Psychotraumatologia – co to jest i komu pomaga? Wyjaśniamy, kim jest psychotraumatolog

psychotraumatologia studia podyplomowe 2

Zaktualizowano dnia 11 marca 2024

W życiu każdego człowieka mogą przydarzyć się traumatyczne sytuacje, które będą mieć negatywny wpływ na kolejne lata. Poradzenie sobie samodzielnie z danym problemem może być bardzo trudne – szczególnie dla osób osamotnionych lub stosunkowo młodych. Z pomocą dla pacjentów po różnego rodzaju sytuacjach traumatycznych przychodzi psychotraumatolog. Większa świadomość i otwartość na pomoc osób poszkodowanych sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Kim jest psychotraumatolog i komu pomaga?

Psychotraumatologia – co to jest?

Psychotraumatologia jest dziedziną psychologii, która zajmuje się w głównej mierze osobami po traumatycznych przeżyciach, a także badaniem zjawisk oraz mechanizmów występujących po doświadczeniu sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu. Nauka ta ma za zadanie nieść pomoc osobom, które doświadczyły takich sytuacji przez wskazanie metod pracy oraz rozumienie psychicznych zjawisk związanych z traumą.

Psychotraumatologia znajduje zastosowanie przede wszystkim w instytucjach pomocy psychologicznej czy pracy socjalnej. Z obszaru tej dziedziny korzystają często nauczyciele oraz pedagodzy szkolni i psychologowie sądowi – osoby, które w swojej pracy mają kontakt z osobami po traumatycznych przeżyciach.

kim jest psychotraumatolog

Psychotraumatologia – co to jest dla pacjentów?

Z usług psychotraumatologa korzystają osoby, które – jak sama nazwa wskazuje – doświadczyły traumy. Według oficjalnej definicji jest to psychiczny bądź fizyczny stan, który został wywołany działaniem, który w realny sposób zagraża zdrowiu lub życiu. Może utrzymywać się bardzo długo i doprowadzić do zmian w zachowaniu człowieka. Warto zwrócić uwagę, że nie musi być to zdarzenie jednorazowe – pacjentem może być osoba biorąca udział w powtarzających się sytuacjach.

Do traumatycznych wydarzeń, które mogą prowadzić do wizyty u psychotraumatologa, zalicza się m.in.:

  • katastrofy naturalne,
  • przemoc fizyczna i psychiczna,
  • przemoc kryminalna (np. napady, gwałty),
  • przemoc strukturalnie zorganizowana (np. wojna).

Jak pomaga psychotraumatologia?

Podobnie jak w psychologii, również w psychotraumatologii ukształtowało się kilka dyscyplin. Jedną z nich jest psychotraumatologia praktyczna, która swoim zakresem obejmuje wiedzę dotyczącą rozumienia specyfiki traumatycznych przeżyć, z jakimi czasami przez wiele lat borykają się poszkodowani kryzysowych zdarzeń.

Dziedzina ta omawia nowe podejście do istoty traumatycznego przeżycia – szczególnie mowa o specyficetraumatycznej pamięci. Psychotraumatologia praktyczna zajmuje się również podstawowymi metodami pracy z traumą, a także uwarunkowaniami ich zastosowania w praktyce. Porusza problematykę umiejętności i procesu adaptowania się ludzi do zmieniających się warunków otoczenia.

Czym zajmuje się i kim jest psychotraumatolog?

W zakresie zdrowia psychicznego funkcjonuje w naszym kraju kilka zawodów. Obok dobrze znanych specjalistów, jak psychiatra, psycholog czy psychoterapeuta, coraz większym zainteresowaniem cieszą się usługi specjalisty udzielającego wsparcia po wydarzeniach traumatycznych.

Konsultacja psychotraumatologiczna – dla kogo?

Pomimo coraz większej popularności tego typu terapii, wciąż wiele osób zastanawia się, czym zajmuje się psychotraumatolog. Otóż jest to specjalista, który udziela porad oraz wsparcia psychologicznego zarówno pojedynczym osobom, jak i rodzinom, które doświadczyły długotrwałej bądź jednorazowej traumy.

Dla kogo konsultacja psychotraumatologiczna okaże się bardzo dobrą decyzją? Szczególnie mowa o różnego rodzaju katastrofach, działaniach wojennych, klęskach żywiołowych, śmierci bliskiej osoby, wypadkach, wykorzystaniu na tle seksualnym czy długotrwałej przemocy w rodzinie. Psychotraumatolog pozwala wyjść z trudnej sytuacji oferując terapię, z której mogą skorzystać zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Czym się zajmuje psychotraumatolog? Zakres obowiązków

Zakres zadań, jakie pełni w swojej pracy psychotraumatolog jest jednak znacznie obszerniejszy, ponieważ:

  • udziela pomocy osobom, które doznały traumy po zdarzeniach losowych w różnego rodzaju placówkach – szczególnie chodzi o szpitale, kliniki psychiatryczne, ośrodki psychoterapii, zakłady karne i poprawcze,
  • nawiązuje relacje z osobą, która doświadczyła traumatycznego doświadczenia,
  • rozpoznaje te doświadczenia, ich objawy i konsekwencje w postaci m.in. zaburzeń emocjonalnych, stresu pourazowego, zaburzeń psychosomatycznych, zagrożeń związanych z ewentualnym popełnieniem samobójstwa, autoagresji, trudności adaptacyjnych,
  • diagnozuje stan psychiczny pacjenta wykorzystując techniki imaginacyjne.

Osoby, które zastanawiają się, co to jest psychotraumatologia oraz czym zajmuje się psychotraumatolog muszą wiedzieć, że terapia może być prowadzona grupowo lub indywidualnie. Dzięki tego typu zajęciom można zapobiec rozwojowi stresu pourazowego, a pacjent może dalej rozwijać swoje psychospołeczne umiejętności.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY JAKO PSYCHOTRAUMATOLOG

Jak widać zakres zadań jest bardzo szeroki, dlatego dbając o skuteczność i bezpieczeństwo ich realizacji, psychotraumatolog bazuje na wiedzy oraz umiejętnościach, które zdobył podczas nauki przygotowującej do tego perspektywicznego zawodu.

Kim jest psychotraumatolog? – studia kwalifikacyjne

Ze względu na rosnące zainteresowanie usługami psychotraumatologa, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała studia podyplomowe na kierunku „Psychotraumatologia”, które umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności z tego zakresu oraz kwalifikacji do wykonywania zawodu jako psychotraumatolog.

Psychotraumatologia studia podyplomowe to świetna oferta dla osób, które chcą zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu diagnostyki, wspomagania, a także profilaktyki zaburzeń osób dotkniętych traumą. W trakcie studiów słuchacze poznają zagadnienia dotyczące m.in.:

  • neuropsychologii,
  • psychologii klinicznej,
  • interwencji kryzysowej,
  • pomocy psychologicznej.