzin.
Zapisz się na studia magisterskie i szczegółowe informacje na temat programu każdego z nich znajdziesz na naszej stronie.
Studia uzupełniające magisterskie – jak wybrać kierunek dla siebie?
Jeśli posiadasz licencjat i chcesz wybrać kierunek idealny dla siebie, zwróć uwagę na 3 podstawowe aspekty. Studia uzupełniające magisterskie powinny być dobrane ze względu na:
- zainteresowania – znacznie łatwiej będzie Ci przyswajać nową wiedzę z dziedziny, którą się pasjonujesz;
- predyspozycje – warto zdobyć wykształcenie przygotowujące do pracy, w której będziesz mieć okazję wykazać się swoimi mocnymi stronami;
- zawodowe i życiowe cele – wybierz kierunek, dzięki któremu zrealizujesz swoje plany.
Więcej na ten temat wyboru idealnego kierunku znajdziesz w naszym artykule „Jak znaleźć kierunek studiów dla siebie? Odpowiedz sobie na te 3 pytania!”.