Pomysł na karierę, czyli jak zostać zarządcą nieruchomości

zarzadca-nieruchomosci-jak-nim-zostac

Obecnie wiele osób zastanawia się nad zmianą dotychczasowego zajęcia zawodowego. Jednym z pomysłów może być zarządca nieruchomości. Jak zostać takim specjalistą i czym zajmuje się taka osoba? Zarządca nieruchomości wykonuje zadania powierzone przez właściciela nieruchomości, takie jak administrowanie, dokonywanie opłat, analiza rynku, czy wynajem poszczególnych lokali. Kwestia tego, jak zostać zarządcą nieruchomości lub jak zostać zarządcą wspólnoty mieszkaniowej może być ciekawym zajęciem, które umożliwi pozyskiwanie co miesiąc dość pokaźnych zarobków. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Jak zostać zarządcą nieruchomości?

Jeszcze kilka lat temu odpowiedzią na pytanie, jak zostać zarządcą nieruchomości, było posiadanie wykształcenia wyższego, studiów podyplomowych związanych z zarządzaniem nieruchomościami lub pokrewnych, przedstawienie zaświadczenia o niekaralności oraz odbycie co najmniej półrocznych praktyk zawodowych. Od 2013 roku jednak przepisy uległy zmianie i obecnie kandydaci na zarządców nieruchomości muszą mieć:

  • minimum średnie wykształcenie,
  • zaakceptowany kodeks etyki zawodowej obowiązujący w danej federacji zrzeszającej zarządców nieruchomości (należą do nich takie jak KIGN, PPRN, PFRN, PFSZN, PFZN czy PFOZiAN),
  • odbyty właściwy kurs kwalifikacyjny zakończony egzaminem.
jak-zostac-zarzadca-wspolnoty-mieszkaniowej

Zgodnie z powyższymi wymogami, zarządcą nieruchomości może zostać każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą oraz opłaci ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w wyniku wykonywania działań w związku z zarządzeniem nieruchomościami.

ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE UMIEJĘTNOŚCI I KWALIFIKACJE DO PRACY JAKO ZARZĄDCA NIERUCHOMOŚCI. WYBIERZ „FACILITY MANAGEMENT ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI” – STUDIA PODYPLOMOWE!

Specyfika pracy zarządcy wspólnoty mieszkaniowej

Zarządca nieruchomości może również pełnić funkcję administratora budynku jako zarządca wspólnoty mieszkaniowej. Do obowiązków takiej osoby należy m.in.:

  • realizowanie bieżących spraw związanych z daną nieruchomością,
  • organizacja i nadzór nad przeprowadzanymi remontami i pracami konserwującymi,
  • podpisywanie umów z firmami zewnętrznymi na dostawę różnych mediów,
  • organizacja i zwoływanie zebrań i głosowań mieszkańców i członków wspólnoty,
  • informowanie mieszkańców o bieżących sprawach związanych z nieruchomością,
  •  pilnowanie porządku na terenie nieruchomości,
  •  przeprowadzanie regularnych kontroli instalacji i urządzeń,
  • organizowanie firmy sprzątającej, mycia części wspólnych i odśnieżania terenu wspólnoty.

Umiejętności i narzędzia niezbędne w zawodzie

Odpowiednie przygotowanie merytoryczne do pracy w charakterze zarządcy to jednak nie wszystko. Należy posiadać również szereg umiejętności i kompetencji miękkich, które stanowią predyspozycje do wykonywania tego zawodu. W kwestii tego, jak zostać zarządca nieruchomości, bardzo ważne są umiejętności interpersonalne, wysoka kultura osobista, prowadzenie negocjacji i asertywność.

Dobry zarządca nieruchomości powinien wykazywać się zdolnością prowadzenia negocjacji, zarządzaniem kryzysowym, a także posiadać wiedzę prawną i ekonomiczną. Praca zarządcy nieruchomości wiąże się z konstruowaniem umów oraz rozliczeniami, dlatego istotne jest w tym przypadku, aby przed staraniem się o pracę na takim stanowisku zrealizować kształcenie, w ramach którego poruszane będą wszelkie kwestie niezbędne do pracy w charakterze zarządcy nieruchomości.

jak-zostac-zarzadca-nieruchomosci

Doskonałym wyborem dla przyszłych zarządców nieruchomości, w tym także pracujących jako zarządcy nieruchomości wspólnot mieszkaniowych jest opcja ,,Facility Management/Zarządzanie nieruchomościami” – studia podyplomowe dostępne na platformie dydaktycznej Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Celem kształcenia jest przekazanie słuchaczom specjalistycznej wiedzy z zakresu aspektów ekonomicznych, technicznych oraz infrastrukturalnych, a także współczesnego zarządzania nieruchomościami komercyjnymi, obejmującego m.in.: lokalizację, rynek, analizę ekonomiczno-finansową, marketing oraz prawo. To również szansa na pozyskanie cennych kontaktów zawodowych przydatnych w przyszłej pracy. Studia podyplomowe dzięki dostępowi poprzez platformę dydaktyczną można zrealizować w dogodnym czasie i bez potrzeby rezygnowania z codziennych aktywności i zajęć. Studia podyplomowe online ,,Facility Management/Zarządzanie Nieruchomościami” trwają dwa semestry. Po ukończeniu kształcenia absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.