Do kiedy deklaracja maturalna i jak ważny to dokument?

Wybór dodatkowych przedmiotów maturalnych ma bardzo duże znaczenie w kontekście Twojej przyszłości edukacyjnej. Decyzję musisz dobrze przemyśleć, dostosować ją do swoich planów i przede wszystkim – podjąć ją przed upłynięciem określonego terminu. W tym artykule przyjrzymy się, co zawiera i do kiedy deklaracja maturalna powinna być złożona, żebyś mógł przystąpić do egzaminu z wybranych przedmiotów.

Deklaracja maturalna – co to takiego?

Ostatni rok szkoły średniej to nie tylko czas intensywnych przygotowań do matury, lecz również wielu formalności i terminów, których należy dopilnować. Jednym z najważniejszych jest ten dotyczący złożenia deklaracji maturalnej, czyli dokumentu wypełnianego przez ucznia przystępującego w danym roku szkolnym do egzaminu dojrzałości. 

Do kiedy można składać deklaracje maturalne? To pytanie, które często zastanawia maturzystów. I nic w tym dziwnego, ponieważ jest to najważniejszy dokument, jaki należy uzupełnić przed egzaminami. Od zawartych w nich danych będzie zależało to, jak będzie wyglądała Twoja matura. 

Sprawdź portal Twoja Matura

Deklaracja składa się z części:

  • A – uzupełniasz w niej swoje dane osobowe, jak imię i nazwisko, płeć, data urodzenia czy numer PESEL;
  • B – zaznaczasz informacje na temat daty ukończenia szkoły, formuły matury oraz liczby podejść do egzaminu;
  • C – wpisujesz w niej swoje dane kontaktowe;
  • D – deklarujesz swoje przystąpienie do przedmiotów obowiązkowych; musisz wybrać język obcy nowożytny (oraz język mniejszości narodowej, jeśli uczęszczasz do szkoły z takim oddziałem);
  • E – to bardzo ważne miejsce, ponieważ deklarujesz w nim chęć przystąpienia do egzaminu z przedmiotów dodatkowych, wskazując również poziom egzaminu (rozszerzony lub dwujęzyczny);
  • F – uzupełniasz dodatkowe informacje o egzaminach z wybranych przedmiotów dodatkowych (np. wybór języka programowania w przypadku informatyki);
  • G – w tym miejscu zaznaczasz odpowiednie oświadczenia, w tym czy jest to deklaracja wstępna, czy deklaracja ostateczna;
  • H – zaznaczasz w niej, jakie dokumenty znajdą się w załącznikach.

Do kiedy deklaracja maturalna? Dwa terminy

Jak widać, dokument ten zawiera niezbędne informacje, aby każdy uczeń przystąpił do właściwego egzaminu. Nie bez powodu w ostatniej klasie szkoły średniej rodzą się pytania odnośnie tego, do kiedy deklarację maturalną należy złożyć. W swoim kalendarzu musisz na czerwono zaznaczyć dwa terminy.

CHCESZ POZNAĆ WIĘCEJ TERMINÓW ZWIĄZANYCH Z EGZAMINEM DOJRZAŁOŚCI? WEJDŹ NA PORTAL TWOJA MATURA I POZNAJ WAŻNE DATY

Wstępne deklaracje maturalne – do kiedy trzeba je złożyć?

Pierwszym z nich jest data złożenia deklaracji wstępnej, w której możesz później dokonać zmian – np. w kwestii wyboru przedmiotów dodatkowych. W ostatnich latach tę wersję deklaracji uczniowie musieli złożyć do końca września (w roku szkolnym 2023/2024 był to 2 października).

Ostateczne deklaracje maturalne – do kiedy trzeba podjąć finalną decyzję

Wybór przedmiotów dodatkowych poprzedza zazwyczaj długa i wnikliwa analiza, więc możesz jeszcze zmienić swoją decyzję i dokonać pewnych modyfikacji w kolejnej wersji dokumentu. Masz taką możliwość do lutego, gdy mija termin złożenia deklaracji ostatecznej, której nie można już później zmienić. W roku 2023/2024 maturzyści musieli złożyć dokument do 7 lutego.

Jak zmienić deklarację maturalną?

Drugi termin złożenia deklaracji stwarza maturzystom szansę na zmianę wprowadzonych w deklaracji wstępnej informacji . Uczniowie, którzy chcą zrezygnować z jakiegoś przedmiotu lub dodać kolejne, często zastanawiają się, jak zmienić deklarację maturalną. Otóż deklarację ostateczną, podobnie jak deklarację wstępną, można złożyć w formie papierowej lub elektronicznie – w systemie ZIU. Szczegółową instrukcję dotyczącą składania, przyjmowania oraz monitorowania e-deklaracji znajdziesz tutaj.

Konsekwencje braku złożenia deklaracji

Deklaracje maturalne to nie tylko informacja na temat wybranych przez Ciebie przedmiotów dodatkowych, ale przede wszystkim zgłoszenie chęci podejścia do matury. Według aktualnych przepisów przeoczenie terminu składania deklaracji wstępnej może uniemożliwić Ci przystąpienie do matury w danym roku szkolnym. Z kolei, jeśli złożysz deklarację wstępną, ale przeoczysz termin składania dokumentu w wersji ostatecznej, podejdziesz do matury na podstawie informacji podanych w pierwszej wersji.

Wpływ terminów na proces przygotowań

To, do kiedy można składać deklaracje maturalne, jest niezwykle ważne również w kontekście przygotowań do egzaminu. Bardzo często uczniowie dopiero wypełniając deklarację, decydują o wyborze przedmiotów dodatkowych. Biorąc pod uwagę czas, jaki pozostanie Ci do przygotowania się do egzaminu, warto już jesienią podjąć decyzję, która nie ulegnie później zmianie. Dzięki temu nie będziesz musiał w lutym modyfikować swoich planów związanych z nauką.

Deklaracja maturalna to najważniejszy dokument, jaki musisz wypełnić podczas przygotowań do egzaminu. Jeśli nie chcesz przeoczyć najważniejszych terminów, a dodatkowo masz ochotę poznać cenne porady i zobaczyć testy archiwalne, dzięki którym lepiej przygotujesz się do egzaminów, odwiedź serwis maturalny Twoja Matura.